שתף קטע נבחר

סוריה, מאטיס, אפגניסטן: כאוס סוף השנה של טראמפ

שר ההגנה המתפטר מתח ביקורת על הזלזול של הנשיא בבעלי הברית, אבל טראמפ החליט לסגת מעוד חזית. רוסיה: זו קבלת החלטות כאוטית ולא צפויה. הכורדים אמרו כי ייתכן שלא יצליחו למנוע בריחת אסירי דאעש בסוריה - ודאעש כבר תוקף אותם. זהו מכתב ההתפטרות המלא של מאטיס

 

 

הכורדים מזהירים מבריחי אסירי דאעש וכבר מותקפים על ידי האיסלאמיסטים, ברוסיה מכנים את קבלת ההחלטות של נשיא ארצות הברית "כאוטית ולא צפויה" - וגם ידידיו במפלגה הרפובליקנית מביעים דאגה חמורה בעקבות הודעת ההתפטרות של שר ההגנה ג'יימס מאטיס, על רקע התנגדותו לנסיגה מסוריה. הממשל של דונלד טראמפ נע ממשבר למשבר בשנתיים האחרונות, אבל יום האתמול היה דרמטי אפילו במושגים של הנשיא המכהן.

 

שר ההגנה ג'יימס מאטיס הגיש את התפטרותו, בעקבות עימות עם טראמפ בפגישה בבית הלבן בנוגע למדיניות החוץ. אחר כך הוא פרסם מכתב שהראה בבירור את חילוקי הדעות בין השניים ומתח ביקורת מרומזת על הזלזול של טראמפ בבעלי בריתו בעולם.

מאטיס וטראמפ. לא ראו עין בעין בנושאים שונים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מאטיס וטראמפ. לא ראו עין בעין בנושאים שונים(צילום: רויטרס)

מזכיר ההגנה מאטיס בביקור באפגניסטן בשנת 2017 (צילום: רויטרס)
מאטיס באפגניסטן. התנגד לנסיגה מסוריה(צילום: רויטרס)

בנוסף, טראמפ החליט לא לחזור בו מהחלטתו על הסגת הכוחות האמריקניים מסוריה ונחשפה תוכניתו להוצאת חצי מהכוחות האמריקניים באפגניסטן. לצד זאת, הוא קירב את הממשל האמריקני לעבר השבתה עקב המחלוקת בנוגע לתקצוב הגדר בגבול מקסיקו. ולסיום, הבורסה האמריקנית צנחה על רקע חשש המשקיעים מהשבתת הממשל המתקרבת, הצמיחה האיטית בכלכלה והתחזית להעלאות ריבית נוספות.

 

ברוסיה, שאמורה להיות מהנהנות העיקריות מהנסיגה בסוריה, אמרו כי קבלת החלטות "כאוטית ולא צפויה" גורמת לחוסר נוחות ביחסים הבינלאומיים. דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר בנוסף כי אינו רוצה שדבר יגרום לחוסר יציבות באפגניסטן. במקביל, אמר דובר ממשלת גרמניה כי האמריקנים לא נועצו בהם לפני ההחלטה על הנסיגה מסוריה.

 

דאעש פתח במתקפה נגד הכורדים

הכורדים, שאמרו כי ארצות הברית "בגדה" בהם ושחוששים ממתקפה טורקית קרובה, ביקשו היום (ו') מצרפת תמיכה צבאית ודיפלומטית. בכיר כורדי בסוריה הביע חשש שהכוחות, שנלחמו לצד האמריקנים, לא יצליחו למנוע את בריחת האסירים האיסלאמיסטים, אם המצב ייצא משליטה. זמן קצר לאחר מכן אמר בכיר בכוחות הכורדים כי דאעש פתח במתקפה נגד בסיס של הכוחות בעיר הג'ין שבמזרח המדינה. בחשבון הטוויטר שלו כתב הבכיר כי "דאעש החל בתקיפה גדולה, עימותים כבדים מתרחשים כעת באזור".

חיילים אמריקנים בסוריה (צילום: AFP)
חיילים אמריקנים בסוריה. בקרוב הם לא יהיו שם(צילום: AFP)

חיילים אמריקנים בסוריה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אפילו ידידיו של טראמפ בארצות הברית כבר חוששים מהכיוון שאליו צועד הממשל. הסנאטור לינדזי גרהאם, שותפו של טראמפ למשחקי גולף רבים, שיבח אתמול את מאטיס המתפטר, הפציר בטראמפ לשקול מחדש את הנסיגה מסוריה והזהיר מפני התוצאות של נסיגה דומה מאפגניסטן. "אני מאמין שאתה הולך לעשות טעות דומה לזו שעשה אובמה בעיראק. זה לא ייגמר יותר טוב", צייץ גרהאם. "אם נמשיך כך נאבד את שהשגנו ואנחנו סוללים את הדרך לעוד 11 בספטמבר".

 

מנהיג הרוב בסנאט מיץ' מקונל הביע אף הוא דאגה מעזיבת מאטיס: "אני במיוחד מודאג מכך שהוא עוזב עקב חילוקי דעות עמוקים עם הנשיא בנוגע להיבטים מרכזיים בנוגע למנהיגות העולמית של אמריקה".

 

הדמוקרטים, כצפוי, ניצלו את המשבר הנוכחי למתקפה נוספת. "בושה שהנשיא הזה, שמדרדר את המדינה לכאוס, חווה עוד התפרצות זעם והולך לפגוע בכל כך הרבה חפים מפשע", אמר צ'אק שומר, מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט. "התפרצות הזעם הזו תוביל להשבתת הממשל, אבל היא לא תעניק לו את החומה שהוא רוצה".

   

דוברת הבית הלבן שרה סנדרס אמרה לעיתונאים כי אינה מאמינה שטראמפ ביקש ממאטיס להתפטר. "לנשיא הייתה מערכת יחסים טובה איתו, אבל לפעמים הם לא מסכימים. הנשיא תמיד מקשיב לחברי הצוות לביטחון לאומי שלו, אבל בסופו של דבר זו החלטה שהנשיא צריך לקבל".

 

מכתב ההתפטרות של מאטיס

מאטיס עצמו, כאמור, מתח ביקורת במכתב ההתפטרות שלו על הזלזול של טראמפ בבעלי הברית. זהו המכתב במלואו.

 

כבוד הנשיא,

הייתה לי הזכות לשמש כמזכיר ההגנה ה-26 של המדינה, מה שאפשר לי לשרת לצד הגברים והנשים של משרד ההגנה, למען הגנת אזרחינו והאידיאלים שלנו. אני גאה בתהליכים שנעשו בשנתיים האחרונות בנוגע ליעדים המרכזיים הקשורים לאסטרטגיית הביטחון הלאומי - הצבת המחלקה על קרקע תקציבית יציבה יותר, שיפור המוכנות והקטלניות של הכוחות שלנו, וביצוע רפורמה בצד העסקי של המחלקה, במטרה להגיע לתוצאות טובות יותר. הכוחות שלנו ממשיכים לספק את היכולות הנדרשות כדי לנצח בעימותים ולהותיר השפעה אמריקנית עולמית חזקה.

מכתב ההתפטרות של מאטיס ()
מכתב ההתפטרות של מאטיס
 

דבר אחד שבו האמנתי הוא שהעוצמה שלנו כמדינה קשורה בעבותות לעוצמה של מערכת הבריתות והשותפויות המסועפת והייחודית שלנו. ארצות הברית נותרה מדינה שאין לה תחליף בעולם החופשי, ואנחנו לא יכולים להגן על האינטרסים שלנו או לבצע את התפקיד הזה באופן אפקטיבי מבלי שאנחנו מתחזקים בריתות חזקות ומראים כבוד לבעלי בריתנו. כמוך, אמרתי מההתחלה שצבא ארצות הברית לא צריך להיות השוטר של העולם. במקום זאת, אנחנו צריכים להשתמש בכלים של העוצמה האמריקנית כדי לספק הגנה משותפת, לצד הענקת מנהיגות אפקטיבית לבעלי בריתנו. 29 המדינות הדמוקרטיות בנאט"ו הראו את העוצמה הזו, במחויבותן להילחם לצדנו אחרי פיגועי 11 בספטמבר. הקואליציה של 74 מדינות נגד דאעש הייתה הוכחה נוספת.

 

בדומה לכך, אני מאמין שעלינו להיות החלטיים וחדים בגישה שלנו לאותן מדינות שהאינטרסים האסטרטגיים שלהן נמצאים בעימות עם אלו שלנו. ברור שרוסיה וסין, לדוגמה, רוצות שהעולם ייראה בדומה למודל הרודני שלהן. קבלת סמכות וטו בנוגע להחלטות כלכליות, דיפלומטיות וביטחוניות של מדינות - כדי לקדם את האינטרסים שלהן, על חשבון אלו של השכנות, של אמריקה ושל בעלות בריתנו. לכן אנחנו חייבים להשתמש בכלים של העוצמה האמריקנית כדי לספק הגנה משותפת. השקפותיי - כולל לכבד את הבריתות ולשים עין על יריבים אסטרטגיים - הוצגו שוב ושוב במשך ארבעה עשורים. עלינו לעשות הכול כדי לקדם סדר בינלאומי שתורם לביטחון, לשגשוג ולערכים שלנו.

 

עקב העובדה שיש לך זכות למזכיר הגנה עם דעות הדומות לשלך בנושאים אלו ואחרים, אני מאמין שהגיע הזמן עבורי לעזוב את התפקיד. סיום התפקיד יהיה ב-28 בפברואר 2019, מועד שיאפשר מספיק זמן למינוי מחליף ולאישורו, ושיבטיח את הגנת האינטרסים של משרד ההגנה באירועים הקרובים, ובהם השימועים בקונגרס ומפגש שרי נאט"ו בפברואר.

 

אני מתחייב שאעשה הכול למעבר חלק שיבטיח את הצרכים והאינטרסים של 2.15 מיליון המשרתים בצבא ושל 732 אלף האזרחים העובדים במשרד ההגנה, ושהם יוכלו למלא את המשימות הקריטיות שלהם, מסביב לשעון, כדי להגן על העם האמריקני. אני מודה על האפשרות לשרת את המדינה ואת הגברים והנשים במדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים