שתף קטע נבחר

"ההשפעה של רחפן גדולה משל כל מטען נפץ"

השבתת נמל התעופה השני בגודלו באנגליה בסוף השבוע האחרון מעלה לא מעט שאלות בנוגע לעתיד כולנו. מהו הנזק שרחפן עלול לגרום למטוס, איך ניתן למנוע מקרים כאלה בעתיד וגם - האם לנוסעים שטיסתם נדחתה או בוטלה בעקבות רחפן שהשבית את השדה מגיע פיצוי?

 

 

השבתת נמל התעופה גטוויק מיום חמישי האחרון בעקבות רחפן שטס באזור היא לא הפעם הראשונה שאירוע כזה קורה, אך היא בהחלט הפעם הראשונה שבה אירוע כזה גרם לעיכוב ולביטול של מאות טיסות באחת התקופות העמוסות בשנה.

נוסעים בשדה התעופה המושבת גטוויק (צילום: AP)
הנוסעים המיואשים בגטוויק מסוף השבוע האחרון(צילום: AP)
 

בישראל אירעו מספר מקרים בהם רחפן שטס באזור נתב"ג גרם להשבתת נמל התעופה. עד היום, אותם מקרים גרמו להשבתת נמל התעופה למספר דקות בודדות, אך אין ספק שמדובר בסכנה שמרחפת מעל ראשינו כל העת.

רחפן של חברת DJI (צילום: shuttestock)
"לרחפן השפעה יותר גדולה מלמטען נפץ"(צילום: shuttestock)
 

"ההשפעה של רחפן גדולה יותר משל כל מטען נפץ", אמר היום (א') עו"ד נרי ירקוני, לשעבר מנהל רשות התעופה האזרחית. לדבריו, רחפן מכל סוג שהוא יכול לפגוע ואף להפיל מטוס - לא משנה באיזה גובה הוא טס. "הכל תלוי איפה הרחפן פוגע במטוס. אם הוא יפגע במנוע אז המנוע הלך, אבל הדבר היותר מסוכן הוא אם הוא פוגע בשמשה הקדמית שלו - אם זה נכנס לתא הטייס, זה דבר מאוד לא סימפטי".

 

מדובר במפגע כמו כל מפגע אחר בשמיים, דוגמת ציפורים. "מטוס נע במהירות גבוהה מאוד, וברגע שרחפן פוגע בו ההשפעה גדולה מאוד", אומר עו"ד ירקוני.

 

"צריכה להיות חסימה ברשת"

אחד המקרים היותר מפורסמים אירע לפני כשנה, בזמן ביקורו של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. זמן מה לאחר הנחיתה של פנס זוהה בנתב"ג רחפן שהתקרב לשטח האווירי. במשך עשר דקות התבקשו מטוסים שהגיעו לנחיתה לבצע סיבובים מעל הים.

עיקובי טיסות ב נמל תעופה גטוויק לונדון אנגליה בגלל רחפנים בקרבת השדה (צילום: gettyimages)
מגדל הפיקוח בשדה התעופה גטוויק, לונדון(צילום: gettyimages)
 

לשאלה אם יש חשש שרחפן יישא בתוכו מטען נפץ עונה ירקוני: "לא צריך מטען נפץ כדי שייגרם נזק גדול. זה מתחיל מאנשים שסתם מטיסים רחפן ומתרשלים, ומגיע עד לאנשים שמנסים לפגוע במכוון, כולל גורמי טרור".

גטוויק גאטוויק לונדון נמל תעופה רחפנים מערכת רפאל יירוט רחפן ()
מערכת רפאל ליירוט רחפנים בנמל התעופה גטוויק

לטענתו, על מנת לטפל בבעיה צריכה להיות חסימה ברשת שתמנע מאותו רחפן לעלות, או שתאפשר למצוא אותו במהרה, בדומה למציאת וירוס מכתובת IP של המחשב שממנו הוא הופעל. "בדיוק כמו שכדי להילחם בתופעות פליליות לא מחפשים את המחשב עצמו, אלא את החסימה ברשת. החסימות צריכות להיות אלקטרוניות".

 

ומה בנוגע לזכויות הנוסעים המסכנים?

עו"ד אהוד פאי, העוסק בדיני תעופה, עונה על מספר שאלות מצד הנוסעים שטיסתם התעכבה או בוטלה בעקבות רחפנים שהשביתו את שדה התעופה.

 

האם כאשר טיסה מתבטלת או נדחית בשל רחפן, על חברת התעופה לפצות בדרך כזאת או אחרת את הנוסעים?

 

"במקרים שבהם חברת התעופה מצליחה להוכיח ש'הנסיבות שגרמו לביטול או עיכוב הטיסה נבעו מנסיבות מיוחדות שלא היו בשליטתה, וגם אם היתה עושה כל אשר ביכולתה, לא היתה יכולה למנוע את ביטולה בשל אותן נסיבות (ציטוט מתוך חוק שירותי תעופה), היא עשויה להיות פטורה מלשלם לנוסעים פיצוי כספי.

נוסעים בשדה התעופה המושבת גטוויק (צילום: AP)
נוסעים בשדה התעופה המושבת גטוויק(צילום: AP)
 

"במקרה זה של הרחפן בשדה התעופה בגטוויק - נראה כי אכן מדובר בנסיבות מיוחדות שאינן בשליטת חברות התעופה, ולכן הן תהיינה פטורות מלשלם לנוסעים פיצוי במקרה זה".

 

אם חברת התעופה לא מחויבת להחזיר לנוסעים את כספם עבור כרטיס הטיסה שבוטלה או נדחתה, יש באחריותה לדאוג לחלופות, שירותי לינה, הסעות מהשדה וכדומה?

 

"יש להבחין בין חובת חברת התעופה לשלם לנוסעים פיצוי כספי לבין חובתה לספק לנוסעים שירותי סיוע. במקרים שבהם ביטול הטיסה נגרם בשל נסיבות מיוחדות, כמו למשל במקרה המדובר, חברות התעופה תהיינה אומנם פטורות מלשלם לנוסעים פיצוי, אך הן עדיין מחויבות לספק על חשבונן, ובהתאם לזמן ההמתנה של הנוסעים עד להמראת הטיסה בפועל, שירותי סיוע והטבות. לדוגמה: לינה בבית מלון (אם נדרשת שהייה של לילה), שירותי הסעה (משדה התעופה לבית המלון וחזרה), וכן מזון, שתייה ושירותי תקשורת.

נוסעים בשדה התעופה המושבת גטוויק (צילום: AP)
רחפן אחד השבית מאות טיסות(צילום: AP)
 

"בנוסף, חברות התעופה מחויבות לספק על חשבונן לנוסעים כרטיסים לטיסה חלופית, ואם הנוסעים בחרו לבטל את טיסתם לגמרי, חברות התעופה עדיין מחויבות להשיב לנוסעים את מלוא התמורה שהם שילמו עבור כרטיס הטיסה (בתוך 21 יום ממועד דרישתם בכתב), וזאת גם במקרים שבהם הטיסה בוטלה בשל נסיבות שלא היו בשליטת חברת התעופה".

 

מה עושים כשטיסה מתבטלת בגלל מזג אוויר סוער?

הזמנתם מלון מפנק וקיבלתם סיוט מתמשך? כל התשובות

 

• האם האחריות לפיצוי חלה גם על רשות שדות התעופה ו/או המדינה?

 

"לטעמי, ככל ורשות שדות התעופה והמדינה פעלו באופן סביר וכמצופה מהן, לא תוטל עליהן אחריות. במיוחד כאשר הנסיבות הן חשד לשימוש פלילי ברחפנים, כפי שדווח בכלי התקשורת במקרה זה.

 

"אם נקלעתם לסיטואציה כזו, ונדרשתם לממן על חשבונכם עלויות של לינה, מזון ושתייה או לרכוש כרטיסים לטיסה חלופית, חשוב לשמור קבלות עבור כל ההוצאות האלה, על מנת שתוכלו לדרוש החזר עליהן לאחר שתשובו ארצה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
נתקעתם בנמל התעופה בגלל רחפן? כל מה שאתם חייבים לדעת
צילום: shutterstock
מומלצים