שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לקראת אישור: חובת חבישת קסדה בכל תוואי וגיל

  רגע לפני ההכרעה בכנסת מחר: האם נכון לחייב רוכבי כלים חשמליים לחבוש קסדות? מצד אחד, עלייה של 170% בהרוגים השנה. מצד שני, עוד תקנה שספק אם תיאכף ועשויה להקטין את מספר הרוכבים

  ועדת הכלכלה תדון מחר (ב') בבוקר בבקשת משרד התחבורה לשנות את תקנות התעבורה, ולחייב רוכבי אופניים וקורקינטים חשמליים בחבישת קסדה בכל תוואי רכיבה וכל גיל. כיום מחויבים בכך רק רוכבים עד גיל 18 שנה. חברי הוועדה אמורים לאשר את התקנה לקריאה שנייה ושלישית במליאה.

   

  תאונת דרכים בתל אביב (צילום: תיעוד מבצעי מד
  תאונת אופניים חשמליים - 19 הרוגים מתחילת השנה(צילום: תיעוד מבצעי מד"א)

   

  מדובר באחד מהצעדים שעליהם הכריז שר התחבורה ישראל כץ, בעקבות הביקורת הציבורית על חוסר המעש של משרדו בנושא לאחר מותו של הנער ארי נשר ז"ל בתאונות אופניים חשמליים מתוקשרת. נשר לא חבש קסדה בעת שנהרג, בעודו נוסע עם חברו באופניים חשמליים בתל אביב.

   

  המהלך זוכה לתמיכה בקרב מומחי בטיחות וארגונים כמו "אור ירוק". גם הזינוק במספר הרוכבים ההרוגים השנה מעודד החמרת חקיקה בתחום: מתחילת 2018 ועד היום נהרגו 19 רוכבי כלים חשמליים זינוק מדאיג של יותר מ-170% לעומת התקופה המקבילה אשתקד בה נהרגו שבעה רוכבים. כדאי לציין בהקשר זה כי מבין 17 ההרוגים, 15 לא חבשו קסדה בעת רכיבה, כך לפי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.

   

  מנגד, כשהמשטרה ופקחי הרשויות המקומיות כבר מבצעים אכיפה נגד רוכבי הכלים החשמליים, אי חבישת קסדה היא אפילו לא אחד מחמשת הקנסות הנפוצים, ומספר הדו"חות הניתנים בגללה זניח. מה הטעם לחוקק חוק שלא יאכף?

   

  גם חוות דעת של חברת פיוצ'ר מוביליטי, המקדמת תחבורה חכמה, יוצאת במפתיע נגד המהלך. במכתב שהעבירו ליו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל, טוענים אורי יוגב, יו"ר החברה ומיכל גלברט, המנכ"לית, כי "החלת חובה חוקית לחבישת קסדה על רוכבים בגירים, עלולה דווקא לפגוע באינטרסים ברורים ומידיים של המדינה, ובראשם הצורך בהפחתת הגודש בכבישי המטרופולין. הגישה הנבונה היא לעודד שימוש בחבישת קסדות ואכיפת התקנות הקיימות, תוך השקעה רבה של המדינה בפרסום ובתמריצים לעידוד השימוש בקסדה, אך ללא חובת חבישת קסדה על בגירים".

   

  החשש העולה ממכתבם של השניים הוא כי אם ישונה החוק, יפגע השימוש בשירותי השכרת קורקינטים חשמליים, הזוכים בחודשים האחרונים להצלחה בגוש דן. לדברי יוגב וגלברט, במערב אירופה, הידועה בחקיקה המתקדמת שלה בתחום התחבורה, אין חובת חבישת קסדה למבוגרים, כולל בהולנד שבה מדובר בכלי תחבורה פופולרי. חובת חבישת קסדה למבוגרים קיימת רק בצ'ילה, סינגפור, ארגנטינה, אוסטרליה, ניו זילנד טוגו ומיעוט ממדינות ארה"ב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: תיעוד מבצעי מד"א
  תאונות האופניים - מי יאכוף חוק קסדה?
  צילום: תיעוד מבצעי מד"א
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים