שתף קטע נבחר

כחלון האריך את הפטור ממכס ומס קנייה על בגדים, מוצרי תינוקות וסלולר

שר האוצר חתם על הצווים לביטול המכס ומס הקנייה על מוצרי צריכה, במסגרת הארכת משך תוכניות "נטו משפחה", "נטו תינוקות" ו"נטו הוזלות", כפי שפורסם לראשונה ב-ynet. הארכת ביטול צווי המכס תגרע מקופת המדינה כ-1.5 מיליארד שקל

ייבוא בלי מכס ומס קנייה לשנה נוספת: על רקע גל ההתייקרויות, שר האוצר משה כחלון, האריך את תוקף הצווים שפוטרים ממס ייבוא של מוצרי טקסטיל, סלולר ומוצרי תינוקות, בין היתר.

 

התייקרות מוצרי החלב המפוקחים: המדינה החליטה לא להחליט

המדינה רוצה לייקר לחם ב-3.4% ומוצרי חלב בעד 6%

 

שר האוצר התייעץ עם ראשי משרדו בדבר הארכת הצווים כ"הוראת שעה" לעוד שנה, ולא מעט בהשראת שנת הבחירות הקרובה והחשש מגל ההתייקרויות שהחל במשק, החליט להאריך את הצווים. לדבריו, "בכל מקום שתהיה עליית מחירים לא מוצדקת - נפחית מכסים ונגדיל את התחרות בשוק. כל מי שיעלה מחירים לציבור הצרכנים, שלא בצדק, יתחרט על כך במהרה".

בנימין נתניהו  (צילום: מארק ישראל סלם)
(צילום: מארק ישראל סלם)
 

היבואנים הפעילו לחץ "המצב בענף האופנה קשה מאוד"

בתוך כך, ל-ynet נודע כי בחודשים האחרונים יבואני אופנה וסלולר הפעילו לחצים כבדים על שר האוצר להאריך את הפטור ממיסים, בין היתר דרך לשכות המסחר. "כל בעלי רשתות האופנה הגדולות עלו לרגל לכחלון", אמר ל-ynet גורם בענף האופנה. "אם זה לא היה מוארך לשנה נוספת, זה היה פוגע מאוד ביכולת שלנו להתחרות מול חו"ל.

 

לשאלה האם היבואנים לא מגלגלים בדרך כלל את הטבות המס לכיסם במקום לכיסי הצרכנים, השיב: "בתקופה הזאת, אין לנו שום ברירה אלא להוריד מחירים, אחרת לא נהיה - והורדת המכסים זה כמו אוויר לנשימה עבורנו. המצב בענף האופנה קשה מאוד".

 

מנגד, יצרני האופנה הישראלים התנגדו בחריפות להארכת הוראת השעה, וטענו כי מדובר במתנה לא הדדית לסינים - ושהדבר יחסל את המתפרות בישראל וברשות הפלסטינית.

מחאת האפודים בתל אביב (צילום: מוטי קמחי )
מחאת האפודים הצהובים בתל אביב(צילום: מוטי קמחי )

גם יבואני מוצרי האלקטרוניקה מרוצים. גורם בענף יבוא מוצרי ואביזרי הסלולר אמר ל-ynet: "לא קיבלנו הודעה על כך ואנחנו שומעים על זה דרך התקשורת. אני שמח על זה קודם כל כי היינו שרויים בחוסר ודאות, וחוסר ודאות זה מאוד לא נוח לנו כמשווקים, כבעלי עסק. זה יוצר אנדרלמוסיה ובלבול. אני שמח על ההארכה כי היא עושה טוב לכולם. ללא מכס, השוק מסודר, יש בו פחות הברחות והמחירים בארץ הופכים למחירים טובים - מוצרים פה בארץ עם תעודת אחריות במחירי חו"ל".

 

החלטת שר האוצר על הארכת ביטול המכס ומס הקנייה על שורה ארוכה של מוצרים, תעלה לתקציב המדינה בהפחתת גביית מיסים של 1.5 מיליארד שקל - מה שעלול להעמיק את הגירעון. הבשורה לצרכנים היא שהורדות המחירים על כל המוצרים הללו שווים, על פי הערכה, ירידה של כ-0.3% במדד המחירים לצרכן.

גל עליות המחירים 2018 ()
 

תוכניות ה"נטו": ביטול מס קנייה על טלפונים סלולריים ומוצרי אלקטרוניקה

במסגרת "נטו משפחה", שהחלה באפריל 2017, בוטל כליל שיעור מס קנייה על טלפונים סלולריים, שעמד קודם לכן על 15%. כמו כן, בוטלו המכס על נעליים וגם על עדשות ומסגרות למשקפיים וחלקיהם, שעמד קודם לכן על 12%.

 

במסגרת תוכנית "נטו תינוקות", שהחלה בדצמבר 2017, בוטל שיעור המכס על מוצרי תינוקות נבחרים - מנשאים, מושבים לתינוקות, כסאות אוכל, נדנדות, הליכונים, מוצצים, ובקבוקים לתינוקות ופטמותיהם או פיותיהם - שעמד קודם לכן על 12%.

 

במסגרת תוכנית "נטו הוזלות", בוטל שיעור מס הקנייה החל על מוצרי אלקטרוניקה בידורית - טלוויזיות, רמקולים, צגים, ממירים, מקרנים, מגברים, מיקרופונים, אוזניות, כרטיסים חכמים ומכשירי רדיו. כמו כן, בוטל שיעור המכס על מוצרי חשמל לבית וחלקיהם, תמרוקים וקוסמטיקה, צעצועים ואביזרי ספורט ומוצרי תאורה. קודם לביטול שיעור המכס עליהם עמד על 12%.

 

בנוסף, בוטל שיעור המכס על מוצרי טקסטיל והלבשה נבחרים, שלפני הביטול עמד על 6%.

 

"יש להמשיך בכך גם בענף המזון, למעט גידולים חקלאיים"

שר האוצר כחלון אמר כי "בשנתיים האחרונות הוכחנו שהורדת המכסים מורידה את מחירי המוצרים. על אף הלחצים הגדולים המופעלים עלינו כדי להחזיר את המכסים ולהעלות מיסים, נמשיך בביטול צווי המכס לטובת ציבור הצרכנים. שיהיה ברור - כל מי שיעלה מחירים לציבור הצרכנים, שלא בצדק, יתחרט על כך במהרה".

 

עו"ד אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר מסר בתגובה: "זהו מהלך נכון ובעיתוי הנכון. אין ספק שאי הארכת הוראות השנה היתה מעלה מחדש את המכסים ובכך מגבירה את קצב ההתייקרויות במשק. לדברי לין, כדי להמשיך ולהילחם ביוקר המחיה על משרד האוצר ושר האוצר להמשיך במדיניות שנקט לביטול כל המסים על הייבוא ככל שניתן, בכלל זה בענף המזון, למעט גידולים חקלאיים, שם זה צריך להיעשות באופן מדורג ומאוזן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים