שתף קטע נבחר

לפיד לא יתמוך בחוק הגיוס: "נתניהו מפחד מהחרדים"

יו"ר יש עתיד הודיע כי מפלגתו תתנגד לחוק הגיוס. "לא ניתן את ידנו לזה שמשתמטים יקבלו כסף מהמדינה. זה לא חוק גיוס - זה חוק לגיוס כספים". מוקדם יותר הודיעה ישראל ביתנו כי גם היא שוקלת להתנגד: "יש לשקול אם מדובר במשחק מכור". הליכוד: "אין דיל"

 

 

מכה לקואליציה, שככל הנראה מאבדת את תמיכת מפלגות יש עתיד וישראל ביתנו בחוק הגיוס - מהלך שעלול להוביל למשבר פוליטי: בצהריים (ב') כונסה ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה, כשעל סדר היום הניסיונות האחרונים לפתור את המשבר עם החרדים על רקע החוק. מטרת הישיבה היא לוודא שניתן יהיה להמשיך את פעילות הקואליציה אם יחוקק החוק בהתאם לתאריך היעד שנקבע על ידי בג"ץ - 15 בינואר. בינתיים, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הכריז רשמית שלא יתמוך בחוק - בניגוד להצהרותיו בעבר - וישראל ביתנו, שהעומד בראשה אביגדור ליברמן היה זה שגיבש את נוסח החוק, פרסמה הודעה דומה.

 

הנימוק של יש עתיד וישראל ביתנו לפניית הפרסה קשור במה שהם מגדירים כ"דיל" שמקדם נתניהו עם החרדים: לטענתם חוק הגיוס לא ייושם בפועל, ויש כוונה לתקן אותו בהמשך או להחזיר בדרך אחרת למפלגות החרדיות את הקנסות על ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס. בליכוד מתעקשים כי אין הסכם או דיל עם המפלגות החרדיות בנוגע לחוק הגיוס, אבל את לפיד הדבר לא משכנע.

 

"דרשתי שנתניהו יתחייב בקולו שהחרדים לא יקבלו פיצוי כספי בקומבינה תמורת חוק הגיוס. אמרו להם, 'אל תדאגו לגבי הסנקציות הכלכליות, נעביר לכם את הכסף מתחת לשולחן. זו קומבינה", אמר לפיד בהצהרה לתקשורת. "אמסלם (יו"ר הקואליציה דוד אמסלם, מ"א) אמר בקולו בוועדה מול המצלמות, ואני מצטט: 'מה שנקרא סנקציה כבודה במקומה מונח, אנחנו מתייחסים לסעיף כאילו אין סנקציה. גם גורמי המקצוע באוצר קיבלו הנחיה להכין פיצוי כספי למפלגות החרדיות תמורת חוק הגיוס.

 

"זה לא חוק גיוס, זה חוק גיוס כספים. לא ניתן את ידנו לזה שמשתמטים יקבלו כסף מהמדינה. נתניהו לא אמר את המשפט האחד שהוא חייב להגיד - המפלגות החרדיות לא יקבלו כסף תמורת חוק הגיוס. כי הוא נכנע להם בכל דבר, כי הוא מפחד מהם. גמרנו להיות פראיירים שלהם. יש עתיד תצביע נגד חוק הגיוס. נלך לבחירות, ואחרי הבחירות ממשלה בראשותי תעביר את חוק הגיוס בלי קומבינות ובלי רמאויות". 

יאיר לפיד  (צילום: אלכס גמבורג)
ח"כ לפיד מודיע שלא יתמוך בחוק הגיוס(צילום: אלכס גמבורג)

נתניהו, ליברמן ולפיד. ארכיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו, ליברמן ולפיד. ארכיון(צילום: רויטרס)

 

 

 

מהו חוק הגיוס החדש ()
.

 

 

בישראל ביתנו אומרים היום כי סיכום בכתב או בעל פה בין הליכוד לחרדים חייב להיות מפורסם: "מטרת ההודעה היא למנוע כל אפשרות שלאחר הבחירות הליכוד יחד עם החרדים ינסו לשנות את החוק. ישראל ביתנו תתמוך בכל מקרה בחוק הגיוס במידה שיובא בנוסח המקורי, כפי שהובא על ידי ח"כ אביגדור ליברמן".

 

בהודעה מיוחדת שפרסמה הסיעה ואשר מתייחסת לסוגיה נמסר: "הקואליציה, במהלך ציני, הופכת את חוק הגיוס מנושא מהותי לנושא אלקטורלי. בליכוד נוכחו לדעת שעל רקע דחיית ההצבעה על חוק הגיוס, הם הפסידו קולות רבים בקרב הימין החילוני ויוצאי חבר העמים. הקואליציה יכלה להשלים את החקיקה בנושא חוק הגיוס כבר בתחילת מושב החורף, אך בגלל הכניעה ללחץ החרדים העדיפה לבקש דחייה נוספת מבג"ץ.

 

"עולה השאלה - האם מדובר במשחק מכור, והליכוד הבטיח לראשי המפלגות החרדיות שבמידה ויהיו ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס ויידרשו לשלם קנסות, הישיבות יפוצו בסכומי כסף זהים ממקור אחר? הבטחה כזו למעשה מרוקנת את החוק מתוכן".

 

עוד נטען בישראל ביתנו כי הם מבקשים לבדוק את הטענה שלפיה הליכוד הבטיח לראשי המפלגות החרדיות לשנות את החוק בהתאם לדרישתם מיד בתום הרכבת הממשלה הבאה.

 

על הצהרת לפיד אמר השר יריב לוין מהליכוד: "הוסרה המסכה מעל פניו של לפיד - מהות לחוד ועסקנות לחוד. הוא הוכיח שוב שהפוליטיקה הקטנה מובילה אותו, וגיוס החרדים ושילובם בחברה הם רק סיסמת בחירות".

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ': "הצבעה כעת בעד חוק הגיוס היא הצבעה להצלת נתניהו, ואין דרך להפריד בינה לבין מצב שבו נתניהו תחת המלצות כבדות להעמדה לדין בגין שוחד, יש מפולת במצבנו המדיני ויוקר המחיה מטפס. אני מקווה שכל מפלגות האופוזיציה יתעשתו ולא יסייעו להנצחת כהונתו".


פורסם לראשונה 24/12/2018 11:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס גמבורג
לפיד מודיע שלא יתמוך בחוק הגיוס
צילום: אלכס גמבורג
מומלצים