שתף קטע נבחר

הסתדרות המורים נגד בנט: "מנהלים לא ייתנו יד למיצ"ב"

אחרי הודעת משרד החינוך שלפיה מנהלים הגדילו את אחוז התלמידים הזכאים להקלת הקראה ופגעו בטוהר הבחינה - מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד עולה להתקפה. "בכירים במשרדך תדרכו באופן אנונימי ופחדני כתבים", כתבה לשר החינוך בנט. מנהל בית ספר ל-ynet: "כל הנתונים היו להם בידיים. אז איך אנחנו אשמים?"

 

"בחרתם בצורה חסרת אחריות ותמוהה להכפיש את המנהלים". בן דוד ובנט (צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי) (צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)
"בחרתם בצורה חסרת אחריות ותמוהה להכפיש את המנהלים". בן דוד ובנט(צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד הודיעה היום (ב') כי מנהלי ומנהלות בתי הספר היסודיים לא ייקחו מעתה חלק במבחני המיצ"ב, זאת בשל הודעת משרד החינוך אמש שלפיה מנהלים הגדילו במהלך מבחני המיצ"ב בשנת בלימודים תשע"ח את אחוז התלמידים הזכאים להקלת הקראה ובכך פגעו בטוהר הבחינה, מה שהביא לפסילתה במקצועות אנגלית ומתמטיקה בכיתות ה'.

 

במכתב ששלחה הבוקר בן דוד לשר החינוך נפתלי בנט היא כתבה: "אתמול פורסמו האשמות קשות וחסרות כל בסיס נגד מנהלי ומנהלות בתי הספר, על אופן התנהלותם במבחני המיצ"ב האחרונים", והוסיפה כי "מבירור שערכנו עלה כי המקור לידיעה הם גורמים בכירים במשרדך אשר תדרכו באופן אנונימי ופחדני כתבים בכלי התקשורת תוך שימוש בלשון מכפישה ולא ראויה, בטענות על אופן התנהלותם של מנהלי ומנהלות בתי הספר בזמן ביצוע מבחני המיצ"ב האחרונים".

 

בן דוד המשיכה וכתבה: "על פי הפרסומים בתקשורת, גורמים בכירים במשרדך מחזיקים זה כמה חודשים מידע שלטענתם מצביע על התנהלות לקויה, שלא על פי הנהלים, מצד כמה מנהלי ומנהלות בתי ספר, בזמן מבחני המיצ"ב האחרונים".

 

"עם זאת, ועל אף תקופת הזמן הארוכה שבה אתם טוענים שיש בידכם מידע זה, עד לרגע זה לא בוצע שום הליך חקירה לאימות הטענות. במקום זאת בחרתם בצורה חסרת אחריות ותמוהה, בלשון המעטה, להכפיש את ציבור המנהלים והמנהלות המסור, באמצעות תדרוך אנונימי לכלי התקשורת ויצירת כותרות שליליות כלפי המנהלים והמנהלות, וכל זאת מבלי שהבאתם ולו בדל של מידע שתומך בטענותיכם או מוכיח כי ביצעתם פעולות לאמת את המידע שאתם טוענים שקיים ברשותכם".

 

בן דוד הבהירה במכתבה כי בשל התנהלות משרד החינוך היא הנחתה הבוקר את כלל המנהלים והמנהלות בבתי הספר, שלא לשתף פעולה עם הליכי ביצוע מבחני המיצ"ב. "ירצה המשרד וימצא דרכים אחרות לבצע את מבחני המיצ"ב ללא שיתוף הפעולה של מנהלים ומורים. בנוסף, הנחיתי את עובדי ועובדות ההוראה לא לבצע מעתה מבחני מיצ"ב פנימיים ולא מיפויים", כתבה.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

מזכ"לית ההסתדרות הסבירה את שיקוליה וכתבה כי "ההכפשות הבלתי מבוססות, הפגיעה הקשה והעוול שגרמתם לאלפי מנהלי ומנהלות בתי ספר מסורים, לא הותירו לי כל ברירה. מנהלי ומנהלות בתי הספר הם המנהיגים האמיתיים של מערכת החינוך בישראל, אם להם אתם לא נותנים גיבוי ואותם אתם מכפישים, איך ציבור ההורים והתלמידים יכבד את סמכותם? אני קוראת לך להתנצל בפומבי על ההאשמות הבלתי מבוססות, שהטיחו נציגי משרדך בציבור המנהלים והמנהלות, באמצעות הכפשות אנונימיות ויצירת כותרות מלעיזות בתקשורת".

 

מנהל בית ספר יסודי ממרכז הארץ אמר ל-ynet: "אנחנו נדרשים כמנהלים להעביר כמה חודשים לפני המיצ"ב את השמות של הילדים שזכאים להקראה. כל הנתונים היו להם בידיים. אז איך אנחנו אשמים?".

 

אותו מנהל מספר כי הוא הוגבל במספר התלמידים שיכלו להיבחן עם הקראה. "אמרו לי שיש לי בכיתה הזו 20 מקומות ובחרתי את אלה שיותר קשה להם. הבוחן הגיע עם רשימה של תלמידים והיו לי תלמידים שהיו צריכים לקבל הקראה ולא קיבלו כי אני לא דיווחתי את השם שלהם בזמן. זה פשוט רשלנות כי הנתונים היו אצלם בידיים מראש. המנהלים רימו? מה זה קשור אלינו בכלל".

 

אמש, הוציא משרד החינוך הודעה לתקשורת שכותרתה נתוני המיצב לשנת 2018. בגוף ההודעה נכתב כי המבחנים באנגלית ומתמטיקה לכיתות ה' נפסלו מפני שאינם עומדים בכללי האיכות הנדרשים.

 

בהמשך הוסבר כי ישנו שיעור גבוה של תלמידים שנבחנו בכיתות המותאמות שתנאי ההיבחנות בהן שונים מאלו הנהוגים בכיתות הרגילות. כלומר - המנהלים והמנהלות נתנן לתלמידים התאמות חריגות של הקראה למרות שלא ביו זכאים לכך. על פי נתוני משרד החינוך בכיתות ה' שיעור התלמידים שנבחנו בכיתות מותאמות עמד על 21%בתשע"ח לעומדת 15% בתשע"ז, מה שהביא, לדבריהם, לפגיעה באיכות הסטטיסטית והפסיכומטרית של המבחנים.

 

משרד החינוך מסר בתגובה כי הוא "מכבד את המנהלים ומוקיר את המלאכה החינוכית הענפה שלהם. לאור זאת, המשרד פועל בשנים האחרונות להרחיב את האוטונומיה הניהולית שלהם". 

 

עוד נאמר כי "ההחלטה שלא לפרסם את המבחנים באנגלית ובמתמטיקה לכיתות ה' על ידי ראמ"ה נבעה משיעור גבוה מאד של תלמידים שהופנו לכיתות מותאמות. מדובר בפרשנות מורחבת ולפיכך אין פה כל אשמה. כאשר יש בעיה לא שופכים את התינוק עם המים אלא לומדים לפתור אותה, ובכוונתנו לפתור אותה באופן מסודר מבלי לפגוע באף גורם. בעניין זה יצויין כי המשרד פרסם הנחיות ברורות מי הילדים שיכולים להיבחן בכיתות מותאמות. אשר לטענה בדבר הפרסומים, מבהירים במשרד כי אלה יצאו שלא על דעת המשרד וראוי היה שלא היו מתפרסמים. במשרד גם שללו על הסף את הטענה כאילו התקיימו תדרוכים בעניין. כל אמירה בענייין זה מופרכת מיסודה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים