שתף קטע נבחר

אנטישמיות רוסית: ילדים חרדים עולים באש

וגם תיעוד של דם חזיר בשטח של חב"ד, קריאות "מוות ליהודים על אדמותינו", פוסטים מכחישי שואה ואין ספור סרטונים מחרידים: במדינה שבה אין דבר כזה תקשורת חופשית, פורח בלי הפרעה עמוד אנטישמי ב"פייסבוק" הרוסי - הרשת החברתית הנפוצה ביותר במזרח אירופה, והרביעית בגודלה בעולם

 

 

אנטישמיות בוטה בדף רשמי בפייסבוק הרוסי: קריאות "מוות ליהודים ברוסיה", פוסטים מכחישי שואה וצלבי קרס הם מקצת הפנינים שמכיל העמוד הנושא את הכותרת: "לא לחב"ד ברוסיה - יחד נוכל לגרש את הרדיקלים מאדמותינו". במדינה שבה נעלמים מדי פעם עיתונאים סוררים – העמוד הזה פורח בלי הפרעה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

"נחשים, ילדי שטן! תישרפו באש הגיהנום"
"נחשים, ילדי שטן! תישרפו באש הגיהנום"

 

בין שלל הפוסטים בעמוד – טענות ולפיהן בשואה לא נרצחו 6 מיליון יהודים, תמונה של הרב הראשי של רוסיה, ברל לזאר, לבוש במדי קצין אס-אס, ותחתיו הכיתוב: "פאשיזם יהודי במאה ה-21", דרישה מהיהודים לפיצויים על "השואה הרוסית" שגרמו לטענתם במהפכה הבולשביקית, וקריאה לגירוש תנועת חב"ד המוגדרת "כת" מרוסיה. חלק מהפוסטים זוכים לפופולריות רבה הכוללת מאות לייקים ותגובות. 

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

טענות של "אנטישמיות ישנה" - היהודים שולטים על הפרלמנט ברוסיה ומנהלים את פוטין, ושל "אנטישמיות חדשה" – אנטי-ציונית, והסתה גלויה לרצח בתמונות שונות, בהן של ילדים חרדים עולים באש, ומתחת הכיתוב: "נחשים, ילדי שטן! תישרפו באש הגיהינום".

 

מאות לייקים
מאות לייקים

 

הכחשת שואה באישור בית המשפט

העמוד האנטישמי מופיע ב"וקונטאקטה" (VK), שהוא הפייסבוק הרוסי, הרשת החברתית הפופולרית ביותר ברוסיה, אוקראינה, קזחסטן ובלארוס - והרביעית בגודלה בעולם. היא פופולרית בעיקר בקרב דוברי רוסית וצאצאיהם. על רקע טענות שהרשויות במדינה שולטות על התקשורת כולל הרשתות החברתיות – תמוה מאוד שממשלת רוסיה המחוייבת למאבק באנטישמיות, לא מורידה את העמוד הזה.

 

אנטישמיות ברוסיה ()
אנטישמיות ברוסיה

 

מאחורי העמוד האנטישמי עומד, בין היתר, הפעיל האנטישמי רומן יושקוב המוכר כמכחיש שואה ידוע. אבל בתחילת החודש זיכה בית המשפט העליון של רוסיה את יושקוב מטענות על הכחשת שואה.

 

יושקוב העלה פוסטים מכחישי שואה גם לדף האנטישמי "לא לחסידים". בין הפוסטים שלו הוא טוען שהטענה על רצח שישה מיליון יהודים בשואה היא שקרית. בדף מתקיים דיון ער בשאלה האם היהודים הם שצריכים לשלם פיצויים לרוסים על מה שמכנים שם "השואה הרוסית". חלק אומרים שהגיע הזמן וחלק אומרים שהם פשוט לא מאמינים שהיהודים ישלמו.

 

"רוסיה בידיים טובות! זה לא נכון, הא?"
"רוסיה בידיים טובות! זה לא נכון, הא?"

 

יושקוב מדווח בדף על המשפטים שמתנהלים נגדו וכותב, בין השאר, ש"להכניס רוסי לבית סוהר זה קל, אבל יהודי - קשה". בין השאר, הוא פרסם תמונה של ספר תורה ויהודי חסידי עם פס אדום הפוסל אותו, ותמונה של חוזה המדינה הרצל עם ציטוט שכביכול מיוחס לו: "קול של שופר בפרלמנט של מדינת גויים - זה סימן לשליטה טוטלית של ציונים על מדינה".

 

"מוות ליהודים על אדמתנו"

בדף האנטישמי מכונה תנועת חב"ד "כת מסוכנת" ו"כנופייה". גולשים כותבים, למשל, ש"היהדות אינה דת כלל, אלא אידיאולוגיה שטנית ואנטי-אנושית, והציונות היא רק צורתה המודרנית". לצד קריקטורה דר-שטרימרית בסגנונה, נראה יהודי לבוש בבגדי דת שונים, כשמתחת מצוין ש"כסף היא הדת היחידה". אחד הגולשים כותב: "מוות ליהודים על אדמתנו".

 

"לכל דת יש אלוהים אחד"
"לכל דת יש אלוהים אחד"

 

אלכס טנצר שעוקב אחרי התקשורת הרוסית, אומר כי כאשר בית המשפט העליון של רוסיה אישר לזכות את מכחיש השואה, רומן יושקוב, הוא נתן בכך לגיטימציה לאנטישמיות ברוסיה. "נראה לי תמוה שברוסיה מכניסים אנשים לכלא בגלל שעברו על החוק נגד קיצוניות, אבל החוק לא חל על מכחישי שואה ואנטישמים מסוכנים".

 

  • סייעה בהכנת הכתבה: יבגניה למיחוב, "וסטי"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים