שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  קווים לדמותה של הבגידה הגדולה

  ההכרזה של טראמפ על יציאה מסוריה החזירה אותי ללוחמות, לחורבות ולחוכמה של אובמה. הסופר צור שיזף, שבאמצע העשור ליווה כורדים שלחמו בדאעש, משרטט כרוניקה של נטישת המזה"ת והשארתו טרף לפוטין וארדואן

   

  צור שיזף כורדים סוריה עיראק (צור שיזף)
  הלוחמות הכורדיות שליוויתי בסוריה(צור שיזף)
   

  באמצע דצמבר 2016, כשנפלה מזרח חאלב המופצצת לאבק שכונה אחרי שכונה בפני כוחות רוסיים מיוחדים, מליציות שיעיות לבנוניות, איראניות וסלאוויות - התברר שהעולם לא שווה הרבה. שאין ערך לנאט"ו, לאו"ם ולארה"ב. שאין דבר כזה עולם חופשי. העולם שבוי, מופקר ומבוהל. התברר שיכול אדם להפוך לאבק, ילדיו להתפוצץ ונשותיו להירמס ואף אחד לא יזיז אצבע. זה קרה חודש אחרי שדונלד טראמפ נבחר לנשיא. שום דבר לא מקרי.

   

   

  חשבתי על זה השבוע כשהוא הודיע שהוא מסיג את הכוחות האמריקניים מסוריה. בימים האפלים של אוקטובר 2014 ישבתי על הגבעה מול העיר כובאני והייתי בטוח שהעיירה תיפול בידי דאעש. הם כבר כבשו את רובה ולולא הסיוע הקרוב של חיל האוויר האמריקני הם היו משלימים את הכניסה ומשמידים את הכורדים. הצבא הטורקי עמד מנגד ולא הושיט יד לכורדים הנאבקים על חייהם. רוצה בהשמדתם.

   

  כובאני הייתה נקודת המפנה במערכה מול דעאש והאמריקנים התערבו כדי להציל את הכורדים, אחרי שהתערבו והצילו גם את היזידים במבצע אספקה אווירי בג'בל סינג'אר. זאת הייתה אמריקה של אובמה.

   

  מסע לדאעשלנד / הביקור של צור שיזף במחוזות ארגון הטרור

   

  כמה חודשים מאוחר יותר, כשנסעתי במרחבי הג'זירה, בחזיתות שהשתרעו בין כובאני לסינג'אר, ליוויתי מקרוב כורדים ויזידים שנלחמו בסיוע אווירי אמריקני, הודפים את דעאש וחותרים לניצחון של הטוב על הרע. נשים וגברים של ה-YPG וה-PKK הסתערו יחד. נשים מפקדות על גברים. שוויוניות ושאיפה לחברה הומנית מתוקנת על פי תפיסתו של עבדוללה אג'לאן, המנהיג הכורדי שכלוא מאז 1999.

   

  היה קל להתחבר לכורדים ולכורדיות להצטער שישראל לא עושה יותר נוכח הדיבורים הגלויים של הכורדים על ברית איתנו. לבי עם הכורדים שבבתיהם ישנתי ואת האוכל שלהם אכלתי, ושסוככו עלי כשנסעתי איתם בין קרב לקרב.

  רוג'ובה, האזור הכורדי העצמאי של צפון סוריה, הוא שטוח ועשיר בנפט. אין לכורדים אפשרות להחזיק מעמד בלי חיל אוויר. הטורקים, הרוסים או אסד יטרפו אותם חיים. גם בעפרין, המחוז ההררי שהטורקים כבשו על ידי הג'יהאדיסטים בראשית 2018, הכורדים לא עמדו בפני המל"טים, המסוקים ומטוסי חיל האוויר הטורקי.

   

  ההצהרה של ארדואן בעקבות השיחה עם טראמפ, שלפיה יחסל את הכורדים ואת דעאש היא תערובת של כוונות ושקרים. ודאי שיחסל את הכורדים, אלא שהנסיגה האמריקנית מצילה את דאעש מהלחץ הכורדי-אמריקני. ארדואן לא יחסל את דאעש, הם חלק מהכוחות הטורקיים. תמיד היו. מאומנים ומתוספקים על ידו. אנשי דעאש שחקרתי לאחר שנתפסו על ידי הכורדים הסורים העידו שקציני מודיעין טורקים מובילים אותם לקרב ואת האספקה הם מקבלים מטורקיה ולכן מעולם לא תקפו אותה.

   

  אחרי החיסול יבוא הטיהור האתני שאסד והטורקים עסוקים בו מאז ראשית מלחמת האזרחים בסוריה. האבא חאפז אל-אסד הושיב ערבים בשטחים הכורדים כדי להחליש אותם. חלק מהערבים עזבו כשהכורדים בנו את המדינה העצמאית שלהם בשנים האחרונות. אם יחזרו הכוחות של אסד, או אם הטורקים יכבשו את המקום, הם יעשו כמו בעפרין – יגרשו וינשלו את הכורדים ויישבו במקומם את הג'יהאדיסטים הערבים.

   

  מסע אל מפתנו של השטן: 

   

  צור שיזף כורדים סוריה עיראק (צור שיזף)
  גם לוחמים אמיצים מבוהלים מהמהלך של טראמפ(צור שיזף)

  בגידתו של טראמפ בכורדים כדי לרצות את ארדואן היא מהלך של אדם חסר מוסר. היא גם לא מחזקת את אמריקה. היא מחלישה וחושפת אותה. מה שטיפשות של יחיד יכולה לעשות. אובמה, בדיוק הפוך מהתעמולה הימנו-פוליטית בישראל, עמד על טיבו של ארדואן ושמר על הכורדים. הוא סרב להפציץ את אסד ב-2013 אחרי התקפות כימיות שנטען שהמשטר יזם, אחרי שנודע לו, על ידי בדיקות במעבדות בריטיות, שאת החומרים הכימיים סיפקו סוכנים טורקים ופיזרו ג'יהאדיסטים תחת הוראה טורקית, על מנת לגרום לאמריקה להיכנס למלחמה.

   

  אובמה ניהל את המדיניות האמריקנית תוך הגנה על אינטרסים אמריקנים, שלו ושל בנות בריתו - ישראל וירדן - בכך ששלח את חיילי היחידות המיוחדות והתווה את האסטרטגיה החכמה של פגיעה בדאעש מהאוויר במישורים הפתוחים של המדבר הסורי, משמיד ודוחק את אותם בעזרת הכורדים.

   

  האסטרטגיה האמריקנית הביאה את המפנה והניצחון וביססה את השליטה הכורדית ב-40% מסוריה, חוסמת את הציר היבשתי האיראני לביירות (מגינה עלינו), ומגינה על הכורדים בצפון עיראק. טראמפ הציל בשבוע שעבר את שאריות דאעש כשהוא רוקד לפי חלילו של ארדואן. שליט טורקיה הוא אחד מהמסוכנים שבאויבי ישראל. צריך להתייחס ברצינות לאמירותיו, שמגובות בצבא הגדול והמצויד של נאט"ו.

  לעתים רחוקות אנחנו עדים לבגידה בזמן אמת. מעולם לא נבגדה ישראל על ידי נשיא אמריקני עד היום. האפוקליפסה פה.

   

  הכורדים העצמאים דה פאקטו בצפון מזרח סוריה נתונים עכשיו לחסדיהם של הטורקים שתמיד רצו לטרוף אותם, או לחסדי הרוסים והסורים ששואפים לפרוש את השפעתם על כל סוריה. מאז ההצהרה האמריקנית מתקשרים אלי מכרים מרוג'ובה, החלק הסורי של כורדיסטן, דרך כל אמצעי תקשורת שיש בידם, מאובטחים יותר או פחות. בבהלה, בגרון נשנק, הם מדברים כאנשים שגורלם נגזר. מה אגיד להם, שאני מצטער? שאין לי מילה לעודד אותם? שגם מצבנו לא משהו?

  צור שיזף כורדים סוריה עיראק (צור שיזף)
  .(צור שיזף)

  דונלד טראמפ וברק אובמה (צילום: AP, shutterstock)
  דונלד טראמפ וברק אובמה. מי הציל ומי ברח(צילום: AP, shutterstock)

  נקודת האור היחידה היא שהצרפתים הודיעו שהם נשארים ברוג'ובה והמשמעות היא שטראמפ ממשיך לפרק את נאט"ו. ארה"ב בחוץ וטורקיה נגד צרפת. מה זה אומר על אירופה מול רוסיה וטורקיה?

   

  המצב המוזר הזה חושף גם את ישראל עוד יותר. אני לא מקנא בכורדים, אבל נדמה לי שמזמן ישראל לא הייתה במצב גיאו-אסטרטגי פגיע כל כך.

   

  זה שיעור עוצר נשימה: ביבי תמך בטראמפ בכל לב וחשב (כמו רבים מאנשי הימין המשיחי הישראלי), שהנשיא הנוכחי הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לישראל. ביבי נסע לאו"ם כדי לשאת נאום מזהיר נגד איראן ובעד טראמפ. ראש הממשלה הישראלי, שהתחמם בידידותו של נשיא אמריקני חסר מוסר ולא יציב, מעיד על עצמו שהוא לא שונה ממנו בהרבה. אלא שטראמפ לא סופר אותו. ואותנו.

   

  אז מי יטרוף את הכורדים? מי יגן על המזרח התיכון מפני טורקיה, רוסיה ואיראן? לא ביבי, שהוא חלק ממרכיבי הדייסה שאנחנו אוכלים עכשיו.

   

   

  מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים