שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  סך המשכנתאות ב-2018: 60 מיליארד שקל

  בדיקת ynet: על פי הערכות הבנקים שנת 2018 תסתיים עם היקף משכנתאות שניטלו בסכום של 60 מיליארד שקל, נתון המהווה גידול של יותר מ-10% בהשוואה לשנה הקודמת

  שנת 2018 תסתיים עם ביצועי משכנתאות בסכום כולל של כ-60 מיליארד שקל, כך עולה מבדיקת ynet. על פי הנתונים הרשמיים שפרסם בנק ישראל ונכונים לסוף חודש נובמבר, הסתכמו הלוואות המשכנתא בבנקים, מתחילת השנה ,בסכום של 53.7 מיליארד שקל, ב-77,300 הלוואות שניתנו.

   

   

  לדברי גורמים בכירים בענף המשכנתאות בבנקים, חודש דצמבר, המתאפיין בדרך כלל בביצועים גבוהים, צפוי להסתיים עם נטילת הלוואות בסכום כולל של כ-6 מיליארד שקל, מה שיביא את סך הביצועים בשנה המסתיימת קרוב מאוד לרף ה-60 מיליארד, עם סיכוי קטן אף לחצות אותו.

   (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  (צילום: Gettyimages)
   

  רף ה-60 מיליארד שקל משכנתאות בשנה, נחצה רק בשנת 2015, אז עמדו היקפי המשכנתאות על סכום שיא של כמעט 65 מיליארד שקל, כאשר הסיבה המרכזית ל"בהלת המשכנתאות" היתה העלאת מס הרכישה לרוכשי דירה שנייה ויותר.

   

  בשנה שעברה – 2017 עמדו ההיקפים על 53.5 מיליארד שקל, כך שהשנה צפויה להסתיים על עלייה של יותר מ-10% ומספר ההלוואות צפוי לעלות גם כן בשיעור דומה.

   

  כפי הנראה, מגמה זו לא צפויה להשתנות גם ב-2019 והשוק עשוי להמשיך ולגדול בעיקר ברקע כניסתם של זוכי הגרלות מחיר למשתכן בפרויקטים שהגיעו לשלבי ביצוע. קבוצה זו מהווה כבר כיום כ-40% מנוטלי ההלוואות לרכישת דירות יד ראשונה. 

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים