שתף קטע נבחר

למרות פיזור הכנסת הצפוי, אושרו העברות תקציביות במיליארד שקל

בין השאר אושרה הגדלת תקציב הנסיעות של נתניהו בארבעה מיליון שקל והעברת 28 מיליון שקל ליישום הסכמים קואליציוניים עם ש"ס ויהדות התורה; על הבקשה להגדלת תקציב השכר של שרי הממשלה בשבעה מיליון שקל אמר ח"כ רוזנטל: "מספר השרים ירד, איך מבקשים להגדיל התקציב?"

ערב פיזור הכנסת אישרה היום (ג') ועדת הכספים בדיון סוער שורה של העברות ושינויים בתוך תקציב המדינה לשנת 2018, בהיקף של כמיליארד שקל.

 

הולכים לבחירות: התוכניות הכלכליות שייכנסו להקפאה

בחירות ב-9 באפריל: החוק לפיזור הכנסת יאושר ביום רביעי

 

יצוין, כי כמדי שנה, בשבוע האחרון של שנת התקציב הגיש האוצר שורה של העברות תקציביות לאישור ועדת הכספים, הכוללת בין היתר העברת עודפי תקציב משנת 2017 לשנת 2018.

  

חברי כנסת מהאופוזיציה בראשות מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) ומיקי לוי (יש עתיד) דרשו מהיו"ר משה גפני (יהדות התורה) שלא לקיים את ההצבעות על ההעברות התקציבית, לאור הודעתם של ראשי מפלגות הקואליציה על הקדמת הבחירות.

משה גפני (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
משה גפני(צילום: אוהד צויגנברג)

  

ח"כ לוי מתח ביקורת על העברות הכספים ואמר: "אני מבקש לקבל ייעוץ משפטי האם בתקופה זו העברה של כספים פוליטיים למשל ממשרד החקלאות ליהודה ושומרון זה קביל?".

  

ח"כ רוזנטל אמר כי "לפי ההסכמות שהושגו אתמול אצל יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, רק נושאים שיש לגביהם הסכמה בין הקואליציה לאופוזיציה יועלו להצבעה".

  

גפני השיב כי הכנסת טרם חוקקה את החוק לפיזורה ועל כן, העלה את הפניות התקציביות להצבעה. "הכנסת עוד לא התפזרה, ועוד לא התקבלה ההחלטה על קיומה של פגרת הבחירות", אמר גפני. עו"ד שלומית ארליך, מהייעוץ המשפטי של ועדת הכספים הסבירה לח"כים כי הפניות התקציביות נבדקו ואושרו על ידי הייעוץ המשפטי כך שניתן לדון ולהצביע עליהם.

  

גם יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) אמר כי "החוק לפיזור הכנסת טרם אושר במליאה ולכן, אין עדיין שום שינוי בעבודתה של הכנסת".

  

גפני הוסיף כי אינו "אוהב את זה שמשרד האוצר הביא את כל הפניות ביחד בסוף שנת התקציב - אבל מנגד שרים בממשלה התקשרו אלי ואמרו שאינם יכולים לתפקד - אם הכסף לא יועבר".

 

כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט", משרד האוצר ביקש להעביר כספים למשרד ראש הממשלה בין היתר להגדלת תקציב הטיסות של בנימין נתניהו לחו"ל בארבעה מיליון שקל, ולהגדלת תקציב השכר של שרי הממשלה בשבעה מיליון שקל. ח"כ רוזנטל תהה היום: "מספרם של השרים ירד, איך מבקשים בקשה להגדלת התקציב?"

 

דרורית שטיינמץ, ראש אגף תקציבים במשרד רה"מ הסבירה כי "בפועל תקצוב השכר של השרים נעשה בחסר, בשנת 2016 שבה נבנתה המסגרת התקציבית, וגם כתוצאה מהעלאת שכרם של השרים ב-2018".

  

ח"כ לוי תהה מדוע מבקש המשרד תוספת לתקציב הנסיעות של רה"מ לאחר שהוועדה כבר אישרה העברת למעלה מחצי מיליארד שקל לרכישת מטוס לרה"מ. שטיינמץ הסבירה כי המטוס צפוי להיות כשיר לטיסות במחצית השנייה של שנת 2019 וכעת מדובר בעלויות של טיסות בהתאם לביצוע בפועל.

  

28 מיליון שקל לש"ס ויהדות התורה

בין הפניות שאושרו כ-264 מיליון שקל מתקציב משרדי רה"מ, מדע, תחבורה ומתקציב האוצר לתקציב משרד החינוך, שנועד לממן שכר למורים ולגננות, וכן כ-28 מיליון שקל ליישום הסכמים קואליציוניים עם ש"ס ויהדות התורה לסמינירים, נוער חרדי נושר ופועלות מעיין החינוך התורני המקורב לש"ס.

  

כמו כן אושרו 232 מיליון שקל מהאוצר לבתי החולים של שירותי בריאות כללית, שינוי פנימי של כ-206 מיליון שקל בתקציב משרד התחבורה, וכן העברת כ-264 מיליון שקל מהאוצר למשרד המשפטים שנועד ברובו לממן סיכום לתנאי השכר והפנסיה לנושאי משרה שיפוטית.

  

הוועדה דחתה עם זאת ההכרעה על עברה של 12 מיליון שקל ללשכת הפרסום הממשלתית עד לקבלת הסברים. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
משה גפני
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים