שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בחירות ב-9 באפריל: החוק לפיזור הכנסת יאושר ביום רביעי
  לאחר החלטת ראשי הקואליציה על בחירות ב-9 באפריל, נכנסים ההליכים לפיזור הכנסת להילוך גבוה. השרים יאשרו מחר במשאל טלפוני את הצעת החוק לפיזור הכנסת, שתעבור סופית מחרתיים. אדלשטיין: "יוצאים מכנסת שהתאפיינה באלימות מילולית. כולי תפילה שהבחירות יהיו ענייניות"

  ההליכים לקראת פיזור הכנסת והליכה לבחירות ב-9 באפריל נכנסים להילוך גבוה. שרי הממשלה יאשרו מחר (ג') במשאל טלפוני את החוק לפיזור הכנסת, שצפוי לעבור בקריאה ראשונה, שנייה ושלישית מחרתיים.

   

   

  יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין סיכם את הכנסת הנוכחית: "אנחנו יוצאים מכנסת שהתאפיינה בין היתר באלימות מילולית ובשיח פוגעני. כולי תקווה ותפילה שמערכת הבחירות לכנסת ה-21 תתאפיין בענייניות, ברצון להציג לבוחרים את הדברים שבאמת חשובים לעם, ולא בניסיון לתקוף את היריב".

   

  אדלשטיין התייחס לתאריך שנקבע לקיום הבחירות - ד' ניסן התשע"ט, 9 באפריל 2019: "אני כבר אומר לכם שזה מביא אותנו למצב ששבועיים לאחר הבחירות הכנסת ה-21 לא תוכל להתכנס, כי זה יהיה באמצע פסח. הישיבה הראשונה שלה תתקיים ב-30 באפריל".

   

  הצהרה של יולי אדלשטיין בעקבות חוק פיזור הכנסת והליכה לבחירות ()
  אדלשטיין עם נציגי האופוזיציה

  ראשי הקואליציה הסכימו מוקדם יותר על בחירות בתחילת אפריל. ההחלטה ללכת לבחירות התקבלה ככל הנראה על רקע ההבנה שקואליציית ה-61 לא תצליח להעביר את חוק הגיוס, שאמור היה לעבור עד 15 בינואר, ולהסדיר את גיוסם לצה"ל - או אי גיוסם לצה"ל - של תלמידי ישיבות. מוקדם יותר הבהירו מפלגות יש עתיד וישראל ביתנו שבניגוד להצהרותיהן בעבר, הן לא מתכוונות לתמוך בחוק מהאופוזיציה.

   

  בהודעת ראשי מפלגות הקואליציה נמסר: "מתוך אחריות תקציבית ולאומית החליטו ראשי מפלגות הקואליציה, בהסכמה ופה אחד, לפזר את הכנסת וללכת לבחירות חדשות בתחילת אפריל לאחר קדנציה של ארבע שנים מלאות. השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות".

   

   

  הצהרתו של בנימין נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד על הקדמת הבחירות לאפריל 2019 (צילום: עמית שאבי)
  נתניהו בסיעת הליכוד. "היינו צריכים להשלים את המבצע למיגור מנהרות הטרור של חיזבאללה"(צילום: עמית שאבי)

  הצהרתו של בנימין נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד על הקדמת הבחירות לאפריל 2019 (צילום: עמית שאבי)
  (צילום: עמית שאבי)

  ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבת סיעתו לדבריו על התקופה הביטחונית הרגישה בחודש שעבר: "אמרתי שהיינו בתקופה רגישה. אני לא יכולתי לומר אז מה שאתם כבר יודעים היום, שהיינו בפתחו של מבצע חשוב ביותר שמפרק את נשק המנהרות של חיזבאללה. והמבצע הזה, רובו ככולו, מאחורינו. היינו צריכים להשלים את זה. עכשיו צריך ללכת לבחירות, ולתת מנדט ברור לממשלה להמשיך לעשות דברים הנחוצים לביטחון ישראל, לכלכלת ישראל ולחברה בישראל".

   

  נתניהו מנה בפני חברי סיעתו את הישגי הממשלה שבראשה עמד בארבע שנים האחרונות, ושם דגש על כוחה הצבאי של ישראל ועל ההתמודדות שלה מול איראן בסוריה וחיזבאללה בלבנון: "הממשלה תשלים ארבע שנים מלאות של כהונה עם הישגים כבירים. קודם כל הפכנו את ישראל לכוח עולמי עולה, הפריחה המדינית בשיא והברית עם ארה"ב מעולם לא הייתה חזקה יותר. בתחום הצבאי ישראל מדורגת ככוח השמיני בעולם, זה בלתי יאומן.

   

   

  שר האוצר משה כחלון (כולנו) כינס בצהריים את חברי סיעתו, ברקע ההחלטה על הקדמת הבחירות. בפתח ישיבת הסיעה הוא מנה את הישגיו בקדנציה כשר אוצר ושיבח את פעילות חברי הכנסת: "הממלכתיות והאחריות של מפלגת כולנו בלטה במיוחד בממשלה הזאת, ומעת לעת גם נראינו חריגים. בכל פעם שהיה דיון בנושא ממלכתיות או שלטון החוק ותחומים נוספים, מפלגת כולנו עמדה כחומה בצורה מול הניסיונות האלה, ואנחנו גאים על כך".

   

  בתשובה לשאלה אם יאפשר לראש הממשלה לכהן בתפקידו גם אם יוגש נגדו כתב אישום, הוא ענה: "אני אמרתי, ראש ממשלה אחרי שימוע לא יוכל לכהן".

  משה כחלון בישיבת סיעת כולנו על הקדמת הבחירות לאפריל 2019 (צילום: עמית שאבי)
  כחלון. "ראש ממשלה לא יוכל לכהן אחרי שימוע"(צילום: עמית שאבי)

  בקרב המפלגות החרדיות הסבירו שההליכה לבחירות היא דבר נכון ומתבקש. ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) בירך: "זה שחרר את החברה החרדית מוויכוח פנימי קשה מאוד. אני מקווה שהציבור בישראל ידבר גם על יוקר המחיה, ולא רק על האג'נדה של יאיר לפיד. מספיק עם מלחמות היהודים - צריך לבחור כנסת וממשלה שתדאג לאזרח הקטן והגדול בכל תחומי החיים".

   

  יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר כי "אנחנו משלימים עכשיו ארבע שנים טובות, והולכים לבחירות. כמו כל דבר טוב, גם הממשלה הזו הגיעה לסיומה. אני חושב שטוב לבוא לעם שרוצה ממשלה לאומית חזקה ולבחור מחדש, כדי שישראל תחזור לנצח". 

   

  גבאי: הבחירות הן ביני לבין נתניהו

  באופוזיציה חוגגים בעקבות ההודעה על הקדמת הבחירות. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר בהצהרה מיוחדת: "הבחירות האלה הן בין נתניהו לביני. אני שמח מאוד-מאוד על הקדמת הבחירות, הבחירות האלה כמו שאתם יודעים חשובות מאוד לעתיד המדינה.

   

  "אני מודע לכובד האחריות של תפקיד ראש ממשלת ישראל, וכראש ממשלה אוביל את מדינת ישראל לעתיד טוב יותר, עתיד של שינוי, עתיד של אחדות", הוסיף גבאי. "באפריל ננצח. באפריל נביא את השינוי לישראל".

   

  אבי גבאי ישיבת סיעה המחנה הציוני (צילום: עמית שאבי)
  גבאי. "הבחירות הן בין נתניהו לביני"(צילום: עמית שאבי)

  יו"ר האופוזיציה ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה: "אכן, אנחנו הולכים לנצח. נפל הפור סוף-סוף, ואיתו גם תיפול הממשלה. הבחירות ערב פסח, הזדמנות מצוינת לנקות את החמץ. היום חוזרת התקווה, אפשר לנשום לרווחה.

   

  "אין לי ספק שבדרכו החוצה נתניהו ינסה להרוס את מה שנשאר מהדמוקרטיה בישראל", הוסיפה לבני. "נמשיך לעמוד כחומה בצורה למנוע ממנו. זה ברור שהוא ינסה לגייס את הציבור לאינטרסים שלו. התפקיד שלנו הוא לומר שיש התנגשות. האינטרסים של נתניהו הם לא של הציבור".

   

   

  "שעון החול לסיום כהונת נתניהו יצא לדרך", אמרו בסיעת "המחנה הציוני". "הציבור ישפוט איזו ממשלה הוא רוצה - ממשלה של תקווה או קיפאון. אנו קוראים לשאר מפלגות השמאל-מרכז לחבור אלינו בהקדם כדי להביא לישראל את התקווה שהיא כל כך מחכה לה".

   

  יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, בירכה: "ברוך שפטרנו מעונשה של זו. הגיע זמנה של הקואליציה הזאת להתפזר, וזמנה של ישראל לעתיד טוב יותר". בריאיון למשדר המיוחד באולפן ynet היא אמרה: "אני מחכה לזה כבר הרבה זמן. הכנסת והממשלה נמשכו כמו מסטיק, זה עשה נזקים. למדינת ישראל מגיעות בחירות חדשות וסדר יום חדש, ואני מאוד אופטימית לגבי הבחירה של הציבור הישראלי".

   

  ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר: "אני מברך על כל החלטה לקצר את ימיה של הממשלה הכושלת הזאת, ממשלת חוקי גזענות, ממשלת התנחלויות, יוקר מחיה ועליית מחירים. גם בתחום החברתי היא כשלה וגם בתחום המדיני. כל יום שמקצרים מימיה הוא ניצחון גדול לאזרח ולציבור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שאבי
  נתניהו בישיבת סיעת הליכוד
  צילום: עמית שאבי
  מומלצים