שתף קטע נבחר

נתניהו: לא ייתכן לפתוח בשימוע לפני הבחירות אם לא מסיימים אותו עד הבחירות

בסרטון שפרסם, אמר ראש הממשלה כי "מפגיני השמאל והתקשורת מפעילים לחץ בריוני ולא אנושי על היועץ המשפטי לממשלה כדי שיגיש נגדי כתב אישום בכל מחיר". הוא הביא דימוי מעולם הכדורגל: "הם יודעים שהקבוצה שלנו תמיד מנצחת, אז הם מנסים ללחוץ על השופט להוציא את מסי מהמשחק"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הערב (יום ה') הודעה מצולמת, שבה התייחס שוב לאפשרות שיוזמן לשימוע לפני הבחירות לכנסת, שייערכו ב-9 באפריל.

 

בסרטון אמר נתניהו: "במשך שנים מפעילים מפגיני השמאל והתקשורת לחץ בריוני ולא אנושי על היועץ המשפטי לממשלה כדי שיגיש נגדי כתב אישום בכל מחיר - גם כשאין כלום. הלחץ הזה מגיע לשיאו בימים אלה. מנסים לכפות על היועץ להתערב התערבות גסה בבחירות על ידי הזמנתי לשימוע - כשידוע מראש שלא ניתן לסיים את השימוע עד הבחירות".

אביחי מנדלבליט בנימין נתניהו (צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן)
היועמ"ש מנדלבליט ורה"מ נתניהו(צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן)

ראש הממשלה הוסיף כי "לא ייתכן לפתוח בשימוע לפני הבחירות, אם לא ניתן לסיימו עד הבחירות. לא יעלה על הדעת שהציבור ישמע רק טענות של צד אחד ולא ישמע את התשובות של הצד השני. הרי השמעת התשובות הביאה פעם אחר פעם לסגירת תיקים בעבר. זאת בדיוק הסיבה שאף פעם לא פתחו בשימוע לפני הבחירות אם לא יכלו לסיים אותו עד הבחירות. וזאת בדיוק הסיבה שהשמאל מנסה לעשות עכשיו את ההיפך, כי המטרה שלו ברורה: לנסות להדיח ראש ממשלה באמצעות משפט שדה וגניבת הבחירות מכם, אזרחי ישראל".

 

בסיום הסרטון אמר ראש הממשלה: "איך אמר אחד מחברי הליכוד? 'הם יודעים שהקבוצה שלנו תמיד מנצחת, אז הם מנסים ללחוץ על השופט להוציא את מסי מהמשחק'".

 

נתניהו ורעייתו לצד כוכב ברצלונה ונבחרת ארגנטינה מסי ב-2013 ()
נתניהו ורעייתו לצד כוכב ברצלונה ונבחרת ארגנטינה מסי ב-2013

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התבקש הערב להתייחס לנושא בתום כנס משפטי שבו השתתף בחיפה. על השאלה האם יש החלטה עקרונית למנוע זימון לשימוע לפני הבחירות, השיב מנדלבליט כי "אני לא יכול לענות על זה. אנחנו כרגע עוד עובדים".

 

- כשראש הממשלה אומר שאין מניעה שהוא יכהן גם אם יש שימוע, אין מניעה כזאת מבחינתך?

"ברור. אם יש החלטה לשקול כתב אישום בכפוף לשימוע - זה ברור שאין שום מניעה".

 

- אבל ברגע שיוגש כתב אישום?

"בכלל לא התחלתי לחשוב על הכיוון הזה".

 

דבריו של נתניהו נאמרו יומיים לאחר הדיווח שלפיו היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן והצוותים שלהם עושים מאמצים לסכם את תיקי החקירה של ראש הממשלה בתוך כחודש וחצי - לפני הבחירות לכנסת ה-21. המטרה: הציבור יוכל לדעת טרם ההצבעה בקלפי מה מצבו המשפטי של נתניהו.

 

לפי ההערכות, כבר עתה מסתמן כי יש נגד נתניהו ראיות מספיקות להגשת כתב אישום בעבירות של מרמה והפרת אמונים תוך ניגוד עניינים, אולם הנושא העיקרי הנדון בהתייעצויות אלה הוא אם יש ראיות מספיקות ברמת ודאות הנדרשת לצורך הרשעה גם בעבירת השוחד.

 

במפגש שנתי שערך מנדלבליט בשבוע שעבר עם יועצים משפטיים לממשלה ופרקליטי מדינה בעבר, הביעו רוב הנוכחים עמדה שיש לעשות מאמץ לסכם את התיקים עוד לפני הבחירות, כדי שבפני הציבור תהיה מונחת תשתית לפני שיטילו את הפתק בקלפי.

 

עם זאת, הנוכחים הדגישו כי מנדלבליט לא התייעץ עמם מה עליו לעשות, והנושא עלה אגב עיסוק באקטואליה. הם הבהירו כי יום העיון עסק בנושאים אקטואליים שעל הפרק ובהם חוק הלאום, חוק היועמ"שים, חוק ההסדרה ועוד.

 

 כנס משפט ציבורי במלון דן חיפה (צילום: אלעד גרשגורן)
היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט בכנ בחיפה(צילום: אלעד גרשגורן)

 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר בתגובה: "ראש ממשלה שבטוח שאין כלום כי לא היה כלום, היה צריך לדרוש מהיועמ"ש לפרסם את המסקנות שלו מהר ככל שניתן".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (מפלגת העבודה), אמרה: "‏דבריך האלימים די דומים למה שהיה אומר כל אדם במצבך, המסובך קשות בפלילים. הסכנה החמורה לגורלה של המדינה היא שאתה מחזיק בכוח לרסק את מוסדות שלטון החוק בבחינת 'תמות נפשי עם פלישתים'. אלה לא פלישתים נתניהו, אלה אזרחי מדינת ישראל".

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, התייחסה גם היא לדברים. "נתניהו, כמו עבריין מקצועי, מדבר יפה ובחיוך בעודו קורץ קריצה מאיימת ליועץ המשפטי שמא יגיש נגדו כתב אישום. הניסיון של ראש הממשלה להלך אימים על מערכת אכיפת החוק נראה כאילו נלקח מסדרת פשע אמריקנית".

יאיר לפיד בועידת התחזיות 2019 של כלכליסט (צילום: יאיר שגיא )
"רה"מ היה צריך לדרוש מהיועמ"ש לפרסם את המסקנות". ח"כ לפיד(צילום: יאיר שגיא )

"אלה לא פלישתים נתניהו, אלה אזרחי ישראל". ח"כ יחימוביץ' (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"אלה לא פלישתים נתניהו, אלה אזרחי ישראל". ח"כ יחימוביץ'(צילום: מוטי קמחי)

תמר זנדברג ישיבת סיעה (צילום: עמית שאבי)
"נתניהו, כמו עבריין מקצועי, מדבר יפה ובחיוך". ח"כ זנדברג(צילום: עמית שאבי)

ח"כ יואל חסון, יו"ר סיעת התנועה, אמר: "החשוד נתניהו מתבלבל, אין בישראל חבר מושבעים. גורמי אכיפת החוק יקבעו אם אתה אשם, אתה לא מעל החוק, לא תוכל לקבוע את לוח הזמנים להעמדתך לדין. גם הבחירות לא נועדו לחלץ אותך מצרותיך המשפטיות. לציבור מגיע לדעת את האמת".

 

ח"כ רויטל סויד (מפלגת העבודה) הצטרפה לביקורת ואמרה: "נתניהו מתנהג כאחרון העבריינים. אלמלא היה מדובר בראש ממשלה שנהנה מחסינות, עוד הערב הוא היה מזומן לחקירה על איומים וניסיון לשבש מהלכי משפט. נתניהו הנואש הופך את ראשות הממשלה לעיר מקלט ומאבד את כל הבלמים".

 

פרקליטיו של ראש הממשלה הודיעו בתגובה לדיווח כי הם מתנגדים לפרסום הודעה על סיכום תיקי החקירה נגדו לפני הבחירות. "להכריז על שימוע במערכת הבחירות בלי לשמוע את הצד השני זה עיוות רצון הבוחר ופגיעה קשה בתהליך הדמוקרטי", אמרו הפרקליטים.

 

הם הוסיפו: "אנחנו מאמינים שלא יהיה שימוע כי לא היה כלום. זה לא דמוקרטי להתחיל שימוע לפני הבחירות כשלא ניתן לסיימו עד הבחירות. לא ייתכן שהציבור ישמע רק צד אחד ולא את הצד השני. היו מקרים רבים ששמיעת התשובות של הצד השני בשימוע הביאו לסגירת תיקים".

 

"לא אתפטר גם אם אזומן לשימוע לפני הבחירות"

ביום שני, טרם חזרתו לארץ מביקור בברזיל, אמר נתניהו כי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו אם יזומן על ידי היועץ המשפטי לממשלה לשימוע לקראת העמדה לדין לפני הבחירות לכנסת ה-21.

 

ראש הממשלה אמר במסיבת עיתונאים: "אני לא מתכוון להתפטר. אני מאמין שלא ייצא מזה כלום. שנית, ישראל היא מדינת חוק ולפי החוק ראש הממשלה לא צריך להתפטר בתהליך של שימוע. שלישית, השימוע לא מסתיים עד שלא שומעים את הצד שלי ולכן לא הגיוני לפתוח בתהליך של שימוע לפני הבחירות אם אתה לא יכול לסיים אותו עד הבחירות".

 

נתניהו הוסיף כי "הדבר ההגיוני וההגון הוא - לא להתחיל תהליך של שימוע, אבל אם יש כזה לא להתחיל לפני הבחירות אם אתה לא יכול להשלים אותו לפני הבחירות. אם מדיחים ראש ממשלה ואחר כך בשימוע סוגרים את התיק זה אבסורד. זאת התערבות בוטה בדמוקרטיה במקרה כזה. אבל זה לא עניין משפטי. זה עניין של שכל ישר, של היגיון. אין לי אפשרות להשפיע על זה. יש לי יכולת להשפיע על כך שהאזרחים הולכים לקלפי ויגידו: 'אנחנו קובעים מי יהיה ראש הממשלה הבאה'".

 

במקביל, היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט תקף הערב בחריפות את יו"ר הקואליציה ומקורבו של נתניהו, ח"כ דוד אמסלם (הליכוד), שצייץ לפני שבועיים בטוויטר כי "אם מישהו יחליט להעמיד לדין ראש ממשלה על תיקים הזויים כאלה - מיליוני אנשים לא יקבלו את זה".

 

במהלך כנס משפטי בחיפה אמר מנדלבליט כי "קיימות אמירות חסרות אחריות, למשל שמיליוני אנשים לא יקבלו החלטה כזו או אחרת. אין ביניהן לבין האמת ולא כלום, והן חסרות אחריות למדינה ולעם שלנו".

 

מנדלבליט ציין כי "מערכת אכיפת החוק תמשיך לפעול אך ורק על פי מצפן אחד שמכוון את דרכנו והוא טובת המדינה שבאה לידי ביטוי בהקשר של תפקידנו בחובת השמירה הקפדנית על שלטון החוק. זו דרך הישר של חקר וגילוי האמת.

 

"בדרך הזו אני הולך גם בימים האלו עם שותפי לדרך פרקליט המדינה שי ניצן. אנו מודעים לכובד האחריות שמוטלת עלינו. אחריותנו לחתור לחקר האמת, לקבל החלטות צודקות נכונות וישרות בתיקי החקירה שכרגע מעסיקים את כולנו. אני אומר לכולם - רק הראיות ידברו, שום דבר אחר לא ידבר. נמשיך לעשות את זה במהירות האפשרית באופן סדור מבלי להתפשר על תוכן ועל איכות ההחלטה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים