שתף קטע נבחר

כבילה, אלימות ובידוד: דו"ח קשה על כלא הנוער

נציגי לשכת עורכי הדין ערכו ביקורת בבית הכלא לנוער אופק. הדו"ח שהכינו מצביע על בעיות קשות עליהן התלוננו האסירים, בהן כבילה במשך שעות עם שרשראות למיטה. שירות בתי הסוהר: "נגיב בהמשך"

 

 

בית כלא אופק. אין מים חמים במקלחת (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
בית כלא אופק. אין מים חמים במקלחת(צילום: עידו ארז)

כבילה של נערים במשך שעות ארוכות למיטה, אלימות קשה מצד סוהר, אוכל ישן ומעופש והגיינה ירודה. אלה הם חלק מהממצאים שנמצאו בביקורת שנערכה בבית הכלא לנוער אופק.

 

לפני עשרה ימים הגיעו לכלא שני נציגי לשכת עורכי הדין: יו"ר ועדת השב"ס עו"ד ד"ר יריב וינצר, והמשנה לראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יוסף ויצמן. בדו"ח שהכינו לאחר הביקור הם כתבו כי ביקשו לשוחח עם הנערים שלא בנוכחות הסוהרים או הצוות החינוכי, והאסירים התלוננו על כך שכובלים אותם באזיקים למיטה למשך שעות רבות ללא פיקוח, וטענה זאת נשמעה מכמה אסירים.

 

על פי הדו"ח, הכבילה של האסירים למיטות נעשית כאמצעי ענישה, באמצעות שרשרת שמתחברת למיטה ובה קושרים את הידיים והרגליים של האסירים. לטענתם, אין כל פיקוח על קשירתם למיטה ולעיתים הם מוצאים את עצמם כבולים זמן רב מבלי שהדבר יירשם. על פי הדו"ח, הרישום בספר הכבילה לוקה בחסר.

 

אסירים בכלא אופק.  חסר רישום על הכבילה למיטות (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אסירים בכלא אופק. חסר רישום על הכבילה למיטות(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

עו
עו"ד יוסף ויצמן

בדו"ח נכתב כי בביקור בתאי ההפרדה נמצאו ארבעה אסירים בתנאים קשים במיוחד, כל אסיר לבד בתא, ללא חברה. היציאות מהתא היו מוגבלות ותחת השגחה. כותבי הדו"ח דורשים לבחון את שרשרת ההחלטות שמתקבלות כדי להכניס אסיר לתא הפרדה. טענה נוספת הייתה על אלימות קשה שנוקט נגדם אחד הסוהרים. אסיר סיפר כי באחד המסדרונות לא מוצבת מצלמת אבטחה, ושם הם מקבלים מכות חזקות במיוחד.

 

עורכי הביקורת מוסיפים וכותבים כי באגף 31 הם מצאו באחד התאים ריצפה מלוכלכת בצורה בלתי נסבלת, אוכל ישן ומעופש וריח בלתי נסבל, ומצב התחזוקה והניקיון היה מתחת לכל ביקורת. עוד נכתב בדו"ח כי במקלחת לא הייתה תאורה תקינה ולכן האסירים נאלצו להתקלח בחושך. ניסיון לפתוח את זרם המים החמים העלה כי אין מים חמים. בשיחה עם אחד האסירים עלה כי הוא לא התקלח במשך חמישה ימים בגלל המים הקרים.

 

עוד נכתב בדו"ח כי אסירים מעשנים בכמות מופרזת במרחב הציבורי, והאסירים יכולים לרכוש סיגריות בקנטינה למרות החוק האוסר על מכירת סיגריות לקטינים.

 

בחודש ינואר השנה פורסם ב-ynet כי זמן רב ניסו במועצה לשלום הילד ובסניגוריה הציבורית לברר פרטים על המתרחש בכלא. המועצה הגישה בקשה לפי חוק חופש המידע, אבל בשב"ס התעלמו. רק בעקבות דיון שנערך בנושא בוועדה לשלום הילד, החליטה הח"כית יעל גרמן (יש עתיד) להגיש שאילתא למשרד לביטחון פנים. שב"ס נאלץ למסור דו"חות על הכלא, המוסד היחיד המיועד לבני נוער בישראל, אך חלק מהנתונים היו חסרים. למשל, בין השנים 2010 ל-2015 כלל לא דווח על פגיעות מיניות באסירים, נתון שמעורר תמיהה.

 

משב"ס נמסר בתגובה: "נגיב לדו"ח בהמשך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
אסירים בכלא אופק
צילום: עידו ארז
מומלצים