שתף קטע נבחר

יום מבחן בעזה ואזהרה מצה"ל: "התגובה תהיה נחרצת"

לאחר שארבעה נהרגו בעימותים בגדר, הודיעו חמאס והזרועות הצבאיות: מחר יהיה "יום מבחן". צה"ל ערוך עם כוחות מתוגברים, צלפים ואמצעי איסוף - וקצין בכיר פנה בפייסבוק בערבית לתושבי הרצועה: "לא נאפשר פגיעה בגדר. גם אנחנו רוצים שישי בלי נפגעים - וזה תלוי רק בכם"

 

 

 

מתכוננים לעימותים נרחבים בגבול הרצועה: צה"ל נערך לסוף השבוע הקרוב עם כוחות מתוגברים בגבול הרצועה, על מנת למנוע חדירה של מפרי סדר פלסטינים לשטח הישראלי - ועל רקע הודעת ארגוני הטרור ברצועה כי מדובר ב"יום מבחן". לפי ההערכות בצה"ל, ייתכן שיהיו עימותים המוניים גם בגדר המערכת, שבוע לאחר שארבעה מפגינים נהרגו ביום שישי האחרון. לכן בכמה מוקדי חיכוך תהיה היערכות מוגברת שתכלול צלפים ואמצעי איסוף וחוזי אוויריים.

 

לקראת המהומות הצפויות פנה היום (ה') ראש מנהלת התיאום והקישור לעזה, אל"מ איאד סרחאן, לתושבי רצועת עזה באמצעות עמוד הפייסבוק בערבית של מתאם פעולות הממשלה בשטחים. הוא התריע בפניהם לא לקחת חלק בפעולות הטרור על גדר הגבול עם ישראל.

 

רמת
אל"מ איאד סרחאן, ראש מנהלת תיאום וקישור לעזה(צילום: מתאם פעולות הממשלה בשטחים)

"תושבי עזה, איך אתם רוצים לראות את יום שישי הקרוב שלכם?", אמר אל"מ סרחאן. "אתם מעוניינים לסיים אותו בחיק המשפחה או בתקריות לא נעימות על גדר הביטחון? צה"ל לא יסבול אירועים על גדר הביטחון. גם אנחנו רוצים שישי ללא נפגעים בקרבכם, אבל זה תלוי אך ורק בכם".

 

התפרעויות בגבול רצועת עזה (צילום: EPA)
העימותים בגבול רצועת עזה בסוף השבוע שעבר(צילום: EPA)

התפרעויות בגבול רצועת עזה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

התפרעויות בגבול רצועת עזה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

לדברי הקצין הבכיר, "צה"ל לא יאפשר למפרי הסדר להתקרב לגדר הביטחון או לפגוע בה, וכל ניסיון פגיעה בחיילי צה"ל או הפרת ריבונות ישראלית יענה בתגובה נחרצת של כוחות צה"ל. שימרו על מרחק ממרחב הגדר, וכך תשמרו על שלומכם".

 

הודעת צה"ל חריגה יחסית והועברה אחרי שבועות ארוכים שלא פורסמה אזהרה שכזאת לתושבי עזה. נראה כי מדובר בתוצר ישיר של הרג ארבעת הפלסטינים בעימותי יום שישי בשבוע שעבר והודעתם המשותפת של הזרועות הצבאיות בהובלת חמאס כי יום שישי הקרוב הוא יום מבחן ולפיו תיבחן תגובתם.

 

בהודעתן הזרועות הצבאיות למעשה חישקו את עצמן, ומספר הרוגים דומה בהפגנות מחר ייאלץ אותם להגיב - דבר שעשוי להוביל לסבב אלים נוסף בין שני הצדדים. בתוך כך קראו מארגני קמפיין צעדות השיבה כבכל שבוע להגיע בהמוניהם להפגנות. לא ברור עדיין מה תהיה מידת הריסון של חמאס כלפי המפגינים. בשבועות האחרונים חמאס מנע מהמפגינים להגיע לגדר ולייצר פעולות אלימות, אך בשבוע שעבר מידת הריסון קטנה ולפיכך נרשם מספר גבוה יותר של אירועים אלימים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
העימותים בשבוע שעבר
צילום: AP
מומלצים