שתף קטע נבחר
צילום: עידו ארז

לגור ליד הים - במחיר דירת חדר בדרום ת"א

אם תסכימו לעבור לצפונה או דרומה של הארץ - החלום לגור בקו ראשון לים מול הנוף הכחול ותחושת המרחב, לא חייב להיות כה רחוק. בדיקה שנערכה עבור ynet בסיוע לשכת השמאים ומדלן מגלה היכן תמצאו דירות 4 חדרים במחירים הנמוכים מ-2 מיליון שקלים בקו ראשון לים, וכמה יעלה התענוג במרכז הארץ

חולמים לגור ליד הים? ברוב המקרים אתם יכולים המשיך לחלום בשל המחירי הדירות הגבוהים, אבל אולי יש לכם עוד תקווה. בסיוע לשכת שמאי המקרקעין ולוח הדירות מדלן, המשלב השוואת מחירים ומידע מקיף על הנכס וסביבתו, מיפינו את הממוצע של מחירי דירות 4 חדרים בקו הראשון לים בערי החוף ברחבי הארץ, כדי לגלות היכן מי שאינם עשירים מופלגים, עדיין יכולים לרכוש דירות אלו.

 

הניתוח של לשכת השמאים בחן את המחיר הממוצע של דירות 4 חדרים חדשות, הנמצאות בקו ראשון לחוף ים, בהתבסס על נתוני רשות המסים. בדיקת מדלן התבססה על נתוני החברה. הממצאים מגלים, כי אם בתל אביב ובהרצליה מדובר בסכומים דמיוניים כמעט, הרי ככל שמתרחקים מאזורי הביקוש במכרז הם יורדים גם מתחת ל-2 מיליון שקלים.

ניתוח לשכת השמאים (נתונים: רשות המסים)
ניתוח לשכת השמאים(נתונים: רשות המסים)

חיים מסילתי, יו"ר לשכת שמאי מקרקעין, מציין כי הנוף הישיר אל הים, מעלה משמעותית את ערכן של הדירות הסמוכות לקו החוף בהשוואה לאזורים אחרים בעיר. לדבריו, גזרת נוף רחבה וישירה בדירות שנמצאות בקו הראשון על הים, עשויה להשביח את ערך הנכס בשיעור של כ-30%-35%, ובקו השני לים בכ-20%-15%, בהשוואה לדירות דומות ללא נוף אל הים.

 

פרט נוסף שמשפיע על מחירי הדירות הסמוכות לים הוא היצע הקרקעות הנמוך לבנייה. אף שהחלום לגור ליד הים משותף לישראלים רבים, יש לזכור שקו החוף של ישראל לאורך הים התיכון משתרע על פני כ-190 ק"מ, כאשר חלקים משמעותיים ממנו כבר תפוסים על ידי פרויקטים שונים כגון מתקני צבא ותשתיות.

 

על מעט השטחים הפתוחים שנותרו חלות עדיין תוכניות בינוי ישנות, שקדמו לחקיקת חוק החופים האוסר בנייה בסמוך לקו המים. מסילתי מציין בהקשר זה, כי התכנית הקיימות לבנייה בקו ראשון לים, מיועדות בחלקן הגדול לבניית בתי מלון וכפרי נופש, דבר שמביא בתורו למחירים גבוהים יותר של הדירות בהתאם.

 

תל אביב - 18 מיליון שקל בממוצע

לפי ממצאי הבדיקה, המחירים הנמוכים ביותר נמצאו בטירת הכרמל - כ-1.4 מיליון שקל בשכונת גלי כרמל הממוקמת בקו ראשון למים, אך צופה אל הים מעבר לכביש החוף הסואן. צפונה משם, בשכונת אכזיב בנהריה, מחירי דירות 4 חדרים חדשות עומדים על ממוצע של כ-1.5 מיליון שקל.

 

הדמיית פרויקט אכזיב של החברות צמח המרמן ואלקטרה מגורים בנהריה  (הדמיה:  סטודיו 84)
הדמיית פרויקט אכזיב של החברות צמח המרמן ואלקטרה מגורים בנהריה (הדמיה: סטודיו 84)

בחדרה , דירת 4 חדרים חדשה תעלה 1.7 מיליון שקל בממוצע, בדומה לדירה מיד שניה. באשקלון, דירה חדשה תעלה כ-1.8 מיליון שקל, ואילו דירה מיד שנייה - 1.4 מיליון שקל. לדברי עפרה חדד, סמנכ"לית חברת יורו ישראל, שבונה בעיר מתחם של 230 דירות במרחק של 100 מטר מהים, ד לשנים האחרונות, באשקלון כמעט שלא הייתה בניה ליד הים.

 

"אנחנו קנינו את הקרקע מאחים עופר לפני כשלוש וחצי שנים, לאחר תקופת הגראדים כשכולם פחדו לקנות נכסים בעיר", היא מספרת. "היום אשקלון הופכת להיות עיר אטרקטיבית בזכות העובדה שמחירי הדירות על קו החוף נמוכים יותר מאשדוד ונתניה, והיא מסתמנת כיעד הבא לתושבי חוץף שיקר להם במקומות אחרים".

 

פרויקט סי אנד סקיי באשקלון של חברת יורו ישראל  (הדמייה: רן ון דן)
פרויקט סי אנד סקיי באשקלון של חברת יורו ישראל (הדמייה: רן ון דן)

חיפה - מחירי הדירות בכרמל גבוהים יותר

בחיפה, מחירי דירות 4 חדרים חדשות עומדים על כ-2 מיליון שקלים, ואילו מחירי דירות יד שניה (בשכונת בת גלים) על כ-1.3 מיליון שקל. חיים מסילתי, יו"ר לשכת השמאים, מציין כי הנכסים הממוקמים בכרמל מאז ומתמיד תמיד היו יקרים יותר מהשכונות הממוקמות בקו ראשון לים, שברובן אינו נהנות מנגישות אליו בשל הנמל. עם זאת הוא מעריך כי מגמה זו עשויה להשתנות עם התקדמותו של פרויקט שיקוע מסילת הרכבת וכן פרויקטים להתחדשות עירונית בשכונות הוותיקות.

 

גם בנתניה עומד הממוצע של מחירי דירות 4 חדרים חדשות על כ-2 מיליון שקל, בעיקר בצפון העיר. כך למשל, בשכונת הצוק המוקמת בימים אלו במרחק של כ-300 דונם מחוף היום וצפויה לכלול כ-3,000 דירות, שטחי מסחר ומבני ציבור. עם זאת, בשכונת עיר ימים ממוצע המחירים הרבה יותר גבוה ומגיע ל-6 מיליון שקל.

 

כשמתקרבים לאזורי הביקוש, המחירים מזנקים כצפוי. כך למשל, בראשון לציון המחיר הממוצע של דירות 4 חדרים חדשות בקו ראשון לחוף עומד לפי לשכת השמאים על כ-2.6 מיליון שקל. בבת ים המחירים דומים, גם כשמדובר בדירות מיד שנייה בצפון מערב העיר.

 

נושא: הדמיית פרי הורייזן על קו החוף של בת ים ( )
נושא: הדמיית פרי הורייזן על קו החוף של בת ים( )

באשדוד, המרוחקת יותר, מחירי דירות 4 חדרים חדשות יקרים יותר ומגיעים לכ-2.8 מיליון שקל, כשהסיבה לכך, לפי חדד, היא שלאחר גל הבניה המאסיבי של העשור האחרון, לא נשארו יותר קרקעות על קו החוף בעיר. שמחירי דירות מיד שניה נעים סביב כ-1.47 מיליון שקל (ברובע א').

 

בהרצליה ובתל אביב אין ממש היצע של פרויקטים חדשים בקו ראשון לים. הרצליה מאופיינת בעיקר בצמודי קרקע, עם ממוצע מחירים שנע סביב כ-14 מיליון שקלים לפי בדיקת שמאי המקרקעין. הממוצע של דירות 4 חדרים מיד שניה בטבעת השנייה לחוף הים הינו כ-6 מיליון שקלים לפי לשכת השמאים.

 

גם בתל אביב אין כיום כמעט פרויקטים חדשים, למעט פרויקטים יוקרתיים במיוחד עם מחיר ממוצע של 18 מיליון שקל לדירת 4 חדרים. דירות יד שנייה ישנות ברחובות הרברט סמואל והירקון נמכרו בשנה האחרונה תמורת 4 מיליון שקל בממוצע, לרוב דירות מאוד ישנות.

 

איתן זינגר, מנכ"ל לוח מדלן ישראל, מציין כי על אף שמחירי הדירות ליד הים בדרך כלל גבוהים יותר בהשוואה לאזורים אחרים בעיר, הרי כשמתרחקים מאזורי הביקוש אפשר למצוא דירות במחירים נמוכים בהשוואה למרכז הארץ.

 

"מגורים ליד הים נחשבים מבוקשים ולכן בדרך כלל נהוג לחשוב שהם גוררים איתם פרמיה גבוהה במחיר על הנוף הפתוח, האוויר ותחושת המרחב", הוא מציין. "עם זאת, בצפון ובדרום אפשר בהחלט למצוא דירות ליד הים במחיר ממוצע לא גבוה במיוחד, של כ-1.5 מיליון שקל, גם בערים מרכזיות כמו חדרה ואשדוד".


פורסם לראשונה 28/12/2018 15:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים