שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סתימה בכיור? שלמי 1,400 שקל

  האינסטלטור שהגיע בסוף השבוע לביתה של מיכל, אם חד הורית, פתח סתימה בצינור ודרש 1,600 שקל, עם "הנחה" של 200 שקל. הוא לא היה מוכן להיענות לפניית ynet ולהסביר אם הפעולות שביצע הצדיקו את המחיר. המלצה: לפני שאתם משלמים - בידקו מהם מחירי המחירון של הפעולה שנעשתה בביתכם

   

  צילום: רן דיקשטיין

  צילום: רן דיקשטיין

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מיכל מקובר מתל מונד הזמינה אינסטלטור של חברת רדיע הנתיב המושלם בסוף השבוע, כדי שישחרר סתימה בכיור ושילמה על זה ביוקר: 1,400 שקל. הקבלה שנתן לה היא אחרי הנחה שהואיל בטובו לתת על סך 200 שקל, כלומר היא היתה "אמורה" לשלם 1,600 שקל. בקבלה מתוארות מספר פעולות שנעשו לשם שחרור הסתימה, אך היא משום מה לא מכילה את פירוט העלות של כל פעולה ופעולה, כפי שראוי היה.

   

  לכתבות צרכנות נוספות

   

  ההמלצה שלנו היא: תמיד בידקו במחירון את עלות הפעולות לפני שאתם משלמים והזמינו איש מקצוע עם המלצות מחברים שלכם או בני משפחה, או מאתרי אינטרנט שמפרסמים דירוג אמיתי של בעלי מקצוע, אל תיקחו פרטים של איש מקצוע מפרסומות באינטרנט, מגנטים או מודעות.

    ( צילום: shutterstock ) ( צילום: shutterstock )
  ( צילום: shutterstock )

   

  "1,400 שקל זו משכורת שבועית אצלי"

  מיכל סיפרה באולפן ynet: "סיימתי לשטוף כלים, ופתאום אני רואה שהמים עולים בכיור, אני די יודעת לפתוח סתימות, לנקות ולהרכיב מחדש. זה מה שעשיתי, החזרתי את הכל למקום ולהפתעתי, המים המשיכו לעמוד. אז עוד פעם פירקתי ופתאום ראיתי שהמים עומדים בצינור שמוביל לקיר החיצוני של הבניין. אמרתי, עם זה אני לא יכולה להתמודד לבד.

   

  "הזמנתי אינסטלטור שמפרסם שהוא פעיל 24/7. הסברתי לו את הבעיה ותוך חצי שעה הוא הגיע, בדק, הפעיל, הוציא את כל הדברים ובגדול פתר לי את הבעיה תוך פחות משעה".

   ()
   

  ואז הוא אומר לך, עכשיו תשלמי לי 1,600 שקל?

  "שמעתי אותו אומר בהתחלה אלף שקל. עם כל הכבוד, אני לא מכירה את המחירים האלה, אני לא נתקלת בבעיות כאלה בבית שלי כל הזמן, אני לא יודעת מה המחירים בתחום הזה".

   

  באף רגע מתוך המפגש שלכם הוא לא אומר לך מה הצעת המחיר שלו?

  "לא, הוא לא נתן לי את הצעת המחיר בהתחלה, הוא בא ובדק והתחיל לעבוד".

   

  בדרך כלל שזורקים כל מיני הצעות של סכומים כאלה מופרכים, מנסים להוריד את הסכום. 

  "הוא פירט לי בחשבונית את מה שהוא כתב ושוב, לא היה לי שום מדד. אני בן אדם מהשורה, תוסיפי לזה שאני בחורה, לא מבינה בדברים האלה".

   

  למה שילמת לו את ה-400 הנוספים?

  "אמרתי לו בבית 'לא אמרת לי אלף?', הוא אמר שזו העלות".

   

  מה בדעתך לעשות?

  "ללכת עם זה הלאה, כי אם אני נפלתי קורבן לזה, שלא יהיו עוד אמהות חד-הוריות ועוד קשישים שאין להם מושג בדברים האלה שלא יפלו קורבן. רוצים בן אדם שיבוא, יטפל במצב, שייקח כמה שבאמת מגיע לו, לא שקל אחד פחות. עם כל הכבוד, אני חושבת שזה מוגזם, אפילו בעל הדירה שלי היה בשוק מהמחיר הזה. אני אם חד-הורית לשתי בנות. איפה הבושה. 1,400 שקל אצלי זה משכורת שבועית שלמה".

   

  תחום פרוץ; יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים: "מחיר סביר לשבת"

  לגבי הזמנת איש מקצוע בשבת, נראה שאין בכלל הגדרה חוקית ל"תעריף שבת" בתחום האינסטלציה ומדובר בתחום פרוץ.

   

  "אין לזה מחיר", אמר ל-ynet יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, ערן סיב. "אבל מעטים היו מוכנים לעזוב את המשפחה בשבת ולבוא. לדעתי המחיר לשבת סביר. אל תשכחי שזה 1,200 שקל אם מורידים את המע״מ. היא יכלה להמתין ליום א' בבוקר ולקבל את זה יותר בזול.

   

  "בכל מקרה, אני הייתי ממליץ גם לקבלן וגם ללקוח לבקש מחיר מראש שלא יהיו הפתעות. לפרט את כל העלויות האפשריות למשל: סתימה בקו ראשי עלות x, סתימה בקו משני עלות y, עלות תוספת עבודה בשישי שבת וכדומה".

   

  האינסטלטור: ynet עושה לנו פרסומת בחינם

  פנינו לאינסטלטור שגבה ממיכל את המחיר הזה. אולי המחיר שנקב בו הוגן, שכן בקבלה נכתב שהוא עשה שטיפת קו ועלות שטיפה כזאת בלחץ מים יכולה להגיע ל-1,000 שקל. יחד עם עלות ביקור בסופ"ש - הסכום יכול להיות גדול. מנגד עומדת עדותה של מיכל שכל הפעולה ארכה כחצי שעה. 

   

  אנחנו אמנם לא מומחי אינסטלציה, אבל אינסטלטור ותיק אמר לנו שעל פניו, לא נעשו פעולות מורכבות לפתרון הבעיה והמחיר גבוה, אך הוא לא יוכל לתת חוות דעת לפי הקבלה בלבד, שכן לא מתואר בה היקף העבודה והוא ישמח לקבל פרטים מאיש המקצוע שביצע את העבודה.

   

  פנינו למבצע העבודה כדי לקבל את תגובתו לגבי המחיר ששולם - 1,400 שקל עבור סתימה בכיור. "בכיף, נשב ואני אבדוק לך את העניין הזה", הוא ענה. "דיברתי איתה בבוקר עבור..". בשלב זה השיחה נותקה. בניסיון נוסף הוא ענה ואמר שהוא לא מבין במה מדובר וסירב לתת לה את שמו.

   

  ניסינו לפנות לחברה בה הוא עובד אך מספר הטלפון שעל החשבונית - מנותק.

   

  התקשרנו אליו שוב. הפעם אמר לכתבת ynet שהוא מעוניין שהיא תמסור לו את מספר תעודת הזהות שלה. "תן את הצד שלך לסיפור, אולי המחיר הזה לגיטימי, אולי הוא מתאים לסוג העבודה, אנחנו רוצים לדעת, לייצג גם את הצד שלך בכתבה", אמרנו לו.

   

  הוא מצידו השיב: "אני לא מכיר אותך, תני לי את תעודת הזהות שלך. ואני רק יכול להגיד לך ש-ynet עושה לנו פרסומת בחינם". 

   

  השתתפו בהכנת הכתבה: מירב קריסטל, אלכסנדרה לוקש ואטילה שומפלבי.

   

  משי אייד השתתפה בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים