שתף קטע נבחר

נתניהו בברזיל: "הנשיא אמר לי שהשגרירות תעבור לירושלים"

נשיא ברזיל הנבחר ז'איר בולסונרו הבטיח לראש הממשלה שיעביר את השגרירות לירושלים: "השאלה היא לא אם אלא מתי זה יקרה", אמר נתניהו לראשי הקהילה היהודית. נתניהו ישתתף מחרתיים בטקס ההשבעה לבולסונרו. על נשיא ברזיל מופעלים לחצים כבדים להימנע מהעברת השגרירות

נתניהו בביקור בברזיל (צילום: אבי אוחיון, לע
"השאלה היא לא אם השגרירות תעבור, אלא מתי זה יקרה". נתניהו ובולסונרו(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (א'), בפגישה עם ראשי הקהילה היהודית בברזיל, כי הנשיא הנבחר ז'איר בולסונרו אמר לו שיעביר את השגרירות לירושלים - "השאלה היא לא אם אלא מתי זה יקרה". נתניהו סירב להגיב לבקשת הכתבים הישראלים שמלווים אותו להגיב על החלטתם של השרים נפתלי בנט ואיילת שקד להקים מפלגת ימין חדשה.

 

נתניהו: "הנשיא בולסונרו ואני החלטנו שבחודשים הקרובים יבואו לכאן מספר משלחות כדי למפות את ההיקף המלא של שיתוף הפעולה בין ברזיל לישראל בתחומי הביטחון, הגנה, חקלאות, מים וכל התעשיות האחרות. זאת שותפות שנועדה לקרות ונגרום לה להתרחש במהירות גדולה. הנשיא בולסונרו גם אמר שהוא יעביר את השגרירות לירושלים. זאת לא שאלה של האם זה יקרה, אלא מתי זה יקרה. הנשיא טראמפ אמר את אותו דבר והוא העביר את השגרירות, וגם הנשיא בולסונרו יעשה זאת. הוא קיבל את הזמנתי לבקר בישראל בחודשים הקרובים. הוא אמר שיבוא לפני מרץ, ואני מצפה לקבל את פניו באותה רוח ואחווה כפי שהוא קיבל אותי וכפי שאתם מקבלים אותנו".

 

 

בנימין נתניהו (צילום:  אבי אוחיון לע
(צילום: אבי אוחיון לע"מ)

בנימין נתניהו ורעייתו שרה באירוע עם ראשי הקהילה היהודית  בריו דה-ז'נר בברזיל (צילום: אבי אוחיון, לע
בנימין נתניהו ורעייתו שרה עם ראשי הקהילה היהודית (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

בנימין נתניהו ורעייתו שרה באירוע עם ראשי הקהילה היהודית  בריו דה-ז'נר בברזיל (צילום: אבי אוחיון, לע
בני הזוג נתניהו עם ראשי הקהילה היהודית(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

נתניהו ורעייתו נפגשו עם נוצרים ידידי ישראל בריו דה-ז'ניירו. במהלך האירוע הושק בול שהוכן על ידי נוצרים אוהבי ישראל ממנאוס, לכבוד 70 שנות עצמאות. הבול הונפק על-ידי רשות הדואר של מדינת אמזונס. נתניהו אמר לנוכחים: "אין לנו ידידים טובים יותר בעולם מאשר הקהילה האוונגליסטית, ולקהילה האוונגליסטית אין ידידה טובה בעולם מאשר מדינת ישראל. יש רק מקום אחד במזרח התיכון שבו נוצרים חיים בבטחה ויש רק מקום אחד שבו הקהילה הנוצרית צומחת ומשגשגת, המקום הזה הוא מדינת ישראל. בכל מקום אחר, נוצרים צריכים להיזהר מאוד או לעזוב, אך לא בישראל. אתם אחינו ואחיותינו, ואנו מגינים על זכויות הנוצרים כפי שאנו מגינים על הזכויות של כל הדתות".

 

"זה לא רק עניין של צדק או של ערכים, זה עניין של הכרה עמוקה במנהגינו העתיקים המשותפים ובמורשת המשותפת שלנו. ישראל וירושלים, חד הם. מאז ימי המלך דוד, 300 שנה לפני המלך חזקיה, ירושלים היתה בירתה של עמנו, ונותרה בירתה של עמנו ותישאר בירתה המאוחדת והנצחית של העם היהודי לנצח. אינכם זקוקים לתזכורת הזאת משום שאתם מכירים את ההיסטוריה שלנו, ואתם מכירים את השורשים המשותפים שלנו. ההיסטוריות שלנו, האמונות שלנו והערכים שלנו שזורים אלה באלה. בכל פעם שאנו חופרים באדמה שלנו אנחנו חושפים בתי כנסת עתיקים או כנסיות עתיקות. לעתים אנחנו לא צריכים אפילו לחפור".

בנימין נתניהו ורעייתו שרה באירוע הנפקת הבול  (צילום: אבי אוחיון, לע
עם הבול שהושק לכבודו(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

הנפקת בול על ידי נוצרים ידידי ישראל ממנאוס לציון 70 שנות עצמאות למדינה (צילום: אבי אוחיון, לע
הבול שהונפק והוצג בביקור ראש הממשלה(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

בנימין נתניהו ורעייתו שרה עם מושל ריו דה-ז'נרו בברזיל (צילום: אבי אוחיון, לע
נתניהו ורעייתו עם מושל ריו דה-ז'ניירו (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
 

"כשאתם מגיעים היום לישראל אתם רואים מדינה שמקבלת אתכם כאחים וכאחיות, אתם רואים מדינה שמעריכה חופש דת, אתם רואים מדינה שגאה בעבר שלנו ונושאת את הערכים שלנו אל העתיד, אתם רואים מדינה שהשאיפה בה הייתה שכל אדם נברא בצלם אלוהים. זה רעיון השוויון המקורי, מהעולם העתיק, מלפני אלפי שנים. אלה הערכים שמהם יצאה הציוויליזציה המודרנית שלנו. הם מעוגנים באמונות היקרות לנו. אמונות וערכים אלה גם מעצבים את העתיד. ישראל תופסת את העתיד, יש לנו כעת הזדמנות ליצור אותו בברזיל יחד. הנשיא בולסונרו אמר שאנו אחים. אנו אחים ואנו נתפוס את העתיד ביחד.

 

"אתם יודעים ששמו הפרטי של הנשיא בולסונארו בעברית הוא יאיר, שהוא גם שמו של בננו. אך לשם יש בעברית משמעות: מי שמביא אור. אני חושב שיש לנו כעת הזדמנו להביא יחד הרבה אור לאזרחי ברזיל וישראל. זאת ברית בין אחים. אני מזמין את כולכם לשנה הבאה בירושלים. אני מזמין את כולכם לבוא לישראל, השנה הבאה במרחק יומיים מעכשיו. נקבל אתכם עם כל האהבה והחום השמורים לבני משפחה. אתם בני משפחתנו ואנחנו בני משפחותיכם.  אני מצפה לראות אתכם בירושלים, אחיי ואחיותיי".

בנימין נתניהו בברזיל (צילום: אבי אוחיון לע
(צילום: אבי אוחיון לע"מ)

בנימין נתניהו  (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

ראש הממשלה שוהה בברזיל, וישתתף מחרתיים בטקס ההשבעה לנשיא בולסונרו. על הנשיא מופעלים לחצים כבדים להימנע מהעברת השגרירות לירושלים. מגדלי הבקר בברזיל חוששים שהעברת השגרירות לירושלים תפגע ביצוא "בשר חלאל" למדינות ערב ולמדינות המוסלמיות. בפגישתו עם נתניהו הציג בולסונרו עוד לחצים שהופעלו עליו מצד שורה של גורמים עסקיים, שהביעו חשש לפגיעה ביצוא למדינות ערב המוערך במיליארדים. כמו כן, גורמי הביטחון בברזיל הזהירו כי העברת השגרירות עלולה לגרום לפיגועי טרור נגד מטרות ברזילאיות.

 

בכירים במשרד החוץ הברזילאי מנסים לבלום את התוכניות של בולסונרו בתחום הזה, כמי שמובילים קו פרו-פלסטיני במשך שנים רבות. מאחורי הקלעים פועל גם ממשל טראמפ לשכנע את ברזיל ללכת בעקבות וושינגטון ולהעביר את השגרירות שלה לירושלים. היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון נועד החודש עם בולסונרו ודן איתו בהעברת השגרירות. כמו בירושלים, גם בוושינגטון מאמינים שבסופו של דבר יעמוד בולסונרו במילתו, גם אם זה לא יקרה מיד.

 

בפגישתם של נתניהו ובולסונרו שלשום לא התנער הנשיא הנבחר מהבטחת הבחירות שלו להעביר את השגרירות. עם זאת, הוא הדגיש כי הוא רוצה להתחיל בתפקיד ולהביא להישגים בזירה הפנימית, ובמקביל להכשיר את הקרקע מבחינה פוליטית ובינלאומית כדי לבצע את המהלך.  

 

נתניהו הוא ראש הממשלה הישראלי הראשון שמבקר בברזיל, והמנהיג הראשון מחוץ ליבשת שנפגש עם בולסונרו לאחר ניצחונו בבחירות. שני המנהיגים נועדו בבסיס צבאי בריו דה ז'ניירו וגם נפגשו בבית מלון, שם אף יצאו יחד למרפסת שצופה על חוף קופקבנה המפורסם. השניים ביקרו יחדיו גם בבית הכנסת "קהילת יעקב", תחת סידורי ביטחון קפדניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים