שתף קטע נבחר

המשטרה: הגבלת חקירות בזמן תוביל להתיישנות אלפי תיקים. ארדן: אקדם את החוק

במשטרה שלחו מכתב לשר לביטחון הפנים, וטענו כי החוק שנועד למנוע עינוי דין מחשודים יגרום "להתיישנות אלפי תיקים בהיעדר כוח אדם לקידום החקירות". למרות זאת, ארדן ממשיך לקדם את המהלך. מה בדיוק קובע החוק?

רגע לפני פיזורה של הכנסת וההצבעה במליאה על החוק שיגביל את חקירות המשטרה בזמן, שלחו במשטרה מכתב לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, בו הם מתריעים כי החוק החדש יגרום להתיישנות של אלפי תיקים עקב מחסור בכוח אדם. לדבריהם נדרש תקציב של 117 מיליון שקלים למימוש החוק וחוקים נוספים.  

 

למרות המכתב החליט השר ארדן לפעול בניגוד לעמדת המשטרה, ולקדם את החוק. למקורביו הסביר כי זהו חוק שמאוד חשוב לו, והדגיש כי העוול שנעשה לטענתו לתא"ל (מיל') גל הירש , שהיה מועמדו של השר למפכ"ל המשטרה והחקירות נגדו נמשכות יותר משלוש שנים, רק ממחיש את הצורך בחוק שכזה. 

גלעד ארדן ומוטי כהן (צילום: דוברות המשרד לבטחון הפנים)
ארדן יחד עם ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, מוטי כהן(צילום: דוברות המשרד לבטחון הפנים)

 

על פי המצב החוקי כיום עבירות פליליות מתיישנות אחרי פרק זמן שמשתנה בהתאם לחומרת העבירה, אולם פעולות חקירה שמבצעת המשטרה עשויות להאריך את תקופת ההתיישנות ללא הגבלה. הרפורמה שיזמו שרת המשפטים איילת שקד ויו"ר ועדת החוקה ח"כ ניסן סלומינסקי קובעת פרק זמן שמעבר לו גם התמשכות החקירה לא תוכל לעצור את מרוץ ההתיישנות.

 

במקביל נקבע שתקופת ההתיישנות בעבירות חמורות במיוחד (כגון עבירות מין, המתה, ריגול ועוד), שבהן החקירות ארוכות יותר בדרך כלל, תוארך מ־10 שנים ל־15 שנים. בעבירות רצח לא תהיה כלל התיישנות.

 

מטרת הרפורמה היא למנוע עינוי דין מחשודים. עם זאת, חריגים להגבלת משך החקירה יהיו מקרים שבהם החשוד נמלט לחו"ל, מקרים שבהם יש צורך להסתייע בעזרה משפטית מחו"ל, או חקירות שעוכבו בגלל ענייני חסינות. לבקשת המשטרה הרפורמה תיכנס לתוקף בתוך תשעה חודשים.

 

החלטה נוספת שאושרה במסגרת החוק החדש: תקופת ההתיישנות בעבירות מין בקטינים מחוץ למשפחה תיספר מגיל 23 ולא מגיל 18, כפי שקובע החוק כיום.

  

גל הירש. הוא הסיבה להתעקשות השר ארדן? (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
גל הירש. הוא הסיבה להתעקשות השר ארדן?(צילום: עידו ארז)

במכתב שנשלח לשר ארדן טענו במשטרה כי על מנת לטפל בכל התיקים שנמצאים רגע לפני התיישנות נדרשים כח אדם ומשאבים של עשרות מיליוני שקלים שאין להם. אחרת, לדברי אגף התכנון במשטרה הדבר "צפוי להוביל להתיישנות אלפי תיקים, בהיעדר כח אדם לקידום החקירות לפני מועד ההתיישנות המוצע".

 

עוד הוסיפו באגף התכנון כי "הטלת משימות נוספות על משטרת ישראל ללא מקור תקציבי חיצוני, יעמיס על תקציב משטרת ישראל ויפגע משמעותית במימוש המשימות החדשות והשוטפות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
המשטרה מתנגדת
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים