שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ברגע האחרון: אושר חוק הטבק; חפיסות הסיגריות יהיו בצבע אחיד

  החוק כולל איסור שליחת פרסומת למוצרי טבק, איסור הצגה בחנויות כולל בדיוטי פרי, איסור קידום מכירות בתמורה למוצר עישון אחר, חובת דיווח על תכולת מוצרי טבק ועישון למשרד הבריאות. סעיף נוסף בהצעת החוק, יאסור על מכירת מוצרים בעלי ריכוז ניקוטין גבוה

  חוק הטבק אושר סופית: מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק, שנכנס כעת באופן רשמי לספר החוקים. 45  היו בעד - לא היו נמנעים, אחד התנגד.

   

  כיום קובע החוק הגבלות מסוימות על פרסום מוצרי טבק, והצעת החוק מבקשת לאסור את הפרסום כליל ולהגביל את שיווקו. לפי ההצעה פרסום מוצרי עישון ייאסר, למעט חריגים מצומצמים בעיתונות המודפסת – ובלבד שבצמוד תהיה מודעת אזהרה בגודל זהה.

   

  כמו כן מוצע לקבוע הגבלות ואיסורים נוספים לגבי ייצור ושיווק מוצרי עישון, ובכלל זה איסור הצגת מוצרי עישון למכירה למעט בחנויות ייעודיות או בחלק נפרד בחנות שאינו גלוי לעין; הגדלת שטחי האזהרה שחובה לכלול בפרסומות מותרות ועל גבי אריזות מוצרי העישון; תנאים לייצור ושיווק של סיגריה אלקטרונית שריכוז הניקוטין שבה גבוה מהריכוז שנקבע בדירקטיבה האירופית; חובה לייצר ולשווק מוצרי עישון בחפיסות ובאריזות אחידות וחובות דיווח של יצרנים ויבואנים של מוצרי עישון אודות רכיבי המוצר והסכנות הכרוכות בהם. 

   

  סיגריה (צילום: shutterstock)
  פרסום מוצרי עיון ייאסר(צילום: shutterstock)

   

  בדברי ההסבר נכתב לחוק: "בשנים האחרונות החל ייצורם ושיווקם של מגוון מוצרי עישון נוספים, כגון מוצרים המתבססים על חומר ממקור צמחי וסיגריות אלקטרוניות. חלק מהמוצרים מבוססים על מנגנון בעירה, חלקם על חימום ללא בעירה וחלקם על אידוי. חלק ממוצרי העישון האמורים מכילים ניקוטין, שהוא החומר הממכר הנמצא בטבק ומופק ממנו. מוצרים אחרים, גם אם אינם מכילים טבק או ניקוטין,משמשים לעישון וטומנים בחובם סיכונים לבריאות, בין היתר עקב חשיפת הסביבה לעישון פסיבי.

   

  "כמו כן, מאפייני השימוש במוצרי העישון, הדומים במקרים רבים למאפייני השימוש בטבק ובמוצריו, מביאים לכך שהמשתמשים במוצרי עישון שאינם מוצרי טבק, ובפרט בגיל צעיר, נוטים לעבור בהמשך לשימוש במוצרי טבק. הצעת החוק המתפרסמת בזה נועדה להקטין את חשיפת הציבור למוצרי עישון ולפרסומות לאותם מוצרים על ידי שינוי ברירת המחדל הקבועה היום בחוק. ההצעה נועדה להגן במיוחד על מי שאינו מעשן, ובפרט צעירים ומעשנים לשעבר, מפני השפעות הפרסומת, ובהן יצירת תדמית חיובית למוצרי העישון".

   

  "החוק יציל מאות אנשים בשנה"

  בין יוזמי החוק איתן כבל, יהודה גליק ואייל בן ראובן. ח"כ יהודה גליק (הליכוד), אמר: "זהו החוק החשוב ביותר שעבר בכנסת הזו: החל מהיום, החשיפה למוצרי טבק ועישון תחסם. שבתתי רעב למען החוק הזה ולמען ילדינו.

   

  "כיום בני הנוער חשופים כל כך לפרסומות ומודעות ברשתות החברתיות ובכלי המדיה אשר הופכות את צריכת מוצרי טבק להיות "קול", החל מהיום הדרך להשגת מוצרי הטבק תיחסם. החוק הזה הוא המשמעותי ביותר, הוא מהפכני והולך להציל מאות חיי אדם מדי שנה. הדרך הטובה ביותר לטפל במחדל הזה היא דרך איסור פרסום".

   

  יו"ר ועדת הכלכלה ויוזם החוק, ח"כ איתן כבל במליאה: "8,000 איש מתים מדי שנה מנזקי עישון והחוק הזה הוא בשורה לבריאות הציבור ויציל חיי אדם. זה אחד החוקים הכי קשים שהעברתי בימי חיי. עמדנו מול כוחות אדירים בעלי השפעה עצומה והצלחנו למרות הכל להוביל מהפכה של ממש שתסגור את שער העישון בפני צעירים".

   

  ח"כ איל בן ראובן, אמר: "למרות הכוחות, האינטרסים והלוביסטים הרבים שניסו ללחוץ ולהכשיל את החוק שיזמתי יחד עם חבריי, איתן כבל ויהודה גליק - הצלחנו להעביר היום את החוק שלנו לאיסור פרסום של מוצרי עישון וטבק. הצעה זו נכתבה מתוך תחושת חובה להציל את גופם ונפשם של ילדינו שמתפתים ומתמכרים למוצרי העישון ומשלמים לאחר מכן מחיר בריאותי וכלכלי כבד בבגרותם – אנחנו נלחמים על חייהם של בני הנוער".

    

  .

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  איסור על הצגת סיגריות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים