שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הגילויים החדשים מאחורי דו"ח המפרק של הפועל ת"א

  הבוקר (8:30) יוגש רשמית לביהמ"ש המסמך שמספר את סיפור הקריסה של האדומים: מהכסף ששילם טביב לעו"ד ציון אמיר מקופת המועדון, דרך הערבות שהוחזרה לעידו חג'ג' במהלך העונה ועד ההתחייבויות הבלתי סבירות של אמיר כבירי. כרוניקה של סוף ידוע מראש

  הרשות לבקרת תקציבים בראשות רו"ח עופר אורליצקי. ההתאחדות לכדורגל שתחתיה פועלת הוועדה להעברת זכויות. אמיר כבירי. חיים רמון. מני ויצמן. אלו הגורמים שעליהם מצביע עו"ד שאול קוטלר, מפרק הפועל ת"א, כאחראים המרכזיים לקריסתו של המועדון. קוטלר יעשה זאת בדו"ח ארוך ומפורט הנמתח על פני 300 עמודים, שיגיש הבוקר (שלישי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

   

  חיים רמון תובע את מפרקי הפועל ת"א

  עופר אורליצקי מסיים את תפקידו בבקרה

   

  דו"ח הפירוק מסכם עבודה שנמשכה שנתיים וכללה יותר מ-50 נחקרים, ומתאר את נפילתה הכלכלית של הפועל ת"א. מעבר לכך, הוא מבקש מבית המשפט לאשר הגשת תביעות נגד אותם גורמים בגובה של 69,898,595 שקל – סכום חובות המועדון לנושיו: 38 מיליון שקל לספקים (כולל חובות לאופ"א), 25 מיליון לשחקנים ולעובדים, 7 מיליון למס הכנסה. הבעלים הקודמים, לעומת זאת, טוענים כי בקיזוז ריאלי של חובות, מדובר בחצי מהסכום לכל היותר. הסכום שמבקש המפרק אינו נחשב גבוה במיוחד בתיקים כלכליים, אך בעולם הספורט הוא יוצא דופן. השופט איתן אורנשטיין יהיה זה שיצטרך להחליט אם לאפשר למפרק להגיש את התביעות.

   

  אנשי הפועל ת"א מדברים לאחר ירידת הליגה במאי 2017    (צילום: עוז מועלם)

  אנשי הפועל ת"א מדברים לאחר ירידת הליגה במאי 2017    (צילום: עוז מועלם)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  זה נגמר בירידת ליגה. שחקני הפועל ת"א (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
  זה נגמר בירידת ליגה. שחקני הפועל ת"א(צילום: ראובן שוורץ)

   

  חקירת המפרק נועדה לאתר את נסיבות הקריסה. היא הלכה עד ימי סמי סגול, וקבעה שהשקיע בקבוצה 130 מיליון שקל והתנהל היטב. גם את מוני הראל היא מנקה לחלוטין, ואילו על אלי טביב היא מטילה אחריות מופחתת, אך לגביו יש עדיין מספר תביעות חוב. קוטלר קובע כי המשבר הגדול החל בתקופתו של חיים רמון, שרכש את הקבוצה מטביב, ומסביר את התהליך שהביא בסופו של דבר להתמוטטות מגדל הקלפים בתקופתו של אמיר כבירי.

   

  להערכת מפרקים כלכליים בכירים, קוטלר יתקשה לגבות סכומים משמעותיים מהגורמים שעליהם הוא מבקש להטיל אחריות. אחרי שהשופט אורנשטיין יקבע את מידת האחריות הכלכלית של כל אחד מהם, אם ימצא שיש כזו, יחל הליך משפטי בעניינם שבמסגרתו יוחלט מהו הסכום שכל אחד יצטרך לשלם לקופת הפירוק.

   

  גם ההתאחדות לכדורגל לא יצאה נקייה

  בראש הרשימה מציב קוטלר את הבקרה בראשות אורליצקי. כפי שנחשף אתמול ב"ידיעות אחרונות" ו-ynet, המפרק טוען כי הרגולטור שיחרר בטוחות שמסתכמות ב-40 מיליון שקל במהלך עונה, לא מימש בטוחות שהיו בידיו, ואישר להפועל ת"א לפתוח עונה אחר עונה עם תקציב גרעוני. "הבקרה נרדמה בשמירה", טוען קוטלר בדו"ח. הוא ממליץ להפריד בין הבקרה להתאחדות וכן למנות ליו"ר הבקרה שופט בדימוס ולא רואה חשבון מסחרי שעלול להיות מושפע מלחצי הקבוצות.

   

  הגורם השני מבחינת קוטלר במידת האחריות הוא ההתאחדות לכדורגל, וליתר דיוק: הוועדה להעברת זכויות הניהול. לטענתו, הוועדה אישרה בשני מקרים שונים את רכישת הקבוצה על-ידי בעלים ללא יכולות כלכליות: תחילה רמון, אחר כך כבירי.

   

  העביר לכבירי מועדון בחובות של 50 מיליון שקל. חיים רמון (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
  העביר לכבירי מועדון בחובות של 50 מיליון שקל. חיים רמון(צילום: עוז מועלם)

   

  על פי הדו"ח, רמון קיבל מטביב קבוצה עם גרעון של כ-7 מיליון שקל (לא כולל התחייבויות של 20 מיליון). רמון לא החתים את טביב על ערבויות אישיות או בטוחות בנוגע לכיסוי חובות. בסיום תקופתו העביר לכבירי מועדון עם חובות של 50 מיליון וכמעט ללא מקורות הכנסה, ששועבדו לטובת גורמים חיצוניים.

   

  בנוגע לכבירי, בדו"ח נטען כי לקח התחייבויות באופן בלתי סביר, אף שהיה מודע למצבה הפיננסי של הפועל ת"א. קוטלר טוען עוד כי כבירי משך 11.5 מיליון שקל מקופת המועדון, וכי הגדיל את הגרעון ב-58 מיליון שקל בשנה וחצי. השיטה של כבירי – העמדת ערבויות אישיות – העמיסה על קופת הפועל מאחר שסבל מבעיות תזרימיות שהקשו עליו לעמוד בהתחייבויות שנטל.

   

  המפרק יבקש מטביב 10 מיליון שקל

  אלי טביב אמנם אינו עומד במוקד הביקורת, אך הוא לא יוצא נקי. המפרק גילה מספר פעולות שנויות במחלוקת שביצע הבעלים לשעבר, וטוען כי השתמש בקופת המועדון למימון הוצאות פרטיות שלו: 139 אלף שקל לעו"ד ציון אמיר שייצג אותו בפרשת הכאת הנער, 286 אלף שקל להעסקת ביתו ליהי בזמן שכבר היה מחוץ לקבוצה, 548 אלף שקל דמי תיווך לגבי קצרה בעסקת מכירת הקבוצה לרמון, משיכת 340 אלף שקל מהקופה ללא סיבה נראית לעין, והחזר הוצאות לרו"ח. יחד עם החובות מתקופתו למס הכנסה ולשחקנים גבריאל דוס-סנטוס ואבדג'י, נראה כי המפרק יבקש לתבוע מטביב כעשרה מיליון שקל.

   

  אינו עומד במוקד הביקורת, אך הוא לא יוצא נקי. אלי טביב (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  אינו עומד במוקד הביקורת, אך הוא לא יוצא נקי. אלי טביב(צילום: אוהד צויגנברג)

   

  קוטלר יבקש לתבוע גם את איש העסקים עידו חג'ג', שהיה במועדון לתקופה קצרה, על כך שקיבל בחזרה, עוד במהלך עונה ובזמן שהפועל ת"א בגרעון, בטוחות שהציב לבקרה בגובה 4.75 מיליון שקל. המפרק יבקש גם כספים מבכור צבאן, שרכש מניות בהפועל ת"א תמורת מיליון שקל אך קיבל בחזרה 700 אלף שקל כהחזרת הלוואת בעלים.

   

  תגובות

  חיים רמון: "ההדלפות של המפרקים בתקשורת הן שערורייה חסרת תקדים. ההדלפה כאילו קיבלתי מטביב קבוצה נקייה מחובות היא חסרת שחר. התמודדתי עם גרעונות מתקופת טביב על ידי גיוס הלוואות בנקאיות והלוואות ספקים. הטענה בדו"ח כאילו 'רמון משכן את עתיד הפועל ת"א' אבסורדית ומגוחכת. עתיד הפועל ת"א אלמלא באתי היה פירוק ודאי.

   

  "ההדלפה כאילו מני ויצמן היה הבעלים בפועל ואני הייתי איש קש שלו היא שיא במצעד האיוולת. ויצמן היה המשענת הכלכלית הכמעט יחידה בכל פעם שהגעתי לשוקת שבורה, וזה קרה לעיתים קרובות. ללא ויצמן, הפועל הייתה קורסת זמן קצר לאחר שקיבלתי את זכויות הניהול. המפרקים, שהבטיחו להבריא את הפועל, הביאו אותה לפירוק תוך שלושה חודשים, למרות שקיבלו את הקבוצה במצב כלכלי הרבה יותר טוב ממני. הם ניהלו את הקבוצה באופן חובבני. אני מתייעץ עם עורכי דין על מנת לתבוע אותם".

   

  אמיר כבירי: "ידעתי שיש חובות, אבל לא נחשפתי לממדיהם ולא שיערתי שהם בהיקף כזה, שהתברר לי רק בנובמבר 2016. לא ערכתי בדיקת נאותות כפי שאני נוהג בעסקיי הרבים. לא הקשבתי לעצת עורכי דיני, שהתריעו על בחירתי לסמוך על הנתונים שהוצגו בפניי. השקעותיי במועדון מסתכמות ב-62,084,246 שקלים. משכתי כספים מהקופה? מקור הכספים שיצאו מקופת המועדון לכאורה היה העברות שבוצעו על ידי. למועדון הייתה מחלקת כספים, ולאמיתו של דבר באותה תקופה לא ידעתי שעל פי תקנון ההתאחדות הוצאת כספים מחשבון המועדון אסורה".

   

  אמיר כבירי בדיון בעניינה של הפועל ת"א בדצמבר 2016    (צילום ועריכה: עוז מועלם)

  אמיר כבירי בדיון בעניינה של הפועל ת"א בדצמבר 2016    (צילום ועריכה: עוז מועלם)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "ידעתי שיש חובות, אבל לא נחשפתי לממדיהם". אמיר כבירי (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
  "ידעתי שיש חובות, אבל לא נחשפתי לממדיהם". אמיר כבירי(צילום: עוז מועלם)

   

  "במהלך התקופה היו מקרים שבהם עברו כספים גם מחשבון המועדון לחשבונות שלי או של אחת החברות שבבעלותי, אולם פעולות אלה נעשו בתום לב וכל תכליתן הייתה ניסיון לנהל מועדון עם בעיות תזרים קשות. העובדה שהפעולות בוצעו על ידי אנשי הכספים ובידיעת מנהלי המועדון מעידה על כך שהן נעשו בתום לב וכפעולות חשבונאיות לא שגרתיות לפעמים, בניסיון להשתלט על מציאות כלכלית מאתגרת וללא שום כוונה להסתירן".

   

  עידו חג'ג': "אגיב לאחר פרסום הדו"ח המלא. אני יודע שנתתי שבעה 7 מיליון שקל להפועל שלא אראה בחזרה, שילמתי לבנק דיסקונט 1.5 מיליון שקל אחרי הפירוק. המפרק לחץ את ידי ואמר לי שמדהים מה שנתתי להפועל מכספי הפרטי מבלי לבקש כלום בחזרה".

   

  בכור צבאן: "אגיב לאחר פרסום הדו"ח. הסכום שננקב הוגדר מראש כהלוואה זמנית, שחלק גדול ממנה לא הוחזר אליי בכלל,

   זאת עוד לפני ששילמתי ערבות אישית לבנק דיסקונט".

   

  מני ויצמן ביקש להמתין עם תגובתו עד שיראה את הדו"ח כולו.

   

  "אגיב לאחר פרסום הדו"ח המלא". עידו חג'ג' (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  "אגיב לאחר פרסום הדו"ח המלא". עידו חג'ג'(צילום: אורן אהרוני)

   

  ההתאחדות לכדורגל: "מעדיפים להגיב לאחר שניחשף לפרטים המלאים בדו"ח".

   

  את תגובת עופר אורליצקי לא ניתן היה להשיג.

   

  אלי טביב שוהה בנסיעת עסקים במיאמי ואת תגובתו לא ניתן היה להשיג.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עוז מועלם, אורן אהרוני
  חיים רמון ואמיר כבירי
  צילום: עוז מועלם, אורן אהרוני
  מומלצים