שתף קטע נבחר

מכה למערכות האכיפה והביטחון: נפסלו הודאות נער שנאשם בטרור יהודי

הנער, שנאשם במעורבות בהצתה ובהשחתת כנסיית דורמיציון בירושלים, הודה במעורבות בפשעי שנאה. לאחר מכן התברר כי שוטרים התחפשו לאסירים רוצחים בתרגיל המכונה "כלא עכו", והפעילו עליו לחץ כדי שיודה. בית המשפט פסל את כל ההודאות

 

קטין חשוד בפרשת הטרור היהודי (צילום: שאול גולן)
הנער, היום בבית המשפט(צילום: שאול גולן)

מכה לפרקליטות, למשטרה ולשב"כ: בית המשפט המחוזי בלוד פסל היום (ג') את קבילות כל הודאותיו של נער, שנאשם בחברות בארגון טרור יהודי ובביצוע עבירות ממניע גזעני, כולל מעורבות בהצתה ובפגיעה ברכוש בכנסיית דורמיציון בהר ציון שבירושלים ב-2012. הנער נעצר במסגרת פרשת דומא, אבל לבסוף נקבע כי לא היה מעורב בה.

 

ההכרעה התקבלה במסגרת משפט הזוטא (משפט מקדים), שעסק בקבילות הראיות בהודאתו של קטין. במשפט הזוטא ביקש הנער, באמצעות סנגורו איתמר בן גביר, לפסול את הודאות הקטין בטענה שנגבו שלא כדין. בין היתר מדובר בהודאתו במעורבות בפשעי שנאה, שהתקבלה בתא מעצרים בעכו.

 

בתוכנית "עובדה" תואר כיצד בתרגיל חקירה בשם "כלא עכו" הושם הנער בתא בתחנת המשטרה בעכו עם שוטרים שמחופשים לאסירים, שם הופעל עליו לחץ גדול על מנת שיתוודה בפניהם. בין היתר אחד מהם הציג עצמו כרוצח ובושלה "הברחת סמים" בתא, וכל אלו בוצעו על מנת לערער אותו כדי שיודה במעשים. סנגורו טען כי נחצה קו אדום והאמצעים הפסולים הללו הם שגרמו לו להודות. "רציתי לתת הכול שייפסק", אמר הקטין, שנחקר גם בשב"כ ובמשטרה.

 

סנגורו של הנער, עו"ד איתמר בן גביר, הגיש ערר על קבילות ההודאות - וטען כי הן אינן קבילות בעקבות תרגיל החקירה. הבוקר, בעקבות החלטת בית המשפט, אמר עו"ד בן גביר: "זהו יום חשוב לדמוקרטיה הישראלית. הגיע הזמן שבשירות הביטחון הכללי ובמשטרה יידעו שגם לנערי גבעות יש זכויות יסוד. בתיק הזה נחצו כל הקווים האדומים, ואני שמח שבית המשפט קיבל את טענותינו ופסל את ההודאות".

איתמר בן גביר (צילום: שאול גולן)
עו"ד בן גביר(צילום: שאול גולן)

ביוני בשנה שעברה קבע בית המשפט המחוזי בלוד כי הודאות שני הנאשמים בפרשת הרצח בדומא, פיגוע הטרור שבו נרצחו שלושת בני משפחת דוואבשה ביולי 2015, קבילות ברובן, למעט אלה שנגבו ב"אמצעים מיוחדים" או עינויים. הודאות מסוג זה נפסלו. על מהות ה"אמצעים" הוצא אז צו איסור פרסום.

 

מפרקליטות מחוז מרכז נמסר בתגובה: "הנאשם הואשם בעבירות חמורות, הנושאות השלכות גם בזירה הבינלאומית. חוקרי השב"כ והמשטרה ביצעו במקרה זה תרגיל מדובבים שסברו שעומד בגבולות הדין. בעניין זה התנהל משפט זוטא ארוך. בית המשפט פסל היום את ההודאות ואנחנו נלמד את הכרעתו לעומקה ונשקול את צעדינו בהמשך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הנער, היום בבית המשפט
צילום: שאול גולן
מומלצים