שתף קטע נבחר

גבאי הדהים את לבני: מפרק את המחנה הציוני

טלטלה פוליטית, 97 יום לפני הבחירות. בזמן שלבני יושבת לידו ולא יודעת דבר, אמר יו"ר העבודה: "שותפות וחיבורים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קרה בשותפות הזו. מאחל לך בהצלחה בכל מפלגה שלא תהיי". זהו נאומו המלא

 

 

דרמה במערכת הפוליטית, שלושה חודשים לפני הבחירות: יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי החליט להתפלג מציפי לבני ולפרק את המחנה הציוני. לבני, שישבה לידו בישיבת הסיעה, לא ידעה דבר. לבני התכנסה להתייעצויות, הגיבה רק שעה לאחר מכן ואמרה: "טוב שהותרו הספקות, אפשר להתמקד במהפך". ח"כ איציק שמולי אמר באולפן ynet כי המטרה היא לחבור לבני גנץ. לאחר ההצהרה פנה גבאי לועדת הכנסת בבקשה לאשר את הפיצול. צפו בנאומו הדרמטי של גבאי.

 

"קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפרגון הדדי", אמר גבאי. "אבל הציבור חכם, הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק. אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחויב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור".

 

אבי גבאי וציפי לבני (צילום: אוהד צויגנברג)
גבאי נואם, כשלבני לידו. לא ידעה דבר(צילום: אוהד צויגנברג)

"ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי", הוסיף גבאי. "אנחנו נמשיך להילחם ולהיות מחויבים לשינוי שעם ישראל רוצה. באתי לפוליטיקה עבור העם ואשאר תמיד בצד שלו".

 

לבני שהתכנסה בחדרה לאחר הצהרת גבאי הגיבה לראשונה רק שעה קלה לאחר מכן בחשבון הטוויטר שלה "טוב שהותרו הספקות ואפשר להתמקד באתגר הלאומי החשוב שעומד לפנינו, כל המאמינים באמת בדרך - מהפך בבחירות הקרובות".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ בחשבון הטוויטר שלו בתגובה לפירוק המחנה הציוני: "אני לא מתערב באיך השמאל מחלק את הקולות שלו. מה שחשוב לי הוא שהימין יקים גם את הממשלה הבאה וימשיך להוביל את מדינת ישראל. לצורך זה חייבים להצביע רק לליכוד".

אבי גבאי וציפי לבני (צילום: אוהד צויגנברג)
גבאי ולבני. סוף לשותפות(צילום: אוהד צויגנברג)
  

אבי גבאי וציפי לבני (צילום: אוהד צויגנברג)
לבני, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

ראש מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד התייחס גם הוא למהלך המפתיע בהצגת חברת המפלגה החדשה, אורנה ברביבאי ואמר כי לא יהיה מוכן לוותר על המקום הראשון בגוש מאוחד. "אנחנו כל הזמן אומרים שהכוחות במרכז יצטרכו להתכנס מאחורי יש עתיד לקראת הבחירות".

 

נאומו המלא של גבאי בפתח ישיבת הסיעה: "בחרתי בציבור"

"לאור ההתפתחויות הפוליטיות והסקרים, אני נשאל בימים האחרונים - האם אני באמת מאמין שאפשר לנצח? ברשותכם אתייחס. לפני 4 וחצי שנים החלטתי להצטרף למערכת הפוליטית בכדי לעשות שינוי.

אבי גבאי וציפי לבני (צילום: אוהד צויגנברג)
לבני: "טוב שהוסרו הספקות"(צילום: אוהד צויגנברג)

"את ההחלטה המחייבת קיבלתי בעיצומה של מלחמת צוק איתן, כשראיתי איך ממשלת ישראל לא מנהלת מלחמה אלא מנהלת את יחסי הציבור של הממשלה בזמן שאזרחי המדינה תחת ירי טילים ובזמן שהחיילים שלנו נהרגים בנגמ"שים לא ממוגנים. יכולתי להמשיך ולהרוויח שכר של מיליונים אבל החלטתי שטוב יותר יהיה לילדיי, אם אשאיר אחריי מדינה טובה יותר על פני רכוש נוסף שהם יקבלו בירושה. בחרתי בציבור.

  

"בדיוק שנה לאחר מכן, קיץ 2015 נלחמתי כשר בממשלה במתווה הגז המושחת. זה שמונע מאיתנו להפחית את חשבונות החשמל ב-20%. נלחמתי ושילמתי על כך מחיר כבד במפלגה שהייתי בין מייסדיה. שנה לאחר מכן, בקיץ 2016, עמדתי נדהם, כמו מרבית אזרחי המדינה כאשר נתניהו פיטר את בוגי יעלון והחליף אותו באיווט ליברמן. אני זוכר היטב את אותם ימים, את השיח ברחוב. אנשים אמרו לי שהם לא יכולים לנשום מעוצמת הציניות וההפקרות של נתניהו. מצאתי את עצמי שוב נדרש לקבל החלטה אישית גדולה והתפטרתי מהממשלה. שוב, בחרתי בציבור. וברחוב אמרו לי שהחזרתי את התקווה שהפוליטיקה לא חייבת להיות צינית.

 

 

"עד היום אמא שלי לא מבינה מדוע החלפתי כבוד ושררה, בחוגי בית ברחבי הארץ. אבל אני יכול להמשיך ולהסתכל בעיני הציבור ובעיני ילדיי ולאמר – הפוליטיקה לא שינתה אותי. הימים הם טרום ימי חקירות ראש הממשלה אבל את שלטון נתניהו ראיתי מקרוב.  בעיקר את חוסר האיכפתיות – את האדישות לחיי האזרחים, ליוקר המחיה, למערכת הבריאות שלנו, לצעירים שאיבדו תקווה, לאזרחים הוותיקים שחוסכים בתרופות כי אין להם. שאלתי את עצמי מה אני יכול לעשות בכדי להביא לשינוי? איך מחליפים את הממשלה הזאת, בממשלה שתעסוק באזרחים – תשמור על הבטחון, הדמוקרטיה ותעצור את השחיתות שהפכה ללגיטימית.

 

"הציעו לי הרבה מאד הצעות. להצטרף למפלגות של איש אחד או להקים בעצמי מפלגה של איש אחד. ממש, קלי קלות. בלי הרבה מאמץ. שוב, בחרתי בדרך הקשה והמורכבת. זאת שיש לה סיכויי הצלחה של אריאלה ממפעל הפיס. הבנתי ששינוי גדול אפשר לעשות רק ממפלגה עם מסורת של שלטון – רק ממפלגת העבודה.

 

"מפלגה שהדרך שלה משלבת את בטחון המדינה כערך עליון לצד חתירה לשלום עם שכנינו וניהול כלכלה צודקת. כזאת שמשרתת את כלל האזרחים. מפלגה ותיקה שלמרות שאוהבים לבקר אותה קיבלה אותי בזרועות פתוחות וחצי שנה לאחר מכן חבריה בחרו בי להוביל אותה. ושלא ייקל הדבר בעיניכם – 52,000 חברים וחברות מכל רחבי הארץ – מערים ומושבים וקיבוצים. בהם חברים וותיקים רבים בחרו באדם חדש.

 

 

ציפי לבני ואבי גבאי ישיבת סיעה המחנה הציוני (צילום: עמית שאבי)
ציפי לבני ואבי גבאי לפני כחודשיים(צילום: עמית שאבי)

 

"זה לא פשוט להיכנס לשותפות שמישהו אחר הקים"

"הם בחרו בי כי הבטחתי לעשות הכל עבור הניצחון ולשים את הניצחון לפני נוחות פוליטית ולפני כל פוליטיקה פנימית. נבחרתי ויצאתי לדרך. בחרתי לעשות כנסים ברחבי הארץ, בערים, מושבים, קיבוצים, כפרים ערבים ודרוזיים ובמעוזי הליכוד - דימונה, שלומי, מגדל העמק, עפולה, קריית מלאכי ועוד. עשיתי גם טעויות, בעיקר של התנסחות אחת לא מוצלחת שהיום אני יכול לספר לכם שבאחת הפגישות בינינו עמוס עוז ז"ל תחקר אותי – מה אמרתי ולמה התכוונתי.

 

"בחוכמתו הרבה אמר לי כיצד הייתי צריך להעביר את אותו המסר מבלי לפגוע. ייתכן שטעיתי גם בכך שבחרתי לפגוש את הציבור ולא מילאתי את היומן בפגישות עם פרשנים וכותבי טורים. קיבלתי גם את עצתו של יצחק הרצוג ושמרתי על השותפות עם ציפי והתנועה במסגרת המחנה הציוני.

 

 

"זה לא פשוט להיכנס לשותפות שמישהו אחר הקים, אבל זכרתי שהתחייבתי לעשות מה שנכון לניצחון בבחירות. אפילו ניסיתי להביא לאיחוד מלא של המפלגות. לצערי זה לא קרה. כשהרצוג התפטר, ציפי ביקשה את תפקיד יו"ר האופוזיציה במקומו, כולל כאן, בחדר הזה, אל מול המצלמות כשאמרה שזה התנאי שלה להמשך השותפות. בחרתי בשותפות, כולל סיכום על שיריונים לתנועה. שיריונים שגרמו למתח עצום במפלגה שלי ואפילו ליותר מכך. שוב בחרתי בציבור, שמעתי את הקולות במחנה שלנו שמבקשים אחדות וקיבלתי את בקשתה של ציפי. בחרתי להתעמת עם הפוליטיקה הפנימית ולשמור על האחדות של המחנה. כפי שאתם יודעים אני מה שעמוס עוז קרא לי בחיבה - 'ילד מעברות'.

 

"שאול טשרניחובסקי כתב שהאדם הוא תבנית נוף מולדתו. אני אוסיף שאנחנו תבנית נוף ילדותנו. גדלנו בצריפי אזבסט ומסביב להם בניינים חדשים שגרו בהם משפחות משכילות יותר ובמעמד כלכלי טוב יותר. חלק מהילדים של הבניינים היו חברים טובים שלנו. חלקם התנשאו עלינו, ילדי הצריפים. כבר מגיל קטן בחרתי שלא לתת כוח למתנשאים. לא לתת כוח למי שאומר לי שאין לי סיכוי. את סודות השותפות והחברות למדתי שם, בחבורה המשותפת של ילדי בניינים וצריפים ששיחקו יחד וניצחו יחד. עם אבי כגן, אחד מילדי הבניינים ששיחקו איתנו, התאחדתי שוב בפריימריז.

 

"ניצחנו יחד כי היינו חברים, כי האמנו בשותפות הלא טבעית ופירגנו אחד לשני. גם כשהיה לנו מה לחלק וגם כשלא היה לנו. קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפירגון הדדי. אבל הציבור חכם, הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק. אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחויב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור. ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי. אנחנו נמשיך להילחם ולהיות מחויבים לשינוי שעם ישראל רוצה. באתי לפוליטיקה עבור העם ואשאר תמיד בצד שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים