שתף קטע נבחר

שמולי: העבודה תנסה לחבור לגנץ

דקות לאחר שגבאי הטיל את הפצצה הפוליטית, הבהיר חבר סיעתו כי מפלגת העבודה תנסה לחבור ל"חוסן לישראל". לפיד: לא אוותר על המקום הראשון בגוש מאוחד. בסביבת גנץ אמרו: "כניסתו למגרש הפוליטי גורמת לטלטלה עזה במערכת"

 

 

 

הסוף של המחנה הציוני, ההתחלה של גנץ וגבאי? דקות ספורות אחרי שאבי גבאי הדהים את המערכת הפוליטית - וגם את ציפי לבני שישבה לצדו - והודיע על פירוק המחנה הציוני, אמר ח"כ איציק שמולי כי היעד הוא לחבור למפלגתו של הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. "ננסה בכל מאודנו להתחבר עם המפלגה החדשה של גנץ", אמר שמולי לאולפן ynet. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר מנגד כי לא יוותר על המקום הראשון בגוש מאוחד. 

 

"לא ידעתי שהולכת לבוא דרמה כי התבקשתי מגבאי באופן מיוחד להגיע", אמר ח"כ שמולי. "אפשר להגיד הרבה דברים על אבי, אבל הוא איש כן. אני חושב שמה שהוא אמר זה מה שהוא מרגיש. הוא היה מאוד מתוסכל מהמהלכים והדברים שציפי אמרה ועשתה בשבועות האחרונים. אני חושב שהוא עמד עד תום במה שהתחייב לו במסגרת השותפות. הוא אכל על זה גם הרבה מרורים בתוך מפלגת העבודה".

אבי גבאי וציפי לבני (צילום: אוהד צויגנברג)
גבאי ולבני בישיבת הסיעה הדרמטית(צילום: אוהד צויגנברג)

 

 

אבי גבאי ציפי  בני גנץ (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)
גנץ וגבאי. החיבור החדש?(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)

שמולי הוסיף: "בסופו של דבר, אני חושב שלא היה ויכוח מהותי בין שניהם האם צריך ללכת לחיבורים או לא, אבל הדרך לא הייתה ראויה: לנסות ללכת מאחוריו ומצדדיו. אני מעריך את לבני, אני לא רוצה להעליב אותה, אני חושב שהדרך שהיא בחרה לא הייתה נכונה".

 

- זה יעשה טוב למפלגת העבודה?

"אני חושב שזה המצב ומכאן צריך להסתכל קדימה. אני חושב שיש יתרונות חדשים במצב הזה, כמובן שאנחנו מאבדים פה חלק מהשותפים שלנו אבל יש גם יתרונות. אנחנו ננסה בכל מאודנו להתחבר עם המפלגה החדשה של בני גנץ וננסה להציג חזית אחידה לציבור. גם בני גנץ צריך להגיד מה הוא רוצה, והוא עדיין לא אמר שום דבר".

ח"כ שמולי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ שמולי(צילום: גיל יוחנן)

- יכול להיות שבני גנץ יעמוד בראש החיבור?

"אבי הוא יו"ר מפלגת העבודה ויש לו את המנדט גם להוביל אותה בבחירות וגם לנהל על המנדט שהוא קיבל משא ומתן עם אחרים. אני לא חושב שנכון לתת לו עצות בתקשורת איך לעשות את זה. אני סומך עליו שמה שמופיע בווייז הפרטי שלו זה חילופי שלטון במדינת ישראל, ואני חושב שהוא יהפוך כל אבן כדי לעשות את זה".

 

- יש סכנה שתגמרו עם שלושה או ארבעה מנדטים מתחת לאחוז החסימה?

"אני לא חושב. אלו שראיתם בסקרים האחרונים מצביעים לנו זה הקהל הנאמן של מפלגת העבודה, אלה שילכו איתה עד הסוף לא משנה מה. ציפי באמת בן אדם ראוי שיש לה גם את קהל התומכים שלה, אבל אני לא חושב שהתוספת שקיבלנו ממפלגת התנועה הייתה משמעותית במספר המנדטים".

 

 

ח"כ נחמן שי מהמחנה הציוני אמר: "המעשה נעשה. מפלגת העבודה הולכת קדימה, נחושה, דבקה בעמדותיה החברתיות והמדיניות. אני מאמין כי מחנה גדול ישוב ויצטרף אלינו בדרך הזו".

 

ח"כ מיכל בירן אמרה: "ההחלטה להיפרד מלבני הייתה המהלך המתבקש. כבר הרבה זמן שהחיבור הזה לא עובד. גבאי שוב הוכיח מנהיגות ולא היסס לקבל החלטות אמיצות. בית הקברות של ההיסטוריה מלא במפלגות שפרשו מאיתנו ובכאלה שמספידים אותנו. מפלגת העבודה תמיד הייתה ראש החץ של המחנה והגיע הזמן שלה לחזור ולהוביל".

 

גם לפיד ונתניהו הגיבו

יו"ר יש עתיד, ח"כ לפיד, התייחס לפיצול במחנה הציוני במהלך הצגת האלופה במיל' אורנה ברביבאי כמצטרפת למפלגתו. לדברי לפיד, "אני עוד לא דיברתי עם אף אחד, ולא ישבתי עם הצוות שלי. בעיקרון אנחנו כל הזמן אומרים שהכוחות במרכז יצטרכו להתכנס מאחורי יש עתיד לקראת הבחירות. אני מכבד את השמאל אבל ננסה להתכנס, ואני מאמין שנצליח בכך לקראת הבחירות".

 

על השאלה האם יהיה מוכן לוותר על מקומו הראשון באיזשהו גוש מאוחד, השיב לפיד: "התשובה שלי קצרה, לא".

 

ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו הגיב אף הוא: "אני לא מתערב באיך השמאל מחלק את הקולות שלו", אמר נתניהו ממקום שהותו בביקור בברזיל. "מה שחשוב לי הוא שהימין יקים גם את הממשלה הבאה וימשיך להוביל את מדינת ישראל. לצורך זה חייבים להצביע רק לליכוד".

 

בסביבתו של גנץ אמרו: "כל השבוע האחרון והתהפוכות הם תוצאה של אפקט גנץ. המערכת מתאימה את עצמה למפלגת חוסן לישראל אשר משנה את המערכת הפוליטית. הכניסה של בני גנץ למגרש הפוליטי כמנהיג שמגיע להשפיע בצורה משמעותית על המדינה - גורמת לטלטלה עזה במערכת".

 

"קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפרגון הדדי", אמר גבאי בישיבת הסיעה הדרמטית, כשלבני ישבה לידו ולא ידעה מבעוד מועד על הפצצה הפוליטית שהוא עומד להטיל. "אבל הציבור חכם, הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק. אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחויב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור".

 

"ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי", הוסיף גבאי. "אנחנו נמשיך להילחם ולהיות מחויבים לשינוי שעם ישראל רוצה. באתי לפוליטיקה עבור העם ואשאר תמיד בצד שלו".

 

ח"כ לבני הגיבה בציוץ קצר בטוויטר: "תודה למתקשרים, למסמסים ולתומכים. טוב שהותרו הספקות ואפשר להתמקד באתגר הלאומי החשוב שעומד לפנינו, כל המאמינים באמת בדרך - מהפך בבחירות הקרובות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, חורחה נובומינסקי
שמולי וגנץ
צילום: אלכס קולומויסקי, חורחה נובומינסקי
מומלצים