שתף קטע נבחר

7 ספרי ילדים חדשים עם מסר - שכדאי להכיר

סיפור לקראת המראתה המתוכננת של חללית ישראלית, סיפורי חלזונות, ספרי בבושקות מחוברים, ספר על שונות וייחודיות וספר שעושה כבוד לחקלאים - הכירו את הספרים החדשים על המדף

1. בראשית החללית: להכיר לילדים את החלל

בתחילת 2019 צפויה עמותת SpaceIL בשיתוף התעשייה האווירית לשגר את בראשית, החללית הישראלית הראשונה, לירח. הנחיתה על הירח תזכה את ישראל במקום מכובד לצד שלושת מעצמות העל היחידות שהצליחו לעמוד בהישג עד היום: ארה"ב, רוסיה וסין.

ספרים (צילום: יח
 

בהשראת המאורע ההיסטורי, הוציאה העמותה ספר ילדים, שמטרתו לעורר השראה בקוראים הצעירים לחשוב באופן שונה על מקצועות המדע, ההנדסה, הטכנולוגיה והמתמטיקה. "בראשית החללית", מאת "ד"ר אמא", הוא סיפורה של חללית צעצוע המבוססת על החללית האמתיית "בראשית".

 

בראשית חולמת להגיע לירח, אבל צעצועים אחרים מאמינים שהיא קטנה מדי לחלום גדול שכזה. על ידי שימוש בשפה פשוטה, בראשית החללית מסבירה לחבריה החדשים איך כל אחד מהכלים המיוחדים שלה עוצבו ותוכננו במיוחד על מנת לעזור לה להגשים את חלומה לנחות על הירח.

 

מתאים לגילאי שלוש ומעלה, 60 שקלים, באתר העמותה

 

2. הפרחים של יונתן: להיות מיוחד

יונתן משתתף בתחרות פרחים המתקיימת בכפרו. בעוד שחבריו יוצרים שדות של פרחים מאותו סוג ובצבע אחיד, הוא מחליט ליצור שדה מיוחד שלא נראה כמוהו קודם, ובו סוגים שונים של פרחים במגוון צבעים ומינים.

 

המסר: כל פרח תורם בדרכו לעולם ומכל פרח נהנים כולם. לא משנה באיזה צבע הוא צבוע ומה צורתו, משנה רק אופי האדם ולבלוב פריחתו. ומה זה אומר עלינו? לא משנה מאין באנו, משנה רק מי אנחנו בוחרים להיות.

 

 ( )

הספר נכתב על ידי נועה ברנס, נערה בת 16 וחצי, והוא יצא לאור בעזרת פרוייקט מימון המונים.

 

מתאים לגילאי 8-4, 70 שקלים, בעמוד הפייסבוק

 

3. ברלה ברלה 1,2,3: ללמד את הילד לספור עד 10

כבר שנים רבות שברלה מהווה חלק בלתי נפרד מחייהם של הילדים, והם נהנים להקשיב להרפתקאות המרתקות והמשעשעות שהוא עובר. בספר החדש, העשירי בסדרה, לומד החילזון לספור מאחד עד עשר.

ספרים (צילום: יח
 

את הרעיון לסדרת ספרי הילדים העוסקים בבעל החיים הקטנטן, שילדי ישראל פוגשים בו מדי שנה בשנה עם בוא הגשם, שאבה הסופרת פנינה מועד קז מחוויותיהם של ילדיה, שחזרו הביתה עם הברלך שאספו בחוץ.

 

היא בחרה בברלה, בשל היותו בעל חיים קטנטן, שאינו מאיים וילדים יכולים להחזיק אותו בכף היד. למרות היותו חילזון, הוא למעשה ילד ככל הילדים, מה שקורה להם בסדרה משקף מהלך חיים של כל ילד. סבתא באה לשמור עליו, נולדת לו אחות חדשה, הוא הולך לגן, הולך לים, ובהיותו בן שש - עולה לכיתה א'.

 

מתאים לגילאי 6-2, באתר ברלה

 

 

4. מדלן וכלבת הספרייה: להקנות לילד את אהבת הקריאה

כלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם, אבל מחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה מגלה כי כלבים יכולים לסייע לילדים בשיפור הקריאה שלהם. במסגרת המחקר נפגשה קבוצת ילדים בגיל בית ספר יסודי פעם בשבוע במשך 10 שבועות רצופים והקריאה ספרים לכלבים במשך 15 דקות.

 

המחקר בחן את רמת הקריאה לפני ואחרי הניסוי, ונמצא כי בקרב כל הילדים נרשם שיפור של עד 30 אחוז ברמת הקריאה. רבים מהמשתתפים במחקר הודו כי לפני שהשתתפו במחקר הם התביישו מאוד לקרוא בקול רם, אבל הקריאה לכלב, שלא שפט אותם על רמת הקריאה, הצליחה לחזק את ביטחונם ולשפר את הקריאה שלהם.

ספרים (צילום: יח
 

ספר ילדים חדש מדלן וכלבת הספרייה מביא את סיפורה של ילדה בשם מדלן שלא אוהבת לקרוא עד שהיא פוגשת בכלבת ספרייה בשם בוני. לבוני יכולה הילדה לקרוא סיפור מבלי להתבייש או לחשוש, כי אפילו אם המילים יתקעו ויתבלבלו בפיה, לבוני הכלבה לא יהיה אכפת. לאורך עלילה מרגשת ונוגעת, מצליחה הכלבה ללמד את מדלן שזה בסדר לקרוא לאט או לנסות שוב כשלא מצליחים.

 

את הספר כתבה ואיירה סופרת הילדים ליסה פאפ, המגדלת שלושה חתולים להם היא נוהגת להקריא סיפורים.

 

מתאים לגילאי 8-5, 74 שקלים, בחנויות הספרים ובאתר

 

קראו עוד:

כך תגרמו לילדים לאהוב ספרים

הקראת סיפור הופכת ילדים לחכמים יותר

"עוד סיפור ודי": להקריא לילד כבר בגיל 8 חודשים

 

5. מישהו בבית? ביקור בביתו של חילזון

מישהו בבית? מזמין אתכם להכנס לביקור נדיר בביתו של החילזון, שם תגלו מדוע הוא סוחב את ביתו על הגב. החילזון מספר בדרכו המשעשעת מה הוא אוהב לעשות ומה קרה לו שגרם לו להחליט לסחוב את הבית איתו לכל מקום.

ספרים (צילום: יח
 

בנוסף לסיפור המשעשע, אשר מורכב משיח חינוכי עם חילזון ולאיורים המעניינים, דפי הספר כוללים פתחים שאפשר להזיז, כמו למשל ארון שניתן לפתוח או תיבה – אלמנטים שיוצרים עניין ואינטראקציה.

 

מגי לשנתיים ומעלה, 80 שקלים, בחנויות הספרים ובאתר

 

6. ספר הבבושקה הגדול: ללמד את הילדים על גדלים

ספר הבבושקה הגדול של שני צוק כולל שלושה ספרים דמויי בובות בבושקה המשולבים זה בזה, ומשלימים זה את זה. שלושת הספרים כוללים שלושה סיפורים משעשעים, הממחישים את שלושת מושגי היסוד: גדול בינוני וקטן.

ספרים (צילום: יח
 

על-פי גודלם של הספרים ניתן להסביר לילד את משמעותן של המילים גדול, בינוני וקטן בצורה הטובה ביותר. הילדים נהנים להוציא ולהכניס מחדש את הספרים/הבבושקות, אחד בתוך השני ולקרוא ביחד עם ההורים את הספרים בגדלים השונים.

 

מגיל שנתיים ומעלה, 89.90 שקלים, בחנויות הספרים ובאתר

 

7. מי הכין את הסלט שלי? להכיר לילד את עבודת החקלאי

מיכל זגון-רוגל היא סופרת ילדים (זהו ספרה הרביעי), אשר גדלה במושב בו בילתה את רוב שנותיה והאהבה לחקלאות ליוותה אותה משחר ילדותה. שנים רבות של עבודה השקיעו הוריה בגידול הפרדס מאחורי ביתם.

 

המאבק והקשיים בדרך להבשלת הפרי וקטיפתו זכורים לה היטב. פגעי מזג האוויר, הקשיים במציאת ידיים עובדות, הייאוש, התקווה והאהבה לאדמה התערבבו זה בזה בכל שנות קיומו של אותו פרדס.

ספרים (צילום: יח
 

ספרה הנוכחי כתוב בחרוזים ובשפה עשירה וציורית, לוקח את הקוראים למסע היכרות אמיתי ומרתק עם מגדלי הירקות וחושף אותם לעולם החקלאות על שלל אתגריו. הסיפור עוסק בשלושה ילדים שרצו לדעת מי עומד מאחורי קערת הסלט הססגונית המוגשת להם יום-יום לשולחן. במסע הגילוי הם למדים שקערת סלט אחת מורכבת מאין ספור ידיים עובדות ממקומות רבים ושונים בארץ.

 

ויש גם צ'ופר - לכל ספר, מצורף ברושור עם רשימת המקומות בארץ בהם ניתן לעשות קטיף עצמי, לפי חודשי השנה, אשר קורא לקוראים לצאת מהבית, לקטוף את הסלט שלהם ולהכיר את החקלאים.

 

מגיל שנתיים ומעלה, 55 שקלים, להשיג באתר

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הקריאה המשותפת מחזקת את הקשר
צילום: shutterstock
מומלצים