שתף קטע נבחר

אברג'יל עתר: לחייב את הפרקליטות לאשר את הסדר הטיעון

בעדותו בבית המשפט מכחיש הנאשם המרכזי בפרשה 512 את מקרי הרצח והסחר בסמים שמיוחסים לו. אבל בפנייה לבג"ץ הוא דורש עם שבעה נאשמים נוספים: לאשר את ההסכם שישאיר אותו שנים רבות בכלא

 

 

פרשה 512 : במקביל לעדותו המהדהדת בבית המשפט, שבה הוא מכחיש את המיוחס לו בכתב אישום, עתר אתמול (ג') העבריין יצחק אברג'יל לבג"ץ בבקשה לכבד הסדר טיעון שלפני כמה חודשים היה על סף חתימה מול הפרקליטות, אבל לא צלח ברגע האחרון. באותו הסדר הסכים אברג'יל לרצות 30 שנות מאסר. הפרשה מייחסת לשורת נאשמים מארגוני פשיעה בישראל שרשרת מעשי רצח, נקמה וסחר בסמים בסכומים אדירים.

 

את העתירה הגיש אברג'יל עם שבעה נאשמים אחרים בפרשה שמיוצגים על ידי הסנגוריה הציבורית. בינתיים הם מבקשים צו זמני שיחייב את הפרקליטות לנמק מדוע היא מסרבת לכבד את ההסכמות. אף שטרם ברור באילו עבירות הוא הסכים להודות במסגרת ההסדר, ככל הנראה לא מדובר בעבירות רצח, שעל פי החוק העונש בגינן הוא מאסר עולם.

שם הסרט: המשך עדותו של יצחק אברג'יל (צילום: מוטי קמחי)
יצחק אברג'יל(צילום: מוטי קמחי)

לטענת הנאשמים, הפרקליטות בחרה שלא לקיים את ההסכמות עמם משום שלא הביעו הסכמה סופית להסדר בתאריך הנקוב על ידי המדינה - מועד שנדחה כמה וכמה פעמים. לדבריהם, באיחור של ימים ספורים בלבד – שנגרם בשל מחלוקת בין הנאשמים שנפתרה - הם הביעו הסכמה מלאה להסדרי הטיעון.

 

הסדרים אלה, טוענים העותרים, התקבלו אחרי משא ומתן של יותר משנה שעבר את הדרגים הגבוהים בפרקליטות, בליווי בית משפט, ביום שבו היו אמורים להיות מוצגים בפני שופט. לדבריהם, הסירוב של המדינה חורג באופן קיצוני ממתחם הסבירות.

 

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "נגיב לעתירה בבית המשפט".

 

העתירה הוגשה בין היתר על ידי הסנגורים שמשון וייס, ניר שניידרמן, מיכל עורקבי, גלאון קפלנסקי, אהרון רוזה ודניאל כפיר.

 

אברג'יל העיד אתמול בבוקר בפעם השישית על חלקו בפרשה, שבמסגרתה מיוחסים לו ארבעה מעשי רצח ועמידה בראש ארגון פשיעה. אף שכאמור הוא מוכן לקבל את הסדר הטיעון הגזור עליו 30 שנות מאסר, על דוכן העדים מכחיש אברג'יל את המיוחס לו, טוען כי אינו עומד בראש ארגון פשיעה ואין לו קשר לרציחות.

 

"סחרתי בסמים עד גיל 17 באמריקה, הודיתי על סחר בסמים. קמתי והודיתי בבית משפט", אמר בעדותו אתמול. "אם היו אומרים לי להודות בפיצוץ מגדלי התאומים ולקבל 3.5 שנים הייתי מודה. האשימו אותו במוות של חבר שלי, בכל מיני דברים הרשיעו אותי. לא רציתי לחתום על עסקה, אבל אז תפרתם עסקה. אמרו לי - ננקה את תיק בלגיה של ארגון פשיעה, נצרף לתיק בארצות הברית ויחד תשב שמונה שנים, וישבתי כבר חמש בפנים. אמרתי - אשב עוד כמה שנים ולא אהיה מבוקש בעולם".


פורסם לראשונה 01/01/2019 21:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יצחק אברג'יל
צילום: מוטי קמחי
מומלצים