שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מדריך: כך תבחרו בחוכמה צבע לבית
  מתכננים לצבוע את הבית? יש כמה טעויות שלא כדאי לעשות. רגע לפני שאתם מכסים את הריהוט ואת המשקופים, אתר "המקצוענים" עם מדריך נרחב הכולל כל מה שצריך לדעת לפני שטובלים את המברשת בגלון הצבע

  לא תמיד הצבע שבחרתם בחנות הוא הצבע שמתקבל על קירות הבית. בחירה רק על סמך מניפת הצבעים מבלי בדיקת הצבע בשטח, טעות במספר הסידורי או בשם החברה - אלו ועוד סיבות רבות יכולים לגרום לסטייה בגוון. לעתים, הסטייה היא כה דרמטית, עד שתיאלצו לבצע צביעה חוזרת. למשל, מעטים יודעים שצבע לא מגיע מוכן, אלא מערבבים אותו על פי הזמנה בחנות. אם לא ניקו היטב את המכונה לפני, שאריות של צבע מהערבוב הקודם ישפיעו על הגוון שתקבלו והתוצאה תאכזב אתכם.

   

  בכתבה הקודמת, התייחסנו לכללי האצבע ולבחירת הגוונים בבית. כעת, ניגש לחלק המעשי. אז רגע לפני שאתם מחדשים את הבית, הנה המדריך שיעשה לכם סדר, וימנע מכם טעויות החל משלב הדיוק בבחירת הגוונים בשטח, התאמת סוג הצבע לתשתית הקיימת ועד לשלב הסופי של הצביעה בפועל.

    

    (צילוםף shutterstock) (צילוםף shutterstock)
  (צילוםף shutterstock)

  רוצים לוודא שהגוון שיתקבל הוא זה שבחרתם? 

  בחרו את הגוון על-יד דף לבן: "כל דף במניפה כולל גוונים שמופיעים מהבהיר לכהה (מכונה 'דגרדה')", מסבירה הדס כהן, מנהלת תחום אדריכלים והשראה בנירלט. "בגלל שהעין שלנו יכולה להתקשות להבחין בין גוונים בהירים שונים המופיעים זה לצד זה, חשוב שבחירת הגוון תיעשה על-יד דף לבן".

   

  "כל גוון בחלל יושפע מהגוונים שלידו באותו חלל, מהתאורה הטבעית ומהתאורה המלאכותית שמשפיעה על הגוון שהעין שלנו תראה", מסבירה רחלי בן-אבי, מעצבת פנים ומרצה בקורס להום סטיילינג ב-HIT – מכון טכנולוגי חולון. "למשל, אם תבחרו חזיתות מטבח בגוון שמנת, ותוסיפו לידן תאורה בגוון צהוב – המטבח יכול להיראות לכם צהוב".

   

  אל תסתפקו במניפת הצבעים - בקשו דוגמה של מריחת צבע ובדקו אותה בתנאי התאורה של הבית (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אל תסתפקו במניפת הצבעים - בקשו דוגמה של מריחת צבע ובדקו אותה בתנאי התאורה של הבית(צילום: shutterstock)

   

  דייקו במספר סידורי: במניפת הצבעים לכל גוון יש מספר סידורי. "כשאתם רושמים את המספר הקפידו על כל הספרות (כולל אפסים אם מופיעים בתחילת המספר)", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "אחרת, אתם יכולים למצוא את עצמכם עם גלוני צבע בגוון אחר מזה שבחרתם. כמו כן, ודאו שמסרתם לקבלן או לצבע את שם חברת הצבע (שכן המספרים של הגוונים שונים מחברה לחברה). דאגו להעברת המספר בכתב ולא בשיחת טלפון בעל-פה כדי שבמקרה של טעות במספר או בשם החברה, לא יהיו מחלוקות מיותרות".

   

  "קחו בחשבון שאם תשתית הקיר אינה מתאימה לסוג הצבע, חשוב מאוד שתמרחו צבע יסוד מקשר שיאפשר לצבע החדש להיאחז בצורה טובה ולא להתקלף כעבור זמן קצר", מוסיפים במוקד השירות. "כמו כן, שמרו את המספר הסידורי למקרה של צורך בתיקונים בעתיד. אם הקיר הקיים צבוע בגוון כהה והגוון החדש שבו אתם מעוניינים בהיר יותר, דאגו לתמחר מראש 2 ואף 3 שכבות צבע, לפני שאתם סוגרים עם בעל מקצוע".

   

    (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  בשלב קניית הצבע התעקשו על כך שבחנות ינקו היטב את המכונה לפני ערבוב הצבע: ידעתם שצבעים לא מגיעים מוכנים אלא שמערבבים לכם אותם במיוחד במכונת הצבע לפני כל רכישה? "כדי להבטיח שלא יהיו סטיות צבע (למשל קיר ורוד בגלל שאריות של צבע ורוד במכונה), התעקשו על כך שינקו עבורכם במיוחד את המכונה לפני ערבוב הצבע", ממליצה כהן.

   

  כמו כן, לפני שאתם מתחילים לצבוע כמה קירות סמוכים זה לזה, ערבבו מספר גלונים יחד, שכן יכולה להיות סטיית גוון גם מגלון לגלון, והדבר מורגש במיוחד באותו חלל, בייחוד כשמדובר בגוונים שונים על גבי אותו הקיר.

   

  צבע מבריק? ידגיש פגמים על הקיר  

  מוקד השירות של אתר "המקצוענים: "כשאתם בוחרים את רמת הגימור של הצבע, היו זהירים. אם אתם מעוניינים בגוון בגימור מבריק, והקיר שלכם לא מוחלק היטב – הצבע רק ידגיש את הפגמים שעל הקיר. רוצים ללכת על בטוח? בחרו בגוון מאט שיטשטש סדקים ובליטות. במקרה של גוון מבריק הכנת התשתית חייבת לכלול החלקה עם שפכטל או חיפוי קיר בלוקים ישן וסדוק בקיר גבס בטרם הצביעה".

   

  צבע יכול לפתור בעיות תקציב

  יש לכם נישת גבס מכוערת שעבר זמנה ויקר מאוד להיפטר ממנה? תחדשו אותה בקלות בעזרת צביעה של כל הקיר ומדפי הגבס בגוון מעניין. התוצאה תהיה הרבה יותר אופנתית ומעודכנת. יש משהו בעומק של הצבע שמייצר חלוקה טובה יותר בחלל.

   

  כמו כן, אם חדר הילדים, הנוער, הסלון או חדר השינה זקוקים לרענון והתקציב שלכם דל – תתפלאו מה שצבע יכול לעשות. בן-אבי: "זה לא חייב להיות צביעה של כל הקיר, זה יכול להיות גם כמה דוגמאות גיאומטריות, אלמנט גרפי של לוח, צביעה של קיר בשלושה גוונים שונים תוך חריגה מקווי הקירות או התקרה המסורתיים (מעין משולשים בגוונים שמשתלבים אחד עם השני ואשר מתאימים לריהוט ולטקסטיל שבחדר)".

   

  כהן: "יש לכם שידה בירוק בקבוק? קיר בגוון דומה יגרום לרהיט להיראות כאילו שהוא יוצא מתוך הקיר, בשילוב תמונה מחמיאה ומתאימה, הקיר יראה כמו לקוח מתוך מגזין עיצוב".

   

  עוד כתבות בנושא:

  להחזיר את הצבע לבית ב-4 שלבים

  צביעת דירה: איך מחשבים עלויות צבע

  צבע טרי – מדריך מושגים לצבע המתחיל

   

    (צילום: עודד סמדר, באדיבות מעצבת הפנים רחלי בן-אבי וקורס הום סטיילינג ב-HIT המכון הטכנולוגי חולון)
  (צילום: עודד סמדר, באדיבות מעצבת הפנים רחלי בן-אבי וקורס הום סטיילינג ב-HIT המכון הטכנולוגי חולון)

    (צילום: הגר דופלט, עיצוב פנים: הדס אספיס, סטיילינג לצילומים: מיכל אגם אליסון)
  (צילום: הגר דופלט, עיצוב פנים: הדס אספיס, סטיילינג לצילומים: מיכל אגם אליסון)

    (צילום: באדיבות מיכל אגם אליסון, הום סטייליסט)
  אפשר להכניס צבעוניות הבייתה תוך שמירה על פלטת גוונים מרגיעה ויחד עם זאת מלאת השראה(צילום: באדיבות מיכל אגם אליסון, הום סטייליסט)

  תגיעו מוכנים עם רשימה מסודרת ותוכנית ברורה

  "כדאי להתחיל מבחירה של חללים שאהבתם בתמונות במגזינים, אתרי עיצוב, חשבונות פינטרסט ואינסטגרם של אנשי עיצוב, טרנדולוגים, תערוכות שונות ברחבי העולם וכו'", ממליצות ג'ני צ'רוואני וליטל רוזנשטיין, שהשתתפו בפרויקט עיצוב חללים לפי תקציב במתחם הול דיזיין בפולג. "כדאי אף להדפיס כמה תמונות צבעוניות, ולתכנן תחילה שרטוט אפשרי של החלל".

   

  צ'רוואני: "נסו 'לפרק את התמונה לגורמים' ולהבין מה בדיוק גרם לכם לאהוב את העיצוב: האם זה גוון הקירות, השטיח, הספה, אולי סידור של כמה תמונות על הקיר? לאחר שבודדתם את האלמנטים שאתם אוהבים, אל תיפלו לטעות הנפוצה של בזבוז עיקר התקציב על הסלון. אמנם זהו כרטיס הביקור של הבית, אך אתם מבלים זמן גם ביתר החדרים, וכדאי לחלק נכון את התקציב כך שיישאר מספיק כסף לעיצוב חדרי השינה, חדר השירותים וחדר האמבטיה".  

   

  רוזנשטיין: "כדי לא ליפול לטכניקות של אנשי מכירות, להתבלבל מכל העומס המוצע באולמות התצוגה השונים ולהתקבע על פריט שבהחלט ניתן לוותר עליו, שאינו ברשימה ושהוא בבחינת גחמה ולא מעבר. לבעלי תקציב מוגבל כדאי לעשות הפרדה בין ריהוט שיישאר אתכם לאורך שנים לבין פריטים קטנים וזולים יותר שניתן יהיה בקלות להחליף כשיימאס מהם".

   

  לדברי צ'רוואני, "חשוב לזכור את הנוחות, ולא לשכנע את עצמכם שהספה היפה שבחנות נוחה, רק בגלל שאהבתם את הצבע שלה. אם תבחרו ריהוט שאמור להיות נוח ופרקטי לאורך שנים, רק בגלל שהוא מעוצב לטעמכם, לצבע אולי תתרגלו – אבל לחוסר הנוחות לא. לכן, גם אם אתם בתקציב נמוך חשוב לבחור בחוכמה ואף לקנות פחות פריטים אבל כאלו שיישארו אתכם לאורך זמן. אתם לא רוצים למצוא את עצמכם מוציאים שוב כסף על ספה נוחה יותר, דבר שיגרום להוצאה מיותרת בחישוב הכולל. אל תיגשו לחנות לפני שיש לכם אקסל מסודר, המחולק לפי חדרים והכולל מידות ברורות. לעתים, באולמות התצוגה, אתם יכולים להשתכנע לבחור פריט שלא מתאים לצרכים שלכם".

   

    (צילום: בועז לביא, בעיצוב לאה שנירר, באדיבות מתחם הום דיזיין פולג)
  (צילום: בועז לביא, בעיצוב לאה שנירר, באדיבות מתחם הום דיזיין פולג)

  קיר צבעוני יכול להדגיש תמונות

  כהן: "זה פאסה לתלות אמנות על קירות לבנים וגם במוזיאונים ברחבי העולם כבר הבינו שקיר בגוון שמחמיא לתמונה יעשה לה שירות הרבה יותר טוב. גם אם יש לכם ציור או תמונה שירשתם ושאתם מאוד מחוברים אליהם רגשית, אבל הם לא בהכרח מתאימים לסגנון העיצוב שבביתכם, תוכלו לדגום את אחד הגוונים של התמונה ולצבוע את הקיר או חלק מהקיר שעליו תלויה התמונה. התוצאה תהיה הרבה יותר מעניינת מאשר תליית תמונה אחת או כמה תמונות על קיר לבן ומשמים".

   

  המידע בכתבה באדיבות היחידה ללימודי הום סטיילינג ב-HIT – מכון טכנולוגי חולון.

   

  צריכים בעל מקצוע? לחצו כאן   

   

  ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

  פורסם לראשונה 06/02/2019 13:59

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים