שתף קטע נבחר

לבני על הפירוק: "מופתעת, לא מושפלת". גבאי: "לא מסכנה"

יו"ר העבודה הגיב על המהלך הדרמטי שנקט אתמול, שבמסגרתו הודיע בשידור חי על פירוק המחנה הציוני: "ציפי לבני חזקה והכול בסדר. מעולם לא הסתכלתי עליה כעל אישה - אלא כעל קולגה". לבני ל-ynet "מה שגבאי עשה - הפוך ממנהיגות"

אחרי שהדיח את ח"כ ציפי לבני בשידור חי אתמול (ג') והודיע על פיצול המחנה הציוני, הגיב הבוקר יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי למהלך: "ציפי לבני אישה חזקה, היא לא מסכנה". 

 

"היא חזקה מאוד ומעולם לא הסתכלתי אליה כעל אישה, הסתכלתי עליה כעל קולגה", אמר גבאי בריאיון לרדיו 103 FM. לבני עצמה אמרה הבוקר לאולפן ynet: "יש תחושה של שיחרור, של יציאה לדרך ישנה-חדשה. אני יודעת שזה נשמע מוזר לומר את זה, אבל אני מרגישה היום מצוין".

 

"הוא (גבאי - מ.א וא.ל) אפשר לי לחזור לעצמי, לבוא לציבור", הוסיפה לבני, "לעשות מה שאני מאמינה בו , לדבר על מה שאני מאמינה בו ובסופו של יום להעביר את ההכרעה לידי הציבור".

 

לגבי הדרך שבה בחר גבאי למסור את ההודעה, אמרה לבני: "אני מופתעת , לא מושפלת. זה כל כך ההפך ממנהיגות בעיניי הפיטורים האלה שלו. אתה רוצה לפרק את השותפות – זכותך. אני הרגשתי מחויבת, באתי עם עמדות, אני יודעת מה אני רוצה לומר. אבי תכנן קמפיין שכולו 'אני צריך להיות ראש ממשלה', בלי תוכן. ידענו שזה הולך להיות רע, אבל הרגשתי מחויבת.

 

"לפחות תרים לי טלפון, פגישה, תגיד לי 'תשמעי, זה לא הולך, זה לא מביא את התוצאה; את ובוז'י הבאתם 24 מנדטים, כשאני בראש יש לנו רק 8. שכל אחד ילך לדרכו'. הייתי אומרת 'בשמחה', לוחצת יד, עורכים מסיבת עיתונאים שבה אנחנו עומדים ואומרים שזה לא הלך. בכבוד הדדי".

 

על המשך דרכה הפוליטית אמרה לבני: "אני עדיין רוצה לעשות מהפך למען העמדות שאני מאמינה בהן, שלצערי אני כמעט היחידה שאומרת אותן בקול ונלחמת עליהן. אני אחזור על מה שאמרתי יום לפני הפיצול – אני מצפה מכל אחד שאלה עמדותיו להתייצב בלי לגמגם, בלי לקרוץ ובלי לשתוק, ושביחד נעשה את המהפך. כל עוד זה לא קורה אני אוביל את התנועה בדרכי. הקריטריונים שלי הם שניים: אני אעשה כל מה שטוב למהפך ואני אמנע מצב של איבוד קולות. גבאי ידע שאני מדברת כבר חודשים ארוכים עם בני גנץ ואהוד ברק. גם כשסיכמנו על המשך השותפות אמרתי לו שאמשיך לפעול ליצירת גוש כי זה הדבר הנכון בעיניי. אם החיבורים יעזרו למהפך, אני כבר מזמן שמתי את האגו שלי בצד. בראש הגוש צריך לעמוד זה שמייצר את הסיכוי הטוב ביותר שנגיע למהפך".

 

אתמול הדהים גבאי את המערכת הפוליטית והודיע, כאמור, כי החליט להתפלג מציפי לבני ולפרק את המחנה הציוני. לבני, שישבה לידו בישיבת הסיעה, לא ידעה דבר. לבני התכנסה להתייעצויות, הגיבה רק שעה לאחר מכן ואמרה: "טוב שהותרו הספקות, אפשר להתמקד במהפך".

 

 

"קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפרגון הדדי", אמר גבאי. "אבל הציבור חכם, הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק. אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחויב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור".

 

"ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי", הוסיף גבאי. "אנחנו נמשיך להילחם ולהיות מחויבים לשינוי שעם ישראל רוצה. באתי לפוליטיקה עבור העם ואשאר תמיד בצד שלו".

 

ציפי לבני (צילום: אוהד צויגנברג)
לבני אחרי ההודעה על הפירוק. "מאחל לך בהצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי"(צילום: אוהד צויגנברג)

ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ בחשבון הטוויטר שלו בתגובה לפירוק המחנה הציוני: "אני לא מתערב באיך השמאל מחלק את הקולות שלו. מה שחשוב לי הוא שהימין יקים גם את הממשלה הבאה וימשיך להוביל את מדינת ישראל. לצורך זה חייבים להצביע רק לליכוד".

 

ככל שנקפו השעוצת ואבק האירוע שקע, הלכו והתרבו הקולות שסברו שגבאי פעל באופן שוביניסטי והרשה לעצמו לבצע את המהלך באופן הזה, רק משום שבכיסא לידו ישבה אישה.

 

לצד אלה, נשמעו גם קולות אחרים שטוענים שלא מדובר בתקרית משפילה על רקע מגדרי ושציפי לבני בעצמה העבירה טקסים משפילים ללא מעט פוליטיקאים גברים שאיתם עבדה לאורך השנים. השיח סביב הנושא הסעיר את הרשת ומטבע הדברים גם את השטח במפלגת העבודה.

 

יצוין כי גבאי תכנן מראש את המהלך כך שלבני תופתע מהעתיד לבוא. כפי שפורסם אתמול ב-ynet, צוות מצומצם מאוד היה בסוד העניינים.

 

בשעה 15:00 אתמול אמורים היו הצדדים להיפגש ולדון על קווים מנחים לקמפיין, אולם כבר בישיבת הסיעה הפיל גבאי את הפצצה וערך את טקס ההשפלה, שגם הפוליטיקאים הוותיקים ביותר מודים שהם לא זוכרים כמותו בשנים האחרונות.

 

גם יו"ר צעירי העבודה, תומר פינס, גינה את המהלך: "אבי גבאי טעה היום פעמיים - בהחלטה לפרק את איחוד המפלגות בין העבודה והתנועה, ובדרך האלימה שבה הוא עשה זאת. לא זו הבשורה לה חיכה הציבור הישראלי מהמפלגה שאמורה להוביל את המחנה הדמוקרטי והשפוי", כתב בדף הפייסבוק.


פורסם לראשונה 02/01/2019 08:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
אבי גבאי וציפי לבני
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים