שתף קטע נבחר

היורש של חנין: מי יהיה הח"כ היהודי ברשימה הערבית?

האקדמאי שכינה את השרה שקד "חלאה ניאו-נאצית", תושבת עוטף עזה, מרצה להיסטוריה או עורכת דין מ"הוועד נגד עינויים"? אלו המתמודדים הצפויים על המקום השמיני ברשימה המשותפת, המשוריין ליהודי. ומי יעמוד בראש הרשימה?

 

 

מי יהיה חבר הכנסת היהודי הבא ברשימה הערבית? ב-13 השנים האחרונות שימש דב חנין כנציג היהודי היחיד של חד"ש בכנסת, בקדנציה האחרונה הוא היה היהודי היחיד ברשימה המשותפת. שלשום חנין הודיע כי לא יציג שוב את מועמדותו, ועל המקום השלישי ברשימת חד"ש, המשוריין ליהודי, צפויים להתמודד כמה מועמדים. מקום זה אמור להיות השמיני ברשימה המשותפת, שהסקרים צופים שתשמור על כוחה - 12 מנדטים.

 

בכיר בחד"ש אמר ל-ynet כי האישים שמוזכרים כמועמדים מובילים הם ד"ר עופר כסיף, ד"ר יעלה רענן, ד"ר אפרים דוידי ועו"ד נועה לוי: "כולם פעילים בחד"ש ובמפלגה הקומוניסטית. כסיף הוא חבר הלשכה הפוליטית של המפלגה ופעיל ותיק בה. דוידי המשמש כמרצה להיסטוריה הוא סגן יו"ר חד"ש. רענן היא פעילה חברתית ולוי משמשת כעורכת דין ב'וועד נגד עינויים'".

ד"ר יעלה רענן: "החלוקה ליהודים וערבים היא פוגענית" ()
ד"ר יעלה רענן: "החלוקה ליהודים וערבים היא פוגענית"

ד"ר יעלה רענן, תושבת קיבוץ כיסופים שבעוטף עזה ומרצה במכללת ספיר, אישרה ל-ynet כי תתמודד על מקום ברשימת חד"ש: "ארצה לעשות כל מה שאפשר כדי שהמדינה תהיה יותר הוגנת וצודקת, גם מבחינת סיום הכיבוש והגזענות וגם מבחינה כלכלית - לחולל שינוי בשיטה הכלכלית, שהיא שיטה קפיטליסטית. אני יודעת שאלו מטרות שנראות היום דמיוניות. המצב במדינה מאוד קשה, אבל אנסה לייצר כמה שיותר שותפויות, אולי אפילו עם אנשים בימין, כדי לעצור את השטף".

 

על ההתמודדות ברשימה שהיא ערבית ברובה אמרה: "חד"ש תמיד הייתה מפלגה יהודית-ערבית, ומפריע לי כאזרחית ישראל שיש חלוקה בין יהודים וערבים. כולנו אזרחים, והחלוקה ליהודים וערבים היא פוגענית, לכל המדינה ובוודאי למיעוט. המקום הנכון לי להיות בו הוא מקום שיש בו שותפות, ואני גאה להיות בשותפות כזאת נגד הכיוון שהמדינה מנסה לקחת אותנו אליו בכוח של הפרדה ואפליה, כמו למשל באמצעות חוק הלאום".

 

ד"ר עופר כסיף ציין כי הוא שוקל להתמודד: "זה עדיין לא סגור. אני חבר המפלגה הקומוניסטית הישראלית וחד"ש, ומאמין שאני יכול לקדם את המטרות והערכים של המסגרות הללו, מתוך אמונה בהן. במבט היסטורי, חברי הכנסת מטעם המפלגה הזאת עד היום היו פעילים מרכזיים למען שוויון, נגד הכיבוש והגזענות והאלימות, וגם למען זכויות הקהילה גאה. יש כאן נעליים ענקיות שהייתי שמח להיכנס אליהן. בזמן האחרון מדברים הרבה על כך שדב חנין היה פרלמנטר מצוין, אבל גם לפניו היו מטעם המפלגה הקומוניסטית חברי כנסת מצוינים כמו מאיר וילנר, שהייתי עוזר פרלמנטרי שלו. אם ייתנו בי אמון בבחירות הפנימיות לרשימה זה יהיה כבוד ענק".

ד"ר עופר כסיף: "אם ייתנו בי אמון זה יהיה כבוד ענק" ()
ד"ר עופר כסיף: "אם ייתנו בי אמון זה יהיה כבוד ענק"
 

לפני ארבע שנים כסיף, המשמש כמרצה באוניברסיטה העברית, חולל סערה כשכינה את שרת המשפטים איילת שקד "חלאה ניאו-נאצית", בעקבות אישור חוק העמותות. הוא אמר כי "היא טינופת, שותפה לפשעים נגד האנושות". בשנה שעברה אמר כי העולים להר הבית הם "סרטן שצריך לחסל".

 

בינתיים, קיימת מחלוקת ברשימה המשותפת: עדיין לא הוחלט סופית אם המפלגות המרכיבות אותה שוב יצעדו יחדיו, ואם כן - מי יעמוד בראש. מפלגת תע"ל בראשות ח"כ אחמד טיבי תובעת לערוך סקר על מנת לקבוע מי יהיה המוביל, ומה תהיה חלוקת המנדטים, וגם רע"מ האיסלאמית דורשת את ראשות הרשימה לעצמה. עם זאת, עדיין ההערכה היא שבמקום הראשון ימוקם איש חד"ש, אך לא ברור אם זה שוב יהיה ח"כ איימן עודה.

 

"עוד לא ברור איך ייראה ההרכב של הרשימה המשותפת", אמר פעיל פוליטי בכיר. "בטח תהיה התערבות של ועדה חיצונית שאנשיה יישבו עם אנשי הרשימה המשותפת ויגיעו להסכם מסוים. יש מי שמעוניינים להחליף את עודה ואילו אחרים רוצים שהוא יישאר בראש הרשימה".  

דב חנין (צילום: אוהד צויגנברג  )
ח"כ דב חנין, אתמול: "אני לא עוזב את המאבק"(צילום: אוהד צויגנברג )
 

איימן עודה  (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ איימן עודה. יישאר במקום הראשון?(צילום: מוטי קמחי)

אחמד טיבי (צילום: אלכס קולומויסקי)
ח"כ אחמד טיבי. יקבל את ההנהגה?(צילום: אלכס קולומויסקי)

בנאום הפרישה שלו אמר חנין, שירש את תמר גוז'נסקי כנציג היהודי היחיד ברשימת חד"ש לכנסת: "בימים הקשים האלה, כאשר השלטון מעמיק את התהום שמפרידה בין יהודים וערבים, התייצבתי יחד עם חבריי על הגשר המחבר בין שני העמים. אני אמשיך לשמור על הגשר הזה. אני משוכנע שהגשר הזה חיוני לעתיד של הארץ הזאת. אני מסתכל אחורה בהרבה סיפוק, אבל אני לא יכול לחמוק מאמת קשה: לדעתי ישראל הולכת בכיוון מסוכן. בהיעדר התקדמות לשום נידרדר לעוד מלחמות. הכיבוש מרעיל את חיי שני העמים. המרחב הדמוקרטי נמצא תחת מתקפה. הספינה שלנו נוסעת במלוא העוצמה בכיוון הלא נכון".

 

חנין הבהיר כי "אני לא עוזב את המאבק. החלטתי לא להציג את מועמדותי לכנסת הבאה אבל הפוליטיקה לא מתחילה ולא מסתיימת בכנסת. אשקיע את זמני בעבודה בשטח, בחיבור מאבקים, בשחרור הדמיון, כדי להראות שאפשר לעשות כאן משהו אחר, הרבה יותר טוב. אני מכיר את אווירת הייאוש במחנה השמאל. אין לה הצדקה, אפשר לשנות. הייאוש הוא האויב הגדול ביותר. אני קורא לציבור הגדול של מתנגדי נתניהו לנהור לקלפיות ולהצביע".


פורסם לראשונה 02/01/2019 23:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
ד"ר עופר כסיף וד"ר יעלה רענן
צילום: הרצל יוסף
מומלצים