שתף קטע נבחר

הפינוי האלים בעמונה הסתיים עם 23 שוטרים פצועים. מג"ב: "קצין נדקר"

הכוחות הרחיקו כמה עשרות צעירים שהתבצרו במאחז שפונה לפני פחות משנתיים. מג"ב: קצין נדקר בחפץ חד. בנוסף לשוטרים נפצעו גם 3 מפגינים. חלק מהנפגעים פונו להדסה. 7 נעצרו. לטענת המפגינים, הכוחות ירו רימוני גז

  

  

כוחות מג"ב ומשטרה פינו הבוקר (יום ה') כמה עשרות מתנחלים שעלו למאחז עמונה והתמקמו בשני קרוואנים. המתנחלים התנגדו לפינוי ובמהלך תקרית שהתפתחה בין הצדדים נפצעו באורח קל 23 שוטרים, רובם מיידוי אבנים, ולפי המשטרה קצין אחד נדקר בחפץ חד. גם שלושה מפגינים נפגעו. לפחות חמישה שוטרי מג"ב ואזרח פונו לבית החולים הדסה הר הצופים. שבעה נעצרו. לאחר סיום הפינוי החל המינהל האזרחי לפנות את הקרוואנים.

 

במשטרה אומרים שהכוחות נתקלו באלימות קשה ביותר מצד עשרות מתפרעים שיידו אבנים, הבעירו צמיגים והשליכו ברזלים. הצעירים, שמתבצרים בשני מבנים ארעיים במקום, טוענים כי כוחות המשטרה ירו רימוני גז לכיוון הקרוואנים שבהם הם נמצאים. כמה שעות לאחר שהחל הפינוי שני אוטובוסים עם מתנחלים עליהם פונו מהמקום. מבנה אחד פונה כמעט כולו מיושביו ובשני המשיכו להתבצר. 

 

בתום האירוע נמסר ממג"ב: "הכוחות שהגיעו לעמונה נתקלו בכ-300 מתפרעים שהבעירו צמיגים בכניסה למאחז, שפכו שמן על כבישי הגישה ויידו אבנים וסלעים לעבר הכוחות. על מנת להשתלט על המתפרעים, הכוחות נאלצו לבצע גם שימוש באמצעים לפיזור הפגנות (בניגוד לחלק מהדיווחים המופיעים בתקשורת לא בוצע כל שימוש בירי גומי). עם סיום הפינוי הראשוני במתחם התבצרו כמה עשרות מפרי סדר בשני המבנים תוך המשך האלימות הפיזית והמילולית לעבר השוטרים. באירוע נפצעו 23 שוטרים שפונו לבתי החולים כתוצאה מיידוי אבנים וחבלות שבין היתר כללה דקירת קצין בידיו על ידי עצם חד. בפעילות נעצרו עד כה שבעה חשודים בגין האלימות שהופעלה כלפי הכוחות וייתכנו מעצרים נוספים בהמשך".

עמונה (צילום: הודיה סעדיה/TPS)
הפינוי של המתנחלים בעמונה, ביום(צילום: הודיה סעדיה/TPS)

עמונה (צילום: הודיה סעדיה/TPS)
(צילום: הודיה סעדיה/TPS)

עמונה (צילום: הודיה סעדיה/TPS)
(צילום: הודיה סעדיה/TPS)
עמונה (צילום: מטה בנימין)
כוחות משטרה בקרוואנים בעמונה, הבוקר(צילום: מטה בנימין)

עמונה (צילום: מטה בנימין)
(צילום: מטה בנימין)

עמונה (צילום: מטה בנימין)
פינוי של אחד המתנחלים(צילום: מטה בנימין)

עמונה (צילום: מטה בנימין)
(צילום: מטה בנימין)

במסגרת העתירה שהוגשה נגד הפינוי, הודיעה המדינה ביום שני לתושבים שעלו למאחז כי עליהם להתפנות בתוך 48 שעות, שהסתיימו אמש. פרקליטות המדינה הודיעה למתנחלים שעתרו לבג"ץ לקבלת צו ארעי שייאפשר להם לתפוס את המבנים, כי ניתן להרוס את המבנים: "העתירה משוללת כל יסוד, ובעניינה חוברים כמה טעמים שונים המצדיקים את דחייתה על הסף", לשון תשובת המדינה לעתירה.  

 

בחודש שעבר, בעיצומו של גל הטרור, עלו עשרות, בהם בני נוער, לאדמות המאחז עמונה בבנימין, שפונה לפני פחות משנתיים. במהלך הפעילות הציבו המתנחלים במקום שני מבנים, שלטענתם נרכשו על ידי המפונים בעזרת משקיעים פרטיים ותורמים. במפגן הכוח השתתפו אנשי המועצה האזורית מטה בנימין, ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, ח"כ בצלאל סמוטריץ' ואביחי בוארון, נציג תושבי המאחז.


עמונה (צילום: הודיה סעדיה/TPS)
שוטרים הבוקר בפינוי המתנחלים בעמונה(צילום: הודיה סעדיה/TPS)

עמונה (צילום: הודיה סעדיה/TPS)
(צילום: הודיה סעדיה/TPS)

עמונה (צילום: נוער עמונה)
הפינוי בעמונה, הבוקר(צילום: נוער עמונה)

עמונה (צילום: נוער עמונה)
הצעירים התרכזו בשני מבנים ניידים במאחז(צילום: נוער עמונה)

עמונה (צילום: הודיה סעדיה/TPS)
שריפות שהוצתו בעמונה(צילום: הודיה סעדיה/TPS)

עמונה (צילום: הודיה סעדיה/TPS)
(צילום: הודיה סעדיה/TPS)

ישראל גנץ, ראש מועצת מטה בנימין שפיקח מקרוב על העלייה לקרקע, אמר: "לאחר שנתיים שבהן המקום הזה עמד ריק מאדם, אנחנו זוכים להחזיר לכאן חיים ישראליים. החלקות שבהן הנחנו את המבנים נרכשו כחוק. אתמול התחייבתי שנקים נקודת התיישבות חדשה בבנימין בתגובה לפיגועים הקשים. היום אנחנו עושים את זה".

  

גנץ אמר עוד: "אני מודה לחבריי, להנהגת ההתיישבות ולראשי המועצות שהיו שותפים למהלך, ובפרט ליוסי דגן ראש מועצת שומרון ולח"כ בצלאל סמוטריץ' שליוו את העלייה עצמה. אני מודה לאנשי עמונה ולבני הנוער שבפעם המי יודע כמה מוכיחים לכולנו שמסירות הנפש שלהם למולדת מדהימה אותנו בכל פעם מחדש".

 

אביחי בוארון, שהוביל את מאבק תושבי עמונה בשנים האחרונות, אמר: "בלילה שבו פונינו מבתינו נשבענו לעשות הכול כדי להחזיר לכאן חיים יהודיים, לחזור ולהניף כאן גבוה גבוה את דגל ישראל כדי שכל אויבינו מסביב יידעו - אנחנו ננצח! הארץ הזו היא הבית שלנו ואנחנו נילחם על הבית עד הסוף".

  

בוארון הוסיף: "בעזרת משקיעים ותורמים רכשנו במיליוני שקלים 40 דונם מאדמות ההר. היום, לנוכח הפיגועים האחרונים, החלטנו להרים את הכבוד הלאומי ולהקים מחדש את חוות עמונה לזכר הרוגי הפיגועים האחרונים".

 

לטענת המתבצרים במקום, השוטרים יידו לעברם אבנים, ושני פצועי ראש המתינו זמן רב לפינוי רפואי.

בנוסף הם טענו כי כוחות המשטרה ירו רימוני גז לתוך קראוון סגור שבו נמצאו צעירים שהגיעו למחות נגד הפינוי.

 


פורסם לראשונה 03/01/2019 06:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הודיה סעדיה/TPS
הפינוי בעמונה, היום
צילום: הודיה סעדיה/TPS
מומלצים