שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בר רפאלי, אמה ואביה יועמדו לדין בכפוף לשימוע: העלימו הכנסות של עשרות מיליונים
  לפי הודעת הפרקליטות, נשקלת העמדתה לדין של הדוגמנית והמגישה בר רפאלי בעבירות מס. הוריה ציפי ורפי יואשמו כנראה בהלבנת הון. רפאלי דיווחה שאינה תושבת ישראל והעלימה הכנסות של כמעט 30 מיליון שקל. עורך דינה של בר רפאלי: "התיק יצא מפרופורציות, מקווה שנחזירו להליך של פשרה"

   

   

  בר רפאלי רפי רפאלי ציפי רפאלי (צילום: אמיר מאירי)
  בר רפאלי והוריה רפי וציפי(צילום: אמיר מאירי)

   

  פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה היום (ה') לדוגמנית והמגישה בר רפאלי כי נשקלת העמדתה לדין, בכפוף לשימוע, בגין ביצוע עבירות מס. אמהּ ציפי ואביה רפי חשודים בעבירת הלבנת הון.

   

  החקירה נגד רפאלי החלה כבר בשנת 2015. לפי כתב החשדות, בין 2006 ל-2007 הגישה בר רפאלי דו"חות לפקיד השומה, שבהם דיווחה כי אינה תושבת ישראל, ולא כללה בהם הכנסות שהפיקה מעבודותיה בחו"ל. בשנת 2009 נחתם הסכם פשרה ולפיו ישולם מס בישראל בגין מלוא הכנסותיה של בר רפאלי בארץ ובעולם שהופקו בשנים 2007-2005. במסגרת זו הסתירו בר וציפי רפאלי מפקיד השומה הכנסות בסך כשישה מיליון שקלים.

   

  על פי החשד, בשנים אלו שכרה ורכשה בר רפאלי דירות בישראל, אולם לאור חששן של בר וציפי רפאלי כי עובדות אלו עשויות להוות זיקה שבה יתחשב פקיד השומה בקביעה כי מרכז חייה בישראל, הסתירו השתיים את שמה מרישומי הדירות תוך הצגת מצגים כוזבים לרשויות.

   

  בהמשך הקימה רפאלי חברות בחו"ל, פתחה חשבונות ברחבי העולם והכנסותיה הוזרמו אליהם. בהודעת הפרקליטות נאמר כי בדו"חות המס ובהצהרת הון שהגישו החשודים לרשות המסים, הצהירו כי אין לבר רפאלי הכנסה בישראל וכי היא תושבת חוץ. על פי החשד, בדיוני שומה לשנים 2012-2009 מסרו החשודים לפקיד השומה מידע כוזב והסתירו ממנו מידע רלוונטי, וזאת במטרה להסתיר את זיקותיה של בר רפאלי לישראל. במקביל הציגה בר רפאלי בפני רשויות המס בארצות הברית מצגים שלפיהם היא איננה תושבת ארה"ב וכי היא מתגוררת בישראל. ההכנסות שלגביהן בוצעו פעולות ההסתרה עמדו על מיליוני שקלים לכל שנה בין 2012-2009, ובסך הכל למעלה מ-23 מיליון שקלים.

   

  עוד על פי כתב החשדות, ציפי רפאלי חשודה בהשמטת הכנסות בסך כ-3 מיליון שקל מעמלות שקיבלה כתוצאה מפעילותה כסוכנת של בר רפאלי, וזאת באמצעות הפקדת העמלות בחשבונות בנק בחו"ל על שם בר רפאלי או חברות בשליטתה. יש לציין כי רשות המסים הוציאה צו לקבלת דפי הבנק בחו"ל לבר ולציפי רפאלי. הדפים נמסרו רק כשנתיים לאחר הוצאת הצו, ולאחר הליך משפטי שניהלה הרשות.

   

  בר וציפי רפאלי חשודות גם בביצוע עסקאות חליפין שהניבו הכנסות בגובה מיליוני שקלים מבלי שדווחו לרשויות כנדרש בחוק, לרבות מימון שכר דירה ורכש דירה, וכן שימוש ברכבי יוקרה בתמורה לפרסום ויחסי ציבור. בנוסף, לציפי ורפי רפאלי מיוחסות עבירות הלבנת הון, שכן הצהירו שהם הנהנים בחשבונות אשר בפועל בר רפאלי הייתה הנהנית בהם.

   

  בהתאם לחוק, לחשודים ניתנה אפשרות לקיים הליך שימוע בפרקליטות מיסוי וכלכלה בטרם תתקבל החלטה אם להגיש נגדם כתב אישום. התיק מטופל בפרקליטות מיסוי וכלכלה, והחקירה בוצעה על ידי פקיד שומה חקירות ת"א ברשות המסים.

   

  התגובה: "התיק יצא מפרופורציות"

  עורך דין משה מזרחי, המייצג את בר רפאלי, מסר בתגובה: "אני מלווה את התיק מ-2013, וזה המשך ישיר להסכם שנחתם איתה ב-2009. ב-2009, אחרי דיונים של שנתיים, נחתם עם בר רפאלי הסכם של ניתוק תושבוּת - מה שאומר שמס הכנסה מכיר בכך שבר רפאלי תושבת חוץ החל מ-2007 - והיום בעצם אנחנו רואים כולנו שמס הכנסה מתכחש להסכמות איתנו בנימוקים כאלו ואחרים. מבחינתנו, כתב השימוע לא מעלה שום דבר חדש באותם נושאים שנדונו בבית המשפט האזרחי בשנתיים האחרונות, וכל החומר של התביעה הובא לבית המשפט האזרחי, נדון שם ויש סיכומים בתיק זה, ועדיין השופט קרא לצדדים להגיע לפשרה. הוא אמר שהתיק אינו שחור-לבן.

   

  "אם בשנת 2009 היא קיבלה אישור ממס הכנסה, למה לה לרמות? מישהו שאל את עצמו את השאלה הזו? מדוע שתשקר? בר רפאלי התנדבה להגיש דו"חות אחרי 2007 למרות שהוגדרה כתושבת חוץ כדי להיות בסדר - אז מדוע שתשקר? זה לא מסתדר בהיגיון הפשוט. אני חושב שיושבים בפרקליטות אנשים מנוסים שיודעים לקרוא חומר ראיות. בסוף היום הם ישתכנעו שאין פה תיק פלילי, וזה רק תיק אזרחי רגיל של בחינת תושבות. התיק יצא מפרופורציות, ואני מקווה שנוכל להחזירו לדיון מעמיק בהליך אזרחי של פשרה. מבחינה ראשונית זה נראה יותר כמו סיכומים של תיק אזרחי מאשר כמו כתב אישום פלילי, ואני מאוד מקווה שגם בפרקליטות יבינו זאת".

   

  עוד אמר עורך דינה: "כולם כל הזמן אומרים שתפסו אותה מעלימה הכנסות. צריך להבין שכל המסמכים היו על השולחן, היא לא העלימה דבר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים