שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: נערים יהודים חשודים ברצח פלסטינית באבנים

חמשת הנערים שנעצרו, תלמידי ישיבת "פרי הארץ" ברחלים, חשודים שהשליכו אבנים על רכבה של עאישה ראבי בחודש אוקטובר וגרמו למותה. שב"כ מייחס להם עבירות טרור חמורות ורצח

 

רכבה של האישה הפלסטינית שנהרגה ()
עאישה ראבי

הותר לפרסום - הנערים שנעצרו בחשד לטרור יהודי חשודים ברצח הפלסטינית עאישה ראבי : כמעט שלושה חודשים אחרי שהפלסטינית נהרגה בתאונה, הותר היום (א') לפרסם כי הנערים שנעצרו בתקופה האחרונה חשודים שהשליכו אבנם לעבר רכבה של ראבי, תושבת בדיא ואם לתשעה ילדים, במהלך נסיעה ביום שישי בלילה סמוך ליישוב רחלים. הם חשודים בגין עבירות טרור חמורות ובכללן רצח.

 

בסך הכול עצורים בפרשה חמישה נערים יהודים: שלושה נעצרו בשלב הראשון של החקירה ושניים נוספים אתמול. מעצרם של כל חמשת החשודים הוארך היום בבית המשפט בראשון לציון עד ליום חמישי.

 

בשב"כ אמרו כי הנערים נעצרו ב-30 בדצמבר על ידי השב"כ והמשטרה. לפי ההודעה, החשודים הם נערים הלומדים בישיבת "פרי הארץ" ברחלים, הסמוכה למקום האירוע. "ביום שבת, בוקר למחרת ביצוע הפיגוע, יצאה קבוצת פעילים בנסיעה ברכב מיצהר לישיבה ברחלים, לטובת תדרוך נערים הלומדים בישיבה כיצד להיערך ולהתמודד עם חקירות השב"כ. פרטי חקירה נוספים עדיין חוסים תחת צו איסור פרסום", נמסר משב"כ.

 

 

בשב"כ ציינו עוד כי "מאז תחילת המעצרים שב"כ מזהה מאמץ יזום ומתמשך מצד גורמים בעלי אינטרס להכפיש את הארגון ועובדיו וליצור דה-לגיטימציה לפעילותו. ניסיון זה ראוי לגינוי ולאי שיתוף פעולה, ואין בו בכדי לרפות את ידי שב"כ מהמשך פעילותו לסיכול טרור באשר הוא טרור - יהודי או פלסטיני, וזאת תחת ערכים ממלכתיים ולמען ביטחון המדינה. יודגש כי חקירות השב״כ נעשות על פי הוראות החוק והפסיקה, נתונות לפיקוח של הפרקליטות ככל הנדרש ושל בתי המשפט, וכך גם ביחס לחקירה זו.

 

"העצורים בחקירות השב"כ מקבלים את מלוא הזכויות שלהן הם זכאים לפי החוק", אמרו. "הטענות על מניעת זכויותיהם של הנחקרים בניגוד לדין משוללות כל יסוד, ומטרתן להסיט את הדיון מהחשדות החמורים בגינם נעצרו לחקירה. במהלך השנה סיכל שירות הביטחון הכללי מאות פיגועי טרור ברחבי יהודה ושומרון, ובין היתר גם פיגועי טרור יהודי. שירות הביטחון הכללי ימשיך לפעול בנחישות לסיכול טרור באשר הוא טרור".

 

עו"ד איתמר בן גביר, המייצג את הנערים החשודים, מסר בתגובה להודעת שב"כ: "העיתוי של הפרסום מלמד על לחץ בשב"כ, לכאורה נראה כי התיק מתפורר בין הידיים וכי אין ראיות נגד הילדים. על כן, שעה לפני מסיבת העיתונאים של עורכי הדין, מנסים בשב"כ לקלקל את המסיבה. החשודים שתקו בחקירתם, עברו מניפולציות קשות ונמצאים בטראומה קשה, ושום הודעת דובר לא תסיט את הנושא".

 

בינתיים, עשרות צעירים הגיעו בצהריים להפגין ליד בית המשפט השלום בראשל"צ, שם מתנהל דיון בעניינם של הנערים החשודים. הם התייצבו מתחת לחלון האולם שבו מתקיים הדיון, מרעישים במשרוקיות וצועקים לעבר החלונות. כמה מהם הניפו שלטים שעליהם נכתב "כיפה ופאות זה לא ראיות" ו"עוצרים את השתוללות השב"כ".

מיקום תאונת הדרכים בה נרצחה אעישה ראבי, ביחס למיקום הישיבה בה לומדים הנערים העצורים ()

הפגנה פרשת הטרור היהודי בירושלים (צילום: עמית שאבי)
אמש: הפגנה מול בית רה"מ במחאה על הטיפול בחשודים(צילום: עמית שאבי)

אתמול סיפרו חבריהם של העצורים כיצד החוקרים ניסו לשכנע אותם לשפוך אור על הפרשה. לדבריהם, חוקרי שב"כ פעלו באותו אופן: הם הגיעו לבית תלמיד והורו לאחד מהוריו להתלוות עם בנו לתחנת משטרה לצורך מתן עדות. ההורים נשארים בחוץ, ורק אז התחילה החקירה. לאחר מכן נכנס לחדר חוקר שב"כ שפתח בסדרת שאלות אישיות על אודות פעילותם במוסד החינוכי, ובהמשך הפעיל עליהם לחצים כבדים כדי שימסרו פרטים על חבריהם החשודים.

  

"הושיבו אותי על כיסא וישב לידי חוקר (שב"כ)", סיפר אחד הנערים על החוויה בחדר החקירות. "תוך כדי כך הוא נצמד אליי, נגע בי והתחיל להגיד לי 'אנחנו מכירים אותך, אנחנו יודעים שאתה קשור לזה, והגיוני שבשבועות הקרובים ניקח אותך אלינו'. חשבתי שאני חשוד בדבר הזה ולא הבנתי מה הם רוצים ממני. אחרי חמש דקות שהם הפחידו אותי מאוד באיומים ובשאלות מוזרות - שחררו אותי".

 

בעלה של הנרצחת, יעקוב ראבי, אמר בשבוע שעבר ל-ynet כי עד אז אף גורם ממערכת הביטחון לא עדכן אותו בנוגע להתקדמות החקירה בעניין. לדבריו, הוא רק התבקש להמציא עבור שב"כ והמשטרה מסמכים רפואיים וטכניים הנוגעים לתאונה ולמותה של אשתו. הוא ציין כי חבריו מישראל עדכנו אותו בנוגע למעצר של שלושה ישראלים בגין חשד לביצוע פשע לאומני שהתבצע בתקופה האחרונה. "אני אשמח אם יעצרו אותם כדי שזה לא יקרה למישהו אחר, אבל בסוף זה לא מה שיחזיר את אשתי לחיים", סיכם.

 

לדבריו, הוא לא מעוניין להחיות את הסיפור אצל ילדיו הקטנים ולכן הוא מונע מהם לשמוע דיווחים חדשותיים בימים האחרונים: "אני לא רוצה שהילדים שלי יידעו על העניין. אפילו ניתקתי את האינטרנט בבית אתמול כדי שהם לא ייחשפו לשום מידע שקשור לזה. אחרי חודשיים וחצי אני מנסה להחזיר את החיים שלהם למצב רגיל ויש התקדמות. אני לא רוצה שזה יחזיר אותם אחורה. גם גורמים מקצועיים המליצו לי לנקוט את הגישה הזאת איתם".

 

ראבי הבהיר כי גם אם מבצעי הרצח ייעצרו, הוא לא מתכוון להגיע לבית המשפט כדי לראות אותם: "אם אני אראה אותם, זה לא יניח לי כל החיים שלי, ואני מרגיש שמה שאני צריך עכשיו זה להניח לזה. לא רוצה לשמוע מהם, לא לראות אותם ולא לדעת מיהם".


פורסם לראשונה 06/01/2019 14:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים