שתף קטע נבחר

חבר בות"ת השעה עצמו במחאה על תקרית המרצה והחיילת באוניברסיטה העברית

שמואל סלבין, חבר הוועדה למעקב אחר ביצוע תכנית ההבראה באוניברסיטה העברית של הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), שלח מכתב חריף ליו"ר הות"ת: "אינני מוכן שגרמנייה תטיף מוסר לקצינה בצה"ל"

במחאה על הנזיפה שקיבלה סטודנטית חיילת ממרצה באוניברסיטה העברית על כך שהגיעה לקמפוס במדי צה"ל, הודיע היום (א') שמואל סלבין, חבר הוועדה למעקב אחר ביצוע תכנית ההבראה באוניברסיטה העברית של הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), כי הוא משעה עצמו מתפקידו בוועדה.

 

ביום חמישי שוחח סלבין עם פרופ' יפה זילברשץ, יו"ר הות"ת והודיע לה על כוונתו. לטענתו של סלבין, זילברשץ "הסכימה עם רוח הדברים". במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) אשר ות"ת פועלת תחתיה – סירבו להגיב לדברים. בנוסף, בסוף השבוע הודיע סלבין גם לאוניברסיטה העברית על החלטתו להשעות עצמו מדיוני הוועדה.

 

 

 

האירוע התרחש בשבוע שעבר, כאשר הסטודנטית הגיעה לשיעור כשהיא לבושה במדים. לאחר מכן העירה לה על כך סטודנטית ערבייה ובין השתיים פרץ ויכוח. בתום השיעור, הסטודנטית שוחחה במסדרון עם המרצה מהחוג לספרות כללית והשוואתית באוניברסיטה, ד"ר קרולה הילפריך, וזו אמרה לה: "את לא יכולה להיות נאיבית ולבקש שיתייחסו אלייך כאזרחית כשאת מבקשת להיות במדים. את חיילת בצבא של ישראל, ויתייחסו אלייך בהתאם".

ד
ד"ר קרולה הילפריך, המרצה שצעקה על סטודנטית במדים

המקרה גרר תגובות רבות באקדמיה, כמו גם במערכת הפוליטית. בעקבות המקרה החליט כאמור סלבין, שהיה חבר הוועדה מאז הקמתה בפברואר, להשעות עצמו מדיוניה. במכתב ששיגר סלבין לפרופ' זילברשץ הוא כתב כי "עד שלא אוודא כי האוניברסיטה העברית אכן טיפלה במקרה החמור באופן שיתאם את עזות המצח הקיצונית שנתגלתה כאן - החלטתי כי אני משעה את השתתפותי בוועדה".

 

בנוסף, בחר סלבין גם להתייחס למוצאה הגרמני של ד"ר הילפריך: "אינני מוכן בשום אופן שאזרחית גרמניה, בת לעם שלא חסך במאמצים להשמיד את עמנו, תטיף מוסר ותנזוף בקצינה בצה"ל, שהוא חלק ממערכי ההגנה שבנינו על מנת שלא תתרחש בשנית הזוועה שעשו לנו הגרמנים ועוזריהם לפני למעלה מ-75 שנים".

 

השעייתו של סלבין מדיוני הוועדה לא אמורה לפגוע בתפקודה, והיא צפויה להמשיך את פעילותה כרגיל. תפקיד הוועדה הוא לפקח על תכנית ההבראה שיזם משרד האוצר לאוניברסיטה העברית שנקלעה לגירעונות כספיים כבדים. התכנית יצאה לדרך בפברואר 2018 ובמסגרתה צפויה המדינה להעביר למוסד האקדמי סכום כולל של 700 מיליון שקלים במשך עשור. התכנית תכלול גם צמצום בהיקף המשרות, כאשר האוניברסיטה התחייבה לכסות בעצמה גירעונות בסכום של 900 מיליון שקלים, בין היתר על ידי מכירת נכסים בגובה 400 מיליון שקלים.

 

במל"ג סרבו להגיב לבחירתו של סלבין להשעות עצמו מדיוני הוועדה. גם מהאוניברסיטה העברית לא התקבלה תגובה לדברים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרצה צועקת על סטודנטית במדים
מומלצים