שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שנה וחצי אחרי תחקיר סחר התינוקות: יעל עדיין לא מצאה את בנה שנחטף
  יעל, אחת מקורבנות הרשת המאורגנת לסחר בתינוקות בחברה החרדית שנחשפה בקיץ שעבר, עדיין לא קיבלה בחזרה את בנה. הרשויות שכשלו בטיפול בפרשה, מינו ליעל שסובלת מבעיות נפשיות אפוטרופסית, ששלחה אותה למוסד סגור לאנשים בעלי מוגבלות שכלית. חודשים שהיא מאושפזת במקום שלדברי העובדים אינו מתאים לה: "בבקשה תוציאו אותי מכאן"

   

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הילד של יעל כבר כמעט בן שלוש. כמעט שלוש שנים חלפו מהיום שבו הוא נלקח מידיה. סיפורה המזעזע של יעל פורסם ב-ynet לפני שנה וחצי: צעירה שהוטסה לארצות הברית כשהיא בחודש השמיני להריונה, נכלאה בדירת מסתור ותינוקה נמסר לכאורה למשפחה זרה.

   

  כל התהליך הזה אירע, לכאורה, על ידי האפוטרופסית שמינתה לה המדינה. שנה וחצי חלפה, והסיפור הזה - שבעקבותיו נפתחה תיבת פנדורה וסדרת תחקירים על סחר בתינוקות בישראל - עדיין לא הגיע לפתרון.

   

  האפוטרופוס הראשי במשרד המשפטים, שלכאורה התרשל במקרה הזה, מינה לה אפוטרופסית חדשה שהעבירה אותה בניגוד לרצונה ולכאורה גם בניגוד לצרכיה, להוסטל סגור למבוגרים עם פיגור שכלי. "היא לא שייכת לכאן", הודו בהוסטל. ובכל זאת היא שם, כמו בכלא, והאישה שלכאורה חטפה אותה ומסרה את תינוקה מסתובבת חופשייה.

  יעל וקובי ()
  "אחרי הלידה שמו אותי בדירת מרתף". יעל וקובי
   

  יעל, בשנות ה־20 המוקדמות לחייה, מאובחנת כלוקה בנפשה. היא יתומה מאם ולא בקשר עם אביה, שאינו מתגורר בישראל. כאן היא גדלה במשפחת אומנה ולפני כמה שנים הכירה את קובי, שגם הוא סובל מהפרעה מסוימת. משפחתו של קובי אימצה בחום את יעל הבודדה, והם חיו יחד כזוג בבית אמו של קובי.

   

  כשנולד בנם הראשון, ב-2014, נחשף ב"ידיעות אחרונות" כי באורח תקדימי פסק בית המשפט שהילד יועבר לאומנה אצל אחותו של קובי. על פי תסקירי הרווחה מאז ועד היום, הילד גדל באהבה ובמסירות, וגם הוריו הביולוגיים מתראים איתו לעתים תכופות.

   

  חלפה קצת יותר משנה ויעל הרתה בשנית. משפחתו של קובי מיהרה לעדכן את הרשויות, ואלה מינו לה כאפוטרופסית את ס', רבנית ידועה מהצפון. במקביל הם אישרו לדודה האומנת כי גם הילד השני יועבר אליה עם לידתו, והיא תגדל אותו תוך שמירה על קשר עם קובי ויעל.

   

  במשך כל תקופת ההיריון, טוענים בני הזוג, ניצלה הרבנית את חולשתה ובדידותה של יעל, וכשהגיעה לחודש השמיני להריונה היא אושפזה. לטענתה של יעל, שחרורה הותנה בכך שתיסע עם הרבנית לניו יורק. ביום השחרור שתיהן עלו על טיסה לארה"ב מבלי לדווח לאיש ומבלי לקבל את אישור רשויות הרווחה. לדברי יעל, שאושרו על ידי גורמים נוספים, היא כלל לא ידעה מה מטרת הנסיעה.

   

  "אחרי הלידה שמו אותי בדירת מרתף, התחננתי שיחזירו לי את הדרכון שהיה אצל אחיה של הרבנית ס' שמתגורר בניו יורק", סיפרה יעל לראשונה, מההוסטל שאליו נשלחה בעל כורחה. הרבנית ס' חזרה ארצה בלי יעל, וסירבה להיענות לדרישת הרשויות למסור פרטים אודות מצבה ומקום המצאה.

   

  קובי ומשפחתו חיפשו אחריה בכל העולם ולא הצליחו למצוא אפילו קצה חוט. לבסוף התברר כי במשך כחצי שנה הייתה יעל כלואה במרתף של בניין בניו יורק, מוחזקת בלי יכולת לתקשר עם הסביבה. רק בחודש ספטמבר של אותה שנה חל שינוי במצבה. "הצלחתי ליצור קשר עם המשפחה של קובי דרך הפייסבוק", היא סיפרה, "רק אחרי שמרוב ייאוש ניסיתי להתאבד שם ואשפזו אותי במחלקה סגורה".

   

   

   

   

  בזמן שיעל הייתה כלואה במרתף, בן זוגה קובי ובני משפחתו עדכנו את כל הגורמים הרלוונטיים בהיעדרה ובעובדה שנעלמה מהארץ יחד עם האפוטרופוסית שמונתה לה. איש לא טרח לענות לפניות הבהולות של עורכת דינם. לדבריהם, מבחינת הרשויות, שכשלו כולן בפרשה, זאת לא הבעיה שלהם. "פנינו למשטרה והגשנו תלונה על חטיפה מהרגע שנעלמה", סיפרו בני משפחתו של קובי, "אבל במשטרה טענו שהיא באחריות הרווחה".

   

  רק כשנחתה שוב בישראל, בלי התינוק, גוללה יעל בפניהם ובפני הפסיכיאטרית שאבחנה אותה ככשירה וצלולה, את החטיפה והכליאה שעברה. "הרבנית הכריחה אותי לחתום על מסמכים, ואיימה עליי שאם לא אעשה זאת יחזירו אותי לאשפוז", היא סיפרה. "אף אחד לא אמר לי שמתכוונים ליילד אותי ולמסור את הילד לאימוץ". עם פרסום התחקיר אמר קובי בצער: "זה קורע לי את הלב. איזה אנשים רשעים עושים דבר כזה? פשוט גנבו מאיתנו ילד".

   

  "המדינה מתעללת בה שוב ושוב"

  מאז פרסום התחקיר, לפני כשנה וחצי, נעשו כמה ניסיונות לאתר את הילד. כדרכן של הרשויות בישראל, זה לוקח זמן. הרבה יותר מדי זמן. בינתיים, נראה כי יש מי שמעוניין להשתיק את יעל ולחפות על המחדל לכאורה של האפוטרופוס הכללי, שאפשר את חטיפתה מתחת לאף של הרשויות. ללא הסברים מניחים את הדעת, כבר חצי שנה שיעל כלואה בהוסטל סגור בצפון, המיועד לאנשים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית.

   

  "אני לא יודעת למה שמו אותי פה", היא סיפרה לאחרונה. "בבקשה תוציאו אותי מפה. אין לי את החופש, אני לא לובשת מה שאני רוצה, לא נותנים לי לצאת החוצה. זה כמו כלא. העובדים כאן חסרי סבלנות ובעיקר משתיקים אותנו, נותנים לי תחושה שאני לא בסדר. הייתי מעדיפה להיות בקהילה פתוחה. הדבר שהכי מעצבן אותי זה שהאפוטרופוסית לא דואגת לי. לא מזמן נפגשנו וכעסתי עליה כל כך שהיא הכניסה אותי לכאן, אבל העובד הסוציאלי בהוסטל דרש ממני לכתוב לה מכתב התנצלות".

   

  המבקרים היחידים של יעל הם בני משפחתו של בן זוגה. "כואב לראות שהמדינה מתעללת בה שוב ושוב", אמר אחד מהם. "הביקורים ממש קשים, הדיירים ברמת תפקוד נמוכה ונשמעות כאן בעיקר צעקות וחבטות. יעל לא סובלת מפיגור שכלי, היא גם יצאה לעבוד ומאוד נהנתה בעבודה".

   

  בשיחה פנימית שהגיעה לידי ynet, נשמע אחד העובדים הסוציאליים בהוסטל מודה שהמקום כלל אינו מתאים ליעל. "היא הגיעה לפה במצב לא טוב וחיפשו מקום שישמור עליה", הוא הסביר לבני משפחתה. "מהיום הראשון שיעל הגיעה הבהרנו שכאן זה מוסד לאנשים עם מוגבלות שכלית. זו ההגדרה של המוסד וזה פחות מתאים ליעל. היא הגיעה לפה כי המקום הזה סגור, מוגן".

   

  זאת אומרת שאף אחד פה מהדיירים לא ברמה שלה?

  "בגדול, זו ההגדרה של המקום. בביתן שבו היא נמצאת יש תשע בנות, מחציתן ברמה מסוימת והשאר ברמה יותר נמוכה". יעל שומעת את הדברים ומתערבת. "למה אני צריכה להיות במקום עם בנות שהן מוגבלות שכלית?", היא שואלת בקול פגוע. "רק האפוטרופסית יכולה להעביר אותך הוסטל", משיב לה העובד הסוציאלי.

  יעל וקובי ()
  "היא הגיעה לפה כי המקום הזה סגור, מוגן". יעל וקובי

  בשיחת טלפון שהתקיימה בשבוע שעבר בין בני משפחתו של קובי לעובד סוציאלי בהוסטל שבו שוהה יעל, הודה האחרון כי הם החליטו להעביר אותה לדיור בקהילה רק שאין דירות פנויות כרגע. "דיברנו עם האפוטרופוס השבוע, אנחנו רוצים להעביר אותה לדירה בקהילה, אבל זה לא תלוי בנו, היא צריכה לחכות שיתפנה מקום, כרגע כל הדירות מלאות", אמר העובד הסוציאלי. "זה יכול לקחת יומיים ופתאום יתפנה מקום וזה יכול לקחת חודשים".

   

  מהאפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים נמסר בתגובה: "מדובר בפנייה הנוגעת לתיק אפוטרופסות אשר תוכנו חסוי על פי דין ולכן לא נוכל להתייחס לפנייה לגופה ולמסור מידע מהתיק. כן נציין כי הטענות בדבר אי התאמת המסגרת בה שוהה הגברת לצרכיה הובאו לידי האפוטרופוס הכללי והן נבדקות ומטופלות".

   

  סחבת בלתי נגמרת

  בקיץ שעבר פורסמה ב"ידיעות אחרונות" וב־ynet סדרת תחקירים על מה שנראה כמו רשת מאורגנת לסחר בתינוקות. על פי התחקירים, נערות חרדיות שנכנסו להיריון לא רצוי ונקלעו למצוקה, הועברו בחשאי למדינות זרות ושם יילדו אותן ומסרו את ילדיהן לאימוץ תמורת עשרות ומאות אלפי שקלים, במקרים רבים בניגוד לרצונן.

   

  אחד מ"גיבורי" התחקיר היה העסקן החרדי חיים אהרון יוספי, שעל פי הממצאים עסק בעצמו בהעברת הנערות לחו"ל ובמציאת משפחות מתאימות ששילמו לו לכאורה עשרות ומאות אלפי שקלים. במהלך התחקיר נפגשה כתבתנו עם יוספי כשהיא מתחזה לנערה חרדית כזאת, שנכנסה להיריון לא רצוי. יוספי חשף אז את השיטה, ופתח בפניה הכול: את הסכומים, את הפליליות של המעשים ועוד.

   

  בעקבות התחקירים פתחה המשטרה בחקירה, ובין השאר עצרה את יוספי ואנשים נוספים. לאחר התייעצות, החלטנו להעביר למשטרה את כל החומרים שבידינו: תיעוד מצולם ומוקלט של שעות, ראיונות, שמות של מעורבים ואפילו הבאנו בעצמנו כמה מהנשים שתינוקן נלקח מהן לעדות במשטרה. במשך הזמן הזה, פעם אחר פעם גילינו למרבה המבוכה שהמשטרה נמנעה מלעשות את העבודה. עד רגע זה, ישנם עדים שלא קיבלו אפילו שיחת טלפון ובוודאי שלא זומנו להעיד. אחרים, שהיו צריכים על פניו להיחקר, לא נחקרו.

   

  לאחרונה פנינו שוב למשטרה, לבקשת האמהות שילדיהן נלקחו מהן, וביקשנו לברר איפה עומד התיק. במשטרה עדכנו שהממצאים הועברו לפרקליטות כבר לפני כשנה, והם ממתינים להחלטה על הגשת כתב אישום. פנינו השבוע לפרקליטות, משם נמסר כי הנושא נמצא בבחינה.

   

   

   

  ynet תחקירים ()

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים