שתף קטע נבחר

גורמים במערכת המשפטית: "נתניהו נחקר בקצב ובהגינות שאף חשוד לא זוכה להם"

בהודעה רשמית מסר משרד המשפטים בתגובה לטענות נתניהו כי "כל הפעולות שבוצעו בתיקי החקירה נעשו באופן מקצועי ויסודי, לא ראוי שנתייחס לפעולות החקירה בתקשורת". גורמים במערכת המשפטית: "לא הייתה כל חובה להסכים לעימות, הוא מקיים לעצמו שימוע פומבי"

  

 

במשרד המשפטים התייחסו אתמול (ב') בהודעה רשמית לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע לחקירות בעניינו ודרישתו לערוך עימות עם שני עדי מדינה ומסרו כי "כל הפעולות שבוצעו בתיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה נעשו באופן מקצועי ויסודי בליווי פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ובפיקוחם של פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, והכל על פי שיקולים מקצועיים של ניהול חקירה וחתירה לחקר האמת בלבד. אין זה ראוי שרשויות אכיפת החוק תתייחסנה לפעולות החקירה ולפרטי העדויות בתקשורת, ודאי לא בשלב זה .

 

"משכך, אין בדעתנו להתייחס לגופם של דברים. בחינת ממצאי החקירה מתבצעת כעת בידי היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ואנשי צוותם במסגרת תהליך עבודה סדור ומקצועי, שאיננו מתנהל ולא אמור להתנהל באמצעי התקשורת".

ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: קונטקט)
"דורש להטיח את האמת בפני עדי המדינה". נתניהו(צילום: קונטקט)

במערכת המשפטית רואים את דבריו של ראש הממשלה כהמשך לניסיון לדחות את השימוע שצפוי להיערך לו ובעיקר כלחץ שנועד להשפיע על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להפחית בחומרת העבירות שככל הנראה ייוחסו לו, ובראשן עבירת השוחד. גורמים במערכת המשפטים טענו כי נתניהו לא יכול להכתיב למשטרה וליועץ המשפטי לממשלה כיצד לנהל את החקירות.

 

"נתניהו מבקש ליצור רושם שלפיו לא ננקט כלפיו הליך הוגן במהלך החקירות. הוא נחקר בקצב ובהגינות שאף חשוד לא זוכה להם. לא הייתה כל חובה להסכים לעימות בינו לבין עדי המדינה, שיש בו משום הפעלת לחץ עליהם אם יתקיים. עימות כזה יתקיים אם יוגש כתב אישום", מסרו גורמים במערכת המשפטית. הם הוסיפו כי נתניהו כבר מקיים לעצמו שימוע פומבי במקום שימוע שייערך לו אם יוחלט על הגשת כתב אישום. 

 

 

אבי דוידוביץ, בכיר לשעבר ביאחב"ל, אמר בריאיון לאולפן ynet כי "אין חובת עימות ומעולם לא הייתה. זה קשקוש, הנחקר לא מנהל את החקירה. כל מה שהוא רצה להגיד וחשב הייתה לו הזדמנות נפלאה לומר בחקירה הראשונה או השישית".

 

"היו לו את כל הזדמנויות להתייעץ עם עורכי דינו. יש פה שיבוש דעתם של אזרחים רבים בישראל כאילו שהוא הקורבן וכאילו שיש איזה קונספירציה נגדם, הוא לא מפסיק עם הדה-לגיטימציה נגד הרשות החוקרת והתובעת והוא הביא את זה לכדי חתרנות תחת הרשויות הללו. הוא לחלוטין בא לשבש את דעתם של הציבור".

 

 

עו"ד ציון אמיר התייחס לדברי נתניהו בריאיון לאולפן ynet: "האמת המשפטית מחייבת עריכת עימות בטח כשהחשוד דורש את זה ומדובר בעדויות סותרות, כאשר ראש הממשלה מבקש להתעמת פעמיים ומסורב חייב להיות הסבר מצוין לחוקרים - מדוע נמנעו מלעשות כן. יכול להיות שעימות לא היה יעיל, אבל מה אכפת להם לנסות. כל מאמץ שאפשר לעשות בחקירה צריך להעשות. אם נתניהו מדייק יש פה פגם חקירתי קשה לעיכול. אם צריך פה השלמת חקירה זה יכול לעכב את התיק במספר חודשים".

 

לאחר ההצהרה, החל נתניהו לפרסם בסטורי באינסטגרם תמונות עם דימויים שנועדו ללעוג לחשדות ולפיהם קיבל שוחד שאינו כספי. בכל התמונות נכתב: "שוחד בלי כסף זה כמו...", ולאחר מכן הדימויים השונים: "חביתה בלי ביצה", "שלישי בלי קוסקוס", "רותם סלע בלי אסי עזר", "כדורגל בלי מסי", "סטטיק בלי בן אל", "סביח בלי חציל", "מטבוחה בלי חריף", "קולה בלי גזים", "עומר אדם בלי סלסולים", "אייל גולן בלי עיניים בגב" ועוד.

סטורי בעמוד האינסטגרם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ()

סטורי בעמוד האינסטגרם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ()

נתניהו טען כי דרש מחוקריו להתעמת עם עדי המדינה - וסורב פעמיים. "רציתי להסתכל להם בעיניים ולהטיח בהם את האמת. דרשתי עימות פעם אחת וסורבתי. דרשתי עימות פעם שנייה – וסורבתי בשנית. מדוע סירבו לאפשר לי את העימות הזה, שהוא כל כך הכרחי לבירור האמת? ממה יש להם לפחד? מה יש להם להסתיר? אני לא מפחד. לי אין מה להסתיר. ולכן הערב אני חוזר על הדרישה הזאת לעימות עם עדי מדינה".

 

"מצידי שהעימות הזה יהיה בשידור חי. שהציבור יראה הכל, ישמע הכל, ידע את כל האמת. אני בטוח בצדקתי. יותר מזה, אני מבקש להתעמת עם כל עד שמסר דברים שלא תואמים את העמדה שלי. גם לראש הממשלה יש את הזכות להליך הוגן. אני אסתור את כל הדברים שהם אומרים, כי אני יודע את האמת ואני בטוח באמת, ב-4000%".


פורסם לראשונה 07/01/2019 20:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים