שתף קטע נבחר

נתניהו: "דרשתי עימות מול עדי המדינה - וסורבתי"

על רקע ההליך המשפטי נגדו, רה"מ מסר הצהרה שהגדיר "דרמטית" - וטען כי סורב בחקירות פעמיים לעימות מול עדי המדינה. "מצדי שהעימות יהיה בשידור חי, שהציבור יראה וישמע הכל". הוא הוסיף: לא מזמינים לעדות אנשי מפתח

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הערב (ראשון) פעם נוספת את מערכת המשפט על רקע ההליך המשפטי נגדו, וטען כי הוא דרש מחוקריו להתעמת עם עדי המדינה - וסורב פעמיים. רה"מ נשא את ההצהרה ממעונו הרשמי בירושלים, והכניסה לעיתונאים נאסרה. ynet העביר את ההצהרה בשידור חי.

 

נתניהו פתח את דבריו: "בימים האחרונים הייתה סערה ציבורית ולכן אני מבקש להבהיר שמערכת המשפט היא אחת מיסודות הדמוקרטיה הישראלית. בדמוקרטיה יכולה להיות ביקורת על מערכת המשפט, כמו שיש ביקורת על הכנסת ועל הממשלה. אבל אני רוצה להבהיר, יש שופטים בירושלים. כך היה, וכך יהיה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: קונטקט)
ראש הממשלה בנימין נתניהו(צילום: קונטקט)

 

רה"מ המשיך: "אני טוען שלהזמין אותי לשימוע לפני הבחירות בלי שאוכל להשיב לשימוע עד הבחירות, הוא חסר צדק, כפי שמשפטנים רבים חושבים. זאת לא התקפה על שלטון החוק. זאת טענה לגיטימית. אזרחי ישראל, הערב אגלה לכם מידע שלא הכרתם שיוכיח עד כמה החקירה נגדי מוטה. הערב אני חושף בפניכם שבמהלך החקירות נגדי דרשתי עימות עם עדי המדינה.

 

"רציתי להסתכל להם בעיניים ולהטיח בהם את האמת. דרשתי עימות פעם אחת וסורבתי. דרשתי עימות פעם שנייה – וסורבתי בשנית. מדוע סירבו לאפשר לי את העימות הזה, שהוא כל כך הכרחי לבירור האמת? ממה יש להם לפחד? מה יש להם להסתיר? אני לא מפחד. לי אין מה להסתיר. ולכן הערב אני חוזר על הדרישה הזאת לעימות עם עדי מדינה.

 

"מצידי שהעימות הזה יהיה בשידור חי. שהציבור יראה הכל, ישמע הכל, ידע את כל האמת. אני בטוח בצדקתי. יותר מזה, אני מבקש להתעמת עם כל עד שמסר דברים שלא תואמים את העמדה שלי. גם לראש הממשלה יש את הזכות להליך הוגן. אני אסתור את כל הדברים שהם אומרים, כי אני יודע את האמת ואני בטוח באמת, ב-4000%.

 

"אבל איך אפשר להגיע לחקר האמת כשמצד אחד לא נותנים לי להתעמת עם העדים נגדי, ומצד שני לא מזמינים עדים מרכזיים שמחזיקים במידע שמפריך את הטענות נגדי?.

 

"למשל, את הרגולטור החשוב ביותר בתיק 4000, הממונה על ההגבלים העסקיים – ד"ר אסף אילת. למה לא הזמינו אותו? אולי משום שברשות להגבלים עסקיים אמרו לתקשורת שההחלטה על מיזוג בזק-יס התקבלה בלי שום התערבות שלי או של מישהו מטעמי. אם זה נכון שד"ר אסף אילת לא זומן לעדות, אני דורש שהוא יזומן מייד. וכשיזמנו אותו, ישמעו ממנו שלא התערבתי בהחלטה על מיזוג בזק-יס, כמו שלא התערבתי ביישום הרפורמה שריסקה את המונופול של "בזק" ועלתה לבזק מיליארדי שקלים.

 

עדי המדינה בפרשות נתניהו. מימין: ניר חפץ, ארי הרו ושלמה פילבר (צילום: מוטי קמחי, שאול גולן) (צילום: מוטי קמחי, שאול גולן)
עדי המדינה בפרשות נתניהו. מימין: ניר חפץ, ארי הרו ושלמה פילבר(צילום: מוטי קמחי, שאול גולן)

"ואני רוצה לומר לכם מילה אחת על ההאשמה הכי 'חמורה' נגדי", הוסיף נתניהו. "על מה הם מדברים כשהם מדברים על שוחד? על כסף? על מעטפות? על חשבונות בנק? על איים ביוון? מה פתאום! הם מדברים על תקשורת אוהדת. אני, האישיות הציבורית הכי מושמצת בתקשורת בתולדות המדינה, אני קיבלתי תקשורת אוהדת? איזה אבסורד. גם בוואלה קיבלתי אינסוף של כתבות עוינות.

 

"ההאשמה הזאת היא בדיחה. בפעם הראשונה בהיסטוריה, סיקור חיובי הוא שוחד. איך לא חוקרים את יאיר לפיד שנפגש עם נוני מוזס בדירה סודית בסביון ודאג לכך שכל מפלגתו תצביע בעד החלטה לסגור את ישראל היום? אני, שפיזרתי את הכנסת כדי לקבור את החוק וקיבלתי מנוני מוזס רצח אופי, אותי רוצים להעמיד לדין. ואת 43 חברי הכנסת שהצביעו בעד החוק – אותם לא מזמינים אפילו לכוס קפה אצל החוקרים.

 

"אתם יודעים שהייתי יכול להפסיק את מסע הצייד הנורא נגדי ונגד משפחתי – אילו רק הייתי מציע התנתקות חדשה: לסגת מקווי 1967, לחלק את ירושלים ולהפקיר את ביטחון ישראל. אבל אני לעולם לא אעשה דבר כזה. אני אמשיך להיאבק למען הביטחון שלנו. אני אמשיך בעשייה האדירה שהופכת את מדינת ישראל לכוח עולמי עולה.אני אמשיך לדרוש צדק ואמת. אני דורש את העימות עם העדים נגדי עכשיו. 

 כנס משפט ציבורי במלון דן חיפה (צילום: אלעד גרשגורן)
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט(צילום: אלעד גרשגורן)

יש לציין כי במסגרת חקירת תיק 4000, רעייתו של ראש הממשלה, שרה נתניהו, דווקא סירבה להתעמת עם עד המדינה ניר חפץ.

 

במשטרה סירבו להגיב באופן רשמי על דברי נתניהו על בקשותיו מהחקירה - וציינו כי החקירה כולה לוותה על-ידי הפרקליטות. במשרד המשפטים הודיעו כי "כל פעולות החקירה שבוצעו בתיקי החקירה נעשו באופן מקצועי ויסודי בליווי פרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), ובפיקוחם של פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, והכל עפ"י שיקולים מקצועיים של ניהול חקירה וחתירה לחקר האמת בלבד".

 

עוד נמסר כי "אין זה ראוי שרשויות אכיפת החוק תתייחסנה לפעולות החקירה ולפרטי העדויות בתקשורת, ודאי לא בשלב זה. בחינת ממצאי החקירה מתבצעת כעת בידי היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ואנשי צוותם במסגרת תהליך עבודה סדור ומקצועי, שאיננו מתנהל ולא אמור להתנהל באמצעי התקשורת".

 

האופוזיציה: "עסוק בלהציל את עצמו"

באופוזיציה שיגרו הודעות שתוקפות את דברי נתניהו מיד עם סיומם. יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי אמר כי "במדינה נורמלית ראש ממשלה לא תוקף את רשויות החוק. במקום לעסוק בביטחון של תושבי הדרום, ביוקר המחייה או במערכת הבריאות שקורסת, נתניהו עסוק בלהציל את עצמו מהחקירות".

 

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, הוסיפה כי "הדבר הדרמטי היחיד שהיה פה זה ראש ממשלה שממשיך לכהן תחת המלצה של שלושה תיקי שוחד. עד שנתניהו לא מתפטר זאת תעמולת בחירות שלא ראויה לשידור". יו"ר התנועה, ציפי לבני, הוסיפה כי מדובר ב"עוד נסיון שקוף לדחות עשיית צדק בישראל במתקפה קורבנית והיסטרית על גורמי אכיפת החוק לצרכים אישיים".

 

ממפלגת "חוסן לישראל" של הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ נמסר: "הגיע הזמן למנהיגות שעוסקת באזרחי המדינה ולא בעצמה".

 

במוצאי שבת פרסם ראש הממשלה סרטון שבו תקף את התקדמות ההליכים המשפטיים בעניין חקירותיו - וקרא שלא לפתוח בשימוע לפני הבחירות.

 

בסרטון השווה נתניהו בין התהליכים נגדו לבין כריתת יד לאדם שהורשע בגניבה - וזוכה בערכאה גבוהה יותר.

"מישהו יכול להחזיר לו את היד? מישהו יכול להחזיר לכם את הבחירות?", שאל נתניהו בסרטון.

 

"במשך שנים מפעילים מפגיני השמאל והתקשורת לחץ בריוני ולא אנושי על היועץ המשפטי לממשלה כדי שיגיש נגדי כתב אישום בכל מחיר", אמר נתניהו בסרטון נוסף שפרסם. "הלחץ הזה מגיע לשיאו בימים אלה. מנסים לכפות על היועץ להתערב התערבות גסה בבחירות על ידי הזמנתי לשימוע - כשידוע מראש שלא ניתן לסיים את השימוע עד הבחירות".


פורסם לראשונה 07/01/2019 19:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קונטקט
בנימין נתניהו
צילום: קונטקט
מומלצים