שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הצוות לבחינת העתקת פעילות מכון וולקני ימליץ לרה"מ להשאירו בראשון לציון

  כשנתיים וחצי לאחר שהועלתה היוזמה להעתיק את מיקומו של המכון ממרכז הארץ לצפון - צוות שהוקם לבחינת הנושא הודיע כי "ניתוקו הפיזי והרחקתו מהמערך התומך, משמעותו פגיעה בפעילות המחקר המתקיימת במכון"

  צוות מיוחד בהובלת ראש מינהל התכנון ממליץ שמכון וולקני יישאר בראשון לציון: כשנתיים וחצי לאחר ששר החקלאות, אורי אריאל, יזם את ההצעה להעתיק את מכון וולקני ממרכז הארץ לצפונה - הודיע אמש (ב') הצוות שהוקם לבחינת העתקת פעילות המכון כי הוא ממליץ לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להשאיר את המכון במיקומו הנוכחי. היוזמה הועלתה במרץ 2016, במסגרתה הייתה כוונה להעתיק את המכון, ככל הנראה, לאזור הגליל הצפוני.

   

  מגעים להעברת הפקולטה לחקלאות מרחובות

  תמיכה בינלאומית במאבק עובדי מכון וולקני

   

  מדובר בצוות לבחינת העתקת פעילות מנהל המחקר החקלאי ("מכון וולקני") לצפון, שבראשו עומדת ראש מינהל התכנון, דלית זילבר. הדיונים של הצוות שמינה נתניהו ב-24 בינואר 2017 היו אמורים להימשך כ-60 יום לפי כתב המינוי, אולם נמשכו כמעט שנתיים. כאמור, בתום הדיון הלילי הגיע הצוות להחלטה פה אחד.

   

  על פי ההודעה, בהחלטתו נימק הצוות כי "ניתוקו הפיזי והרחקתו של מכון וולקני מהמערך התומך (אקוסיסטם), משמעותו פגיעה בפעילות המחקר המתקיימת במכון". הכוונה לפקולטה לחקלאות, מכון ויצמן וכדומה. כמו כן, נמסר כי הצוות התרשם שהפעילות המתבצעת על ידי מכון וולקני היא "בעלת חשיבות למחקר במדינת ישראל, וכי לא נמצא גורם החולק על הצורך בהמשך קיומו".

   

  ההמלצה: המשך הפעילות בשלוחות והרחבתן

  בהודעה ששלח הצוות המיוחד נכתב עוד כי "הצוות התרשם מהפעילות המתבצעת בשלוחות המכון - בצפון ובדרום, וממליץ על המשך הפעילות בשלוחות והרחבתן, ולכן המליץ הצוות על הכפלת הפעילות בנווה יער שצפון". המכון כולל בתחומו שישה מכוני מחקר שונים ומפעיל שתי תחנות מחקר - "גילת" בדרום ו"נווה יער" בצפון.

   

  בהודעה נכתב גם כי במהלך בחינת העתקת המכון, אשר עוסק במחקר חקלאי ומבצע מחקרים חקלאיים ומחקרים בתחום הנדסת המזון, הצוות התכנס ל-10 דיונים. נמסר כי "במהלך הדיונים נשמעה עמדת מכון וולקני, תגובות הציבור וכן נערכו דיונים פנימיים של חברי הצוות לצורך גיבוש החלטתם. בנוסף, ערכו חברי הצוות סיור בשטח. כמו כן, עבודת הצוות לוותה בשקיפות מלאה לציבור וכפועל יוצא פורסמו הפרוטוקולים של הדיונים".

   

  הצוות שמע עשרות נציגים, בהם פרופ' יוג'ין קנדל, לשעבר ראש המועצה הלאומית לכלכלה; פרופ' רון רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה; פרופ' יצחק בן ישראל, לשעבר יו"ר מולמ"ופ (המועצה הלאומית למחקר ופיתוח אזרחי); נציגי עיריית ראשון לציון; וכן נציגי משרד החקלאות, נציגי רשות מקרקעי ישראל ומשרד האוצר.

   

  בצוות חברים לצד זילבר שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד החקלאות; פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה; עדיאל שומרון, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל; עדי חכמון, אגף תקציבים במשרד האוצר; פרופ' שמואל וולף מהפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית; ומשקיף לוועדה, פרופ' אלי פיינרמן, ראש מכון וולקני.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים