שתף קטע נבחר

מבקר המדינה מתריע מפגיעה בשומרי הסף: "מתכון להתפוררות החברה"

אמירות חריפות מפי מבקר המדינה על רקע המתקפה נגד מערכת אכיפת החוק: "השמירה על עצמאותם של שומרי הסף היא הערובה ליכולת של כולנו לחיות במדינה אחת". בימים האחרונים הותקף היועץ המשפטי לממשלה על רקע כוונתו לערוך שימוע לראש הממשלה בנימין נתניהו לפני הבחירות

 

יוסף שפירא (צילום: מוטי קמחי)
יוסף שפירא(צילום: מוטי קמחי)

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, מתריע הבוקר (יום ג') מפני פגיעה בשומרי הסף. בהופעה בכנס השנתי של לשכת המבקרים הפנימיים אמר שפירא: "השמירה על עצמאותם של שומרי הסף היא הערובה ליכולת של כולנו לחיות במדינה אחת למרות חילוקי הדעות העמוקים בין הקבוצות השונות בישראל". הדברים נאמרים על רקע המתקפה נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שמתכוון לערוך שימוע לראש הממשלה בנימין נתניהו לפני הבחירות.

 

"חלילה לנו להגיע למצב שבו הציבור יחשוב שההחלטות שמקבלים מנהיגי המדינה נובעות משיקולים ואינטרסים אישיים, שכן זהו מתכון ברור להתפוררות החברה והמדינה", אמר המבקר.

 

המבקר הודיע כי משרדו כבר מתכונן לערוך ביקורת שתעסוק במכלול היבטים במרחב הסייבר בקשר למערכת הבחירות הקרובה. לדבריו, הביקורת בנוגע לבחירות לכנסת ה-21, לרבות הפריימריז, מציבה בפנינו אתגר חדש, חשוב ומהותי, שכן כיום חלק גדול מתעמולת הבחירות מתבצע ברשתות החברתיות ובאתרי האינטרנט. "מדובר באתגר קשה ליישום, אך ביקורת שאינה מתאימה את עצמה לרוח העידן הופכת לבלתי רלוונטית. כך גם לעניין ניהול הליך הבחירות עצמו. אבן יסוד באמון הציבור בדמוקרטיה הישראלית היא שתוצאות הבחירות משקפות את רצון הבוחר. התערבות זרה, שתפגע באמינות המערכות ובאמינות התוצאות, עלולה להביא לפגיעה עמוקה ואנושה באמון הציבור בשלטון, ואחריתה מי ישורנו.

 

"לפיכך, הוריתי לכל הגורמים במשרדי להיערך לביקורת גם ברשתות החברתיות ובכל המרחב הקיברנטי, וכן לבדוק את היערכות הרשויות להתגוננות מפני מתקפת סייבר על המערכות הממוחשבות שנדרשות לתקינות הליך הבחירות".

 

אתמול נשא נתניהו הצהרה ממעונו בירושלים ואמר כי טענותיו נגד ההליכים נגדו הן בגדר ביקורת לגיטימית על מערכת המשפט. "אני מבקש להבהיר שמערכת המשפט היא אחת מיסודות הדמוקרטיה הישראלית", אמר נתניהו. "בדמוקרטיה יכולה להיות ביקורת על מערכת המשפט, כמו שיש ביקורת על הכנסת ועל הממשלה.

אבל אני רוצה להבהיר, יש שופטים בירושלים. כך היה, וכך יהיה. אני טוען שלהזמין אותי לשימוע לפני הבחירות בלי שאוכל להשיב לשימוע עד הבחירות, הוא חסר צדק, כפי שמשפטנים רבים חושבים".

 

במוצאי שבת פרסם נתניהו סרטון שבו אמר כי לא ניתן לפתוח הליך של שימוע לפני הבחירות. רה"מ השווה את ההליך לאדם שהורשע בגניבה וידו נכרתה - ולאחר מכן זוכה מהעבירה בערכאה גבוהה יותר. יומיים קודם לכן האשים נתניהו את כלי התקשורת והשמאל בהפעלת לחץ על היועמ"ש לצורך הגשת כתב אישום: "הלחץ הזה מגיע לשיאו בימים אלה. מנסים לכפות על היועץ להתערב התערבות גסה בבחירות על ידי הזמנתי לשימוע - כשידוע מראש שלא ניתן לסיים את השימוע עד הבחירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא
צילום: יריב כץ
מומלצים