שתף קטע נבחר

אורי קורב: "צריכה להיות סיבה טובה לסרב לבקשת נתניהו לעימות"

סגן פרקליט מחוז ירושלים לשעבר והתובע במשפט אולמרט טוען שביהמ"ש רשאי לדרוש מהפרקליטות לערוך עימות במקרה שיוגש כתב אישום נגד רה"מ. לדבריו, "אי-עריכת עימות עלולה להיות מחדל חקירה - ואף להוביל לזיכוי". צפו בריאיון באולפן ynet

 

 

בעקבות הצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש, הסביר היום (ג') התובע במשפטו של אהוד אולמרט, עורך הדין אורי קורב, כי לפרקליטות צריכה להיות סיבה מספיק טובה כדי לסרב לבקשתו של נתניהו לערוך עימות. בריאיון לאולפן ynet אמר קורב כי "ראש הממשלה זכאי לבקש עימות כמו שהוא זכאי לבקש כל דבר, זו טענה משפטית לגיטימית שעלתה מצד סנגוריו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: קונטקט)
בנימין נתניהו. אמש(צילום: קונטקט)
 

אורי קורב ()
אורי קורב

קורב הסביר כי "מי שקובע בסופו של דבר אם צריך לעשות עימות או לא, במקרה שמוגש כתב אישום, זה בית המשפט, ובתי המשפט קבעו בעבר שאי-עריכת עימות במקרים רלוונטיים יכולה לעלות כמחדל חקירה, ויכולה להביא לזיכוי".

 

הפרקליטות תסכים לערוך עימות כדי למנוע מזה להגיע למשפט? 

"היא יכולה וצריכה כמובן לשקול את זה. מן הסתם הדברים היו עולים בשימוע. אלו דברים שסנגורים מעלים מדי יום. אם חשוד מבקש משהו ולא נותנים לו, פונים ליחידה החוקרת ומבקשים שוב. צריכה להיות סיבה מאוד טובה לא לערוך עימות במקום שבו חשוד מבקש עימות".

 

במשפטים דומים שהיית מעורב בהם בעבר ביקשו ממך לערוך עימותים?

 "בתיק אולמרט לא נערכו עימותים, ולמיטב זיכרוני לא התבקש עימות על ידי אף אחד מהצדדים. זה לא שבכל תיק עושים עימות, דווקא בתיק הזה הזמינו את רעייתו של נתניהו לעימות - והיא סירבה".

 

לפי קורב, הטענה של נתניהו, שדורש להתעמת עם עדי המדינה, מתמקדת בכך שיש למשטרה ולפרקליטות ממה לחשוש. "לא יכול להיות כאן חשש לשיבוש. רשויות האכיפה אמונות על חקר האמת. אם הם חושבים שיש ראיה שיכולה לקדם את חקר האמת - עליהם להביא אותה".

 

גורמים במשרד המשפטים אמרו שדברי נתניהו הם שימוע פומבי חד-צדדי - והדבר הזה לא מקובל.

 "כשאתה ראש ממשלה אתה נהנה מזכויות מסוימות שאתה יכול לנצל, ויש לזה גם מחירים", אמר קורב. "הוא נמצא בסיטואציה מסוימת, ויש לו דברים שהוא יכול לנצל לרעה, ויש גם דברים שהוא יכול לנצל לטובה. מה שהוא עשה כאן זה לא שימוע פומבי, כי הוא לא שטח את הטענות שלו.

שימוע זה משהו הרבה יותר מורכב, פה זו טענה שהיא קדם שימוע - כלומר נוגעת לשלב החקירה".

 

נתניהו אמר אתמול כי הוא מוכן שהעימות ייערך בשידור חי. "מצידי שהציבור יראה הכול, ישמע הכול ויידע את כל האמת. אני בטוח בצדקתי", אמר רה"מ. "אני מבקש להתעמת עם כל עד שמסר דברים שלא תואמים את העמדה שלי. גם לראש הממשלה יש את הזכות להליך הוגן. אני אסתור את כל הדברים שהם אומרים, כי אני יודע את האמת ואני בטוח באמת, ב-4,000%".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קונטקט
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: קונטקט
מומלצים