שתף קטע נבחר

נאום ראשון של טראמפ מהחדר הסגלגל: "משבר בגבול"

שנתיים לאחר תחילת כהונתו, נאם הנשיא לראשונה מהחדר הסגלגל בבית הלבן. "יש משבר הומניטרי וביטחוני בגבול מקסיקו", אמר טראמפ, וטען כי ההגירה הבלתי חוקית פוגעת במיוחד באפרו-אמריקנים ובהיספאנים. הדמוקרטים: "הנשיא הוא זה שיצר משבר בגבול"

 

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נשא הלילה (ד') נאום מיוחד לעם האמריקני בעקבות ההשבתה המתמשכת של הממשל וטען כי יש צורך במימון החומה בגבול עם מקסיקו בעקבות "משבר הומניטרי וביטחוני" שהולך ומתגבר בגבול.

  

בפתח הודעתו אמר טראמפ כי ישנו "משבר הומניטרי וביטחוני הולך וגדל בגבולנו הדרומי", ולדבריו מדובר ב"משבר בלב ומשבר בנפש". הוא הוסיף כי "כל האמריקנים נפגעים מהגירה בלתי חוקית ולא מבוקרת".

 

לדבריו, חומה לאורך הגבול היא חלק קריטי מאבטחת הגבולות ונדרשת כדי לשבור את המעגל של ההגירה הבלתי חוקית מאמריקה הלטינית, שפוגעת בעיקר בנשים וילדים. בהודעתו טען הנשיא האמריקני כי אלו שהכי נפגעים מההגירה הבלתי חוקית הם אפרו-אמריקנים והיספאנים, אך לא הביא לכך סימוכין.

נשיא ארה
טראמפ בהודעה המיוחדת. "משבר ביטחוני והומניטרי בגבול עם מקסיקו"(צילום: EPA)

טראמפ בבית הלבן. הודעה מיוחדת לציבור האמריקני (צילום: AP) (צילום: AP)
טראמפ בבית הלבן. הודעה מיוחדת לציבור האמריקני(צילום: AP)
 

הנשיא האמריקני הוסיף כי הסכים להמיר את חומת הבטון בגדר ברזל לבקשת הדמוקרטים וכי הקמת גדר כזו תעלה כ-5.7 מיליארד דולרים. הוא קרא לדמוקרטים לחזור לבית הלבן כדי להיפגש איתו ולדון בנושא בטענה כי "פוליטיקאים שלא עושים כלום זה לא מוסרי".

 

טראמפ הוסיף בהודעתו כי הגדר תחזיר את ההשקעה באמצעות הפסקת הסחר בסמים, הפסקת עבודת הקרטלים באזור וכן באמצעות הסכמי הסחר עם מקסיקו.

 

במפלגה הדמוקרטית תקפו את הנשיא טראמפ. יו"ר בית הנבחרים הדמוקרטית, ננסי פלוסי, אמרה בהצהרה מיוחדת לאחר הודעתו של טראמפ כי הנשיא האמריקני "יוצר משבר" בגבול מקסיקו וקראה לו לסיים את ההשבתה ולהחזיר את הממשל לפעילות.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

למרות שאיים בסוף השבוע שיכריז על "מצב חירום" בגבול כדי לעקוף את הקונגרס ולאשר את מימון בניית החומה, בסופו של דבר טראמפ לא הודיע על כך בהצהרה המיוחדת שנשא. מדבריו ניתן היה אף לשמוע רצון להמשיך בשיח בין הצדדים ולהגיע להסכמה.

 

עם זאת, טראמפ צפוי להגיע מחר לאזור הגבול ולא ברור אם הוא נטש לגמרי את האפשרות של הכרזה על מצב חירום או שיודיע על כך במהלך ביקורו, אם המשא ומתן לא יתקדם.

 

טראמפ טוען כבר זמן מה שיש צורך בחומה בגבול כדי לעצור את זרימת הסמים והמהגרים הלא חוקיים. בשבועות האחרונים העלה הנשיא האמריקני את נושא החומה לראש סדר העדיפויות. עם זאת, הדמוקרטים, שזכו ברוב בבית הנבחרים בבחירות האמצע, טוענים שמדובר בדרך בזבזנית, לא יעילה ולא מוסרית להתמודד עם בעיית ההגירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים