שתף קטע נבחר

ועדת הכנסת אישרה לטיבי להתפצל מהרשימה המשותפת

ארבע שנים אחרי האיחוד שנוצר בגלל העלאת אחוז החסימה, פרשו ח"כ אחמד טיבי ומפלגתו תע"ל מהרשימה המשותפת. ועדת הכנסת אישרה גם פיצול טכני בין הסיעות שמרכיבות את יהדות התורה

המפץ של המגזר הערבי? ועדת הכנסת אישרה הבוקר (יום ד') את בקשתו של ח"כ אחמד טיבי ומפלגתו תע"ל להתפצל ממפלגת הרשימה המשותפת. לפיכך, נכון לעכשיו נראה כי מפלגת תע"ל תתמודד בבחירות הקרובות באופן עצמאי, ואילו שאר מרכיבי הרשימה המשותפת (בל"ד, רע"ם וחד"ש) יתמודדו במסגרת מאוחדת.

 

המפלגות הערביות התאחדו לרשימה אחת לפני הבחירות הקודמות ב-2015, לאחר שעלה חשש כי התמודדות של כל אחת מהן בנפרד עלולה למנוע כניסה לכנסת בגלל העלאת אחוז החסימה.  

 

במקביל, ועדת הכנסת אישרה הבוקר את פיצול יהדות התורה. במפלגה החרדית הבהירו כי הבקשה לפיצול אגודת ישראל ודגל התורה (שתי הסיעות שמרכיבות את יהדות התורה) נעשתה במסגרת הליך פרוצדורלי מוכר ומתואם מראש בין הסיעות, ללא כל משמעות לאופן הריצה בבחירות הקרובות.

דיון במליאת הכנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
ח"כ טיבי(צילום: אוהד צויגנברג)

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר אמש בעקבות החלטתו של טיבי כי "‏מי שהיה רוצה לראות את הרשימה המשותפת מתפרקת, יותר מכול, זה נתניהו. מי שרוצה לעשות הפרד ומשול בין ערבים לערבים זה הימין הקיצוני. אני גאה להיות חלק ממפלגה שיודעת לשים את האידאולוגיה לפני האינטרסים האישיים".

 

מזכ"ל בל"ד, ד"ר מטאנס שחאדה, הגיב גם הוא על פירוק הרשימה המשותפת: "החלטת ח"כ טיבי לפרק את הרשימה המשותפת הייתה צפויה, במיוחד לאור ניסיונותיו בשבועות האחרונים לסחוט עוד מנדטים משאר המפלגות. טיבי עושה זאת על אף שבמשך 20 שנות כהונה בכנסת, מעולם לא רץ ברשימה עצמאית ולא עמד במבחן הבוחר".

 

בשבוע שעבר הודיע יושב ראש מפלגת בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, שלא יתמודד בבחירות לכנסת הבאה. בהודעתו מסר: "הובלתי יחד עם חבריי את הקמת הרשימה המשותפת ואת שיתוף הפעולה של הסיעות הערביות. הפרישה מהכנסת אינה אומרת פרישה מהחיים הציבוריים - אמשיך כיו"ר בל"ד לפעול למען צדק, חירות ושוויון, אמשיך בפעילות למען מיגור השנאה והגזענות ולמען סיום הכיבוש והשגת שלום צודק".

 

בשבת הודיעה גם ח"כ חנין זועבי בישיבת הוועד המרכזי של בל"ד כי לא תתמודד בבחירות לכנסת ה-21. "מדובר ברגע שבו נהוג לסכם תקופה, לעשות חשבון נפש ולהביט אל העתיד", אמרה זועבי. "לא אחלק לעצמי ציונים. היו מי שהעריכו ואף תמכו במעשיי ובמה שייצגתי והיו רבים יותר ששנאו ונלחמו בי ובדעותיי. באהדה ובשנאה לא שלטתי, (ועוד פחות בקנאה ובמלחמה אישית סמויה מין העין). בדבר אחד שלטתי: שלא אשאיר אף אחד אדיש למה שאני מייצגת.

 

"רצח האופי, ההסתה המתמשכת, הניסיון – חלקו גלוי, חלקו נסתר - הבלתי נלאה והבלתי נפסק להעלים אותי, להשתיק את קולי, לעוות את דעותיי ואף את דמותי, לפסול אותי, ולהרחיק אותי מהזירה הפוליטית, היו עבורי ציון 'טוב מאוד' שניתן לי מטעם כל אלה נגדם ונגד דעותיהם אני נלחמת".


פורסם לראשונה 09/01/2019 08:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים