שתף קטע נבחר

אגרוף לפנים ושקרים: שוטרים תועדו מכים תושב מזרח ירושלים

תושב מזרח ירושלים נעצר בחשד לתקיפת שלושה שוטרים. סרטון מהזירה הוכיח את ההפך. הוועד הציבורי נגד עינויים: "תיעוד טוב מסייע לחקר האמת"

 

 

השוטרים דיווחו כי האזרח נעצר לאחר שתקף אותם, אולם תיעוד מהזירה הוכיח אחרת והוביל לשחרורו: חצי שנה אחרי הצבת השערים המגנומטרים בהר הבית בירושלים, שהובילו להפגנות אלימות, מתפרסם היום (ד') תיעוד מתקיפה קשה של תושב מזרח ירושלים: שני שוטרי משמר הגבול ושוטר סיור הכו את האיש נמרצות במהלך מעצרו.

 

המותקף, שנעצר בחשד לתקיפת השוטרים, שוחרר למחרת על ידי בית משפט השלום בבירה בעקבות הצגת הסרטון שחיזק את גרסתו. מנגד, שלושת השוטרים הואשמו לפני ארבעה חודשים בתקיפה ובשיבוש מהלכי משפט.

תקיפת הצעיר ממזרח ירושלים על ידי שוטר מג
תיעוד התקיפה

הנאשמים בתקיפה הם שוטר מג"ב הנרי עראידה (31), קצין ומפקד מחלקה במג"ב אריאל פישולין (23) ושוטר סיור של מרחב דוד ישראל שץ (22). לעראידה ושץ מיוחסת גם עבירה של עדות כוזבת, ואילו פישולין מואשם גם במסירת דו"ח פעולה כוזב.

 

אירוע תקיפת האזרח אחמד אבו גאנם תועד על ידי כמה אנשים שנכחו בזירה. בסרטון נראה השוטר עראידה מכה את המתלונן במכת אגרוף לפניו, ואילו שץ נראה מכה את הקורבן בעורפו ובגבו. בכתב האישום נטען כי הוא המשיך בתקיפה במהלך פעולת המעצר.

עו
עו"ד חליל זאהר

המתלונן נלקח למעצר ולמחרת הציג בבית המשפט את הסרטון. בית המשפט החליט כאמור לשחרר אותו מיד וללא תנאים. לאחר שנמצא כי השוטרים אינם דוברי אמת, החליטה המחלקה לחקירות שוטרים להעמיד אותם לדין פלילי.

 

"עדים כמעט מדי יום לאלימות משטרתית" 

הוועד הציבורי נגד עינויים בירך על החלטת מח"ש. "מקרה זה מעיד על כך שתיעוד טוב מסייע לחקר האמת", אמר עו"ד חליל זאהר שמייצג את המתלונן. "יחד עם זאת, מדובר לצערנו במקרה יוצא דופן ונדיר. אנו עדים כמעט מדי יום למקרים של אלימות משטרתית, התעללות והשפלות כלפי קטינים במזרח ירושלים.

 

"במהלך השנה החולפת הגיש הוועד עשרות תלונות למח"ש על אלימות שוטרים כלפי ערבים וכלפי יהודים, ולצערנו בודדים המקרים שמגיעים לכדי הגשת כתב אישום. רוב התלונות שאנחנו מגישים על תקיפות שוטרים נסגרות ללא הליך פלילי. אנחנו מצפים ממערכת אכיפת החוק כי תפעל בחומרה על מנת לשים סוף לתופעה של אלימות ממסדית".

 

ההחלטה על הצבת המגנומטרים התקבלה ביולי האחרון בעקבות הפיגוע במתחם הר הבית, שבו נרצחו שני שוטרים מירי של שלושה מחבלים מאום אל פחם. ביקורת חריפה של ירדן והפלסטינים הובילה להחלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו להסיר את המגנומטרים כעבור כמה ימים.

 

ממשטרת ישראל נמסר: "אנו מצרים על הכללה בוטה ופסולה באופן המנותק מהמציאות, תוך התעלמות בוטה מאלפי מקרים של תקיפות נגד שוטרים, התעלמות מוחלטת מהעובדה ששימוש בכוח סביר היא סמכות המוקנית לשוטרים ולוחמי מג"ב בחוק לביצוע תפקידם, התעלמות מוחלטת ממאות שוטרים שנפצעים מדי שנה כתוצאה מאלימות המופנית כלפיהם.

 

"חריגות מן הנהלים והוראות החוק מטופלים בהתאם, וכך גם במקרה זה בו נמצא כי השוטרים חרגו מסמכותם ופעלו שלא כדין ולכן נחקרו ע"י מח"ש, הואשמו, הורחקו משירות במשטרה ובהמשך לאור תוצאות ההליך בעניינם - ייבחן המשך שירותם.

 

"יחד עם זאת, אנו מצרים על הטעיית הציבור תוך התעלמות מוחלטת מהאלימות היום-יומית שנתקלים בה עשרות אלפי שוטרים ולוחמי מג״ב בעת ביצוע תפקידם שהוא: הגנה על בטחונו ושלומו של האזרח הנורמטיבי שומר החוק".

 

 

תקציר הידיעה בערבית:

لائحة إتهام ضد أفراد من الشرطة في أعقاب الإعتداء على شاب عربي بالقدس

 

من حسن شعلان

 

قدمت النيابة العامة التابعة لوحدة التحقيقات عن رجال الشرطة (ماحش) لمحكمة الصلح في القدس، لائحة إتهام ضد ثلاث أشخاص من رجال الشرطة، بتهمة الإعتداء على الشاب أحمد أبو غنام من سكان القدس وتشويش إجراءات القضاء، ذلك في يوم 19/7/2017 أثناء المظاهرات الإحتجاجية التي كانت ضد البوابات الإلكترونية.

 

وتنسب لائحة الإتهام للشرطيين هندي عرايدة ويسرائيل شاتس تهمة الإعتداء وتقديم بلاغ كاذب بينما الشرطي اأرئيل فيشولين وجهت له تهمة تقديم بلاغ كاذب.

 

هذا وقد تم توثيق حادثة الإعتداء على الشاب أبو غانم، حيث يظهر في الفيديو أسلوب تعامل رجال الشرطة واعتدائهم العنيف.

 

كما ويشار إلى أن الشرطة إعتقلت الشاب مدة ساعات، وفي المحكمة تقرر إطلاق سراحه بعد أن تم عرض توثيق إعتداء رجال الشرطة على الشاب أبو غنام.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים