שתף קטע נבחר

קצין שנחקר בעקבות מותו של אביתר יוספי: "החיילים תודרכו שלא לחצות את הנחל"

חקירת מצ"ח נמצאת עדין בראשיתה, אבל על פי גרסת המפקדים התבקשו הלוחמים לא להיכנס לחילזון הסוער. קצין שנחקר: "לא הייתה הצדקה לעשות את זה". בהמשך ייחקרו גם לוחמים בפלוגה וכן מפקד חטיבת הצנחנים

 

אביתר יוספי ז
אביתר יוספי ז"ל(צילום: עמוד הפייסבוק)

היום השני לחקירת מותו של לוחם הצנחנים שנסחף בנחל חילזון : מגרסאות הקצינים שנחקרו עד כה בעקבות התאונה הטרגית שבה נהרג סמל אביתר יוספי ז"ל עולה כי הלוחמים תודרכו שלא לחצות נחלים זורמים במהלך הניווט. עם זאת, החקירה נמצאת עדיין בראשיתה והקצין הבכיר ביותר שנחקר עד כה הוא מפקד גדוד הסיור של הצנחנים, בדרגת סגן-אלוף. בימים הקרובים ימסור את גרסתו גם מפקד חטיבת הצנחנים, אל"מ יקי דולף.

 

אחד הקצינים סיפר בחקירה: "הניווט יצא לדרך והתנהל עם ההבנה שאין סיכון לחצות את הנחל, לאור ניווטים קודמים ליד נחלים ובפרט בנחל חילזון. החיילים הונחו שלא לחצות את הנחל ולא היה שום צורך או הצדקה לעשות זאת".

 

עם זאת הוא ציין שנחל צלמון הסמוך נחשב למסוכן יותר, וסביר יותר שנחל חילזון, שגובה המים בו לרוב מגיע לכחצי מטר, נחצה בעבר.

 

הלוחם ששהה לצד יוספי בזמן החצייה מסר השבוע למצ"ח את עדותו, לא כנחקר. גרסה נוספת נגבתה גם מלוחם אחר שהיה עד להתרחשות והשתתף בניווט הלילי.

 

 

במצ"ח צפויים לגבות גרסאות מלוחמים נוספים בפלוגה, שנמצאת בשלב המסכם של מסלול ההכשרה. החוקרים ינסו להבין אם יש פערים בין גרסאות המפקדים לבין מה שאירע בשטח. ניתן להעריך שגם אם יתברר שהמפקדים ביחידה פעלו לפי הנהלים, צפויים להינקט נגדם צעדים פיקודיים.

כמו כן צפויים שינויים בתפיסות הבטיחות לניווטים באזורים הרריים ובמזג אוויר חורפי.

 

מצה"ל נמסר כי חקירת האירוע נמשכת במקביל לתחקור הפיקודי ועבודת ועדת המומחים שהוקמה בראשות אלוף-משנה.

 

סמל יוספי ז"ל, תושב גבעת שמואל, גדל בתל אביב ולמד בישיבת "בני עקיבא" בבני ברק. הוא היה בשלבים הסופיים להכשרתו בגדוד הסיור של חטיבת הצנחנים. מיד לאחר האסון, הודיע צה"ל כי מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק, עצר את כל אימוני הניווט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוד הפייסבוק
אביתר יוספי ז"ל
צילום: עמוד הפייסבוק
מומלצים