שתף קטע נבחר

חשבוניות מעון רה"מ לא יפורסמו: "הצצה לחבילות כביסה - פגיעה בפרטיות"

בית המשפט דחה את העתירה שביקשה לחייב את מעון ראש הממשלה לפרסם את חשבוניות ההוצאות וקיבלה את העתירה נגד פרסום חשבוניות הניקוי היבש. השופט: "פגיעה בפרטיות שאינה משרתת עניין ציבורי"

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה היום (ה') את עתירת התנועה לחופש המידע שביקשה לחייב את מעון ראש הממשלה לחשוף את חשבוניות ההוצאות. במקביל, התקבלה עתירתו הנגדית של ראש הממשלה בנימין נתניהו נגד פרסום חשבוניות הניקוי היבש שהוגשה לפני חמש שנים, שאותן הורתה לפרסם הממונה על יישום חוק חופש המידע במשרד הממשלה בשנת 2016.  קבלת העתירה למעשה מבטלת את החלטת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שאיפשר להעביר מידע על הוצאות הכביסה במעון.

בנימין נתניהו  (צילום:  אבי אוחיון לע
בנימין נתניהו ורעייתו שרה(צילום: אבי אוחיון לע"מ)

התנועה לחופש המידע הגישה משנת 2013 כמה עתירות כדי לחשוף את הוצאות ראש הממשלה ורעייתו במעון בירושלים ובביתם הפרטי בקיסריה. פסק דין קודם בנושא הביא לחשיפת חלק מההוצאות, הן של המעון והן של הבית בקיסריה. לא הותר לפרסם את שמות הספקים מאחר שהדבר עשוי לפגוע בראש הממשלה וגורמי הביטחון התנגדו לכך.

 

סגן נשיא בית המשפט, השופט יורם נועם, קבע כי התנועה לחופש המידע תשלם 8,000 שקלים: "איסור הפגיעה בפרטיות בהקשר זה גובר על הזכות לחופש המידע, שכן הפגיעה בפרטיות בהצצה לחבילת הכביסה, היא אותה פגיעה - בין אם עסקינן בבגד עליון סטנדרטי ובין אם מדובר בבגד אחר, כאשר מנגד אין עניין ציבורי בפרסום כל חשבונית וכל פריט ופריט שנשלח לכביסה".

 

עוד קבע השופט כי "פרסום החשבוניות הכוללות את פרטי הלבוש של ראש הממשלה ורעייתו בכל משלוח לניקוי יבש, מהווה פגיעה בפרטיות שאינה משרתת עניין ציבורי". השופט נועם ביקר את החלטת הממונה על חופש המידע במשרד ראש הממשלה בנוגע לעתירה מ-2014 ואמר: "בהחלטה נעשתה הבחנה, בלתי מוסברת ובלתי סבירה, בין חשבוניות האוכל והמשקאות, שלגביהן החליטה הממונה שאין לחשפן מחמת הפגיעה בפרטיות, לבין חשבוניות הניקוי היבש".

 השופט ביקר גם את הסתירה בהחלטות הממונה שניתנו ב-2014 וב-2015 בעניין חשבוניות הניקוי היבש - כשפעם אחת היא מתירה את פרסום החשבוניות ושנה לאחר מכן קובעת כי סייג הגנת הפרטיות חל עליהן. הוא דחה את הטיעון שהוביל את ההחלטה משנת 2014 שבה נכתב כי "החשבוניות הן כלליות ביותר, ערוכות ברמת פירוט נמוכה, וכוללות שמות גנריים בלבד של פרטי לבוש עליונים וסטנדרטיים" וכי אינן מסגירות דבר לגבי פרטיות ראש הממשלה ומשפחתו. הוא טען כי אין לקבל את הטיעון מלכתחילה, וכי הוא עומד בסתירה לעמדה שהוצגה שנה לאחר מכן.

 

ב-2016 פורסם הסכום הכולל שהוציאה המדינה בשנת 2014 על מעונו הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, מעונו הפרטי בקיסריה והמעון הפרטי של המשפחה ברחוב עזה, גם כן בבירה. מהנתונים, שהועברו לתנועה לחופש המידע, עולה כי סך כל הוצאות המעון הרשמי בירושלים עמדו על 1,681,441 שקלים ואילו הוצאות המעון הפרטי בקיסריה הסתכמו בשנת 2014 ב-283,931 שקלים. מדובר בירידה לעומת ההוצאות בשנת 2013 שעמדו על 2.44 מיליון שקלים ו-3.22 מיליון שקלים בשנת 2012.

 

חשבוניות ההוצאות הועברו לידי התנועה לחופש המידע בעקבות עתירה שהוגשה לבית המשפט המחוזי. במהלך המשפט שנערך אז, סוכם כי לא יועברו חשבוניות הנוגעות לתשתיות ותקשורת. על אף שהמדינה התחייבה בפני בית המשפט להעביר את כל החשבוניות, משרד ראש הממשלה לא העביר כ-175 חשבוניות מתוך 680 חשבוניות, שלטענת נתניהו פוגעות בפרטיותו ובפרטיות משפחתו. בנוסף, שמותיהם של נותני השירותים השונים הוסתרו.

 

מהתנועה לחופש המידע נמסר: "יש להצר על כך שבית המשפט בחר שלא להעדיף את האינטרס הציבורי. פסק הדין שניתן מחזיר אותנו לאחור, כאשר בית המשפט הכריע כי זכותו של ראש הממשלה לפרטיות גוברות על זכותו של הציבור לדעת כיצד נעשה השימוש בכספי הציבור. עמדת התנועה לחופש המידע הייתה ונותרה כי זכותו של הציבור לדעת מה השימוש שנעשה בכספיו, בין אם על ידי ראש הממשלה או כל גוף ציבורי אחר. התנועה יחד עם עורך הדין אביתר קנולר ויערה וינקלר-שליט, ילמדו את פסק הדין הקושר בין שני תיקים ושתי סוגיות בתחום חופש המידע ויבחנו ערעור לבית המשפט העליון".

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  אבי אוחיון לע"מ
ראש הממשלה ורעייתו שרה
צילום: אבי אוחיון לע"מ
מומלצים