שתף קטע נבחר

נחשפו חשבוניות של הוצאות מעונות רה"מ

לראשונה מפורסמות לא רק ההוצאות עצמן, אלא העתקי החשבוניות המפרטות את הוצאות מעונות ראש הממשלה - בירושלים ובקיסריה. 26,162 שקל שולמו ב-2014 עבור חוות דעת פסיכולוגיות, 11,875 שקל על תריס ו-11,080 לתיקון המיזוג. נתניהו החזיר במזומן על מילוי הבריכה

 

בני הזוג נתניהו (צילום: AP) (צילום: AP)
בני הזוג נתניהו(צילום: AP)

 

1,965,373 שקלים: זה הסכום הכולל שהוציאה המדינה בשנת 2014 על מעונו הרשמי של ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב בלפור בירושלים, מעונו הפרטי בקיסריה והמעון הפרטי של המשפחה ברחוב עזה, גם כן בבירה. מהנתונים, שהועברו לתנועה לחופש המידע, עולה כי סך כל הוצאות המעון הרשמי בירושלים עמדו על 1,681,441 שקלים ואילו הוצאות המעון הפרטי בקיסריה הסתכמו בשנת 2014 ב-283,931 שקלים. מדובר בירידה לעומת ההוצאות בשנת 2013 שעמדו על 2.44 מיליון שקלים ו-3.22 מיליון שקלים בשנת 2012.

 

לפירוט החשבוניות המלא:

 

חשבוניות ההוצאות הועברו בסוף שבוע שעבר לידי התנועה לחופש המידע בעקבות עתירה שהוגשה לבית המשפט המחוזי. רשימת ההוצאות כבר פורסמה, אך זוהי הפעם הראשונה שמשרד ראש הממשלה העביר את החשבוניות עצמן. במהלך המשפט סוכם כי לא יועברו חשבוניות הנוגעות לתשתיות ותקשורת. על אף שהמדינה התחייבה בפני בית המשפט להעביר את כל החשבוניות, משרד ראש הממשלה לא העביר כ-175 חשבוניות מתוך 680 חשבוניות, שלטענת נתניהו פוגעות בפרטיותו ובפרטיות משפחתו. בנוסף, שמותיהם של נותני השירותים השונים הוסתרו.

כמעט 9,000 על ניקיונות במעון בקיסריה ()
כמעט 9,000 על ניקיונות במעון בקיסריה
 

11 אלף שקלים על תיקון תריס ()
11 אלף שקלים על תיקון תריס

תשלום על חוות דעת פסיכולוגית. בסך הכול הגיע ל-24 אלף  ()
תשלום על חוות דעת פסיכולוגית. בסך הכול הגיע ל-24 אלף


תשלום של נתניהו על מילוי מים בבריכה במעון בקיסריה ()
תשלום של נתניהו על מילוי מים בבריכה במעון בקיסריה

עיקר החשבוניות נוגעות להוצאות החשמל, המים, ניקיון ומזון. אבל יש הוצאות נוספות - למשל חשבוניות על סך 23,759 שקל (26,162 כולל מע"מ) שהוגשו עבור חוות דעת פסיכולוגיות. באחת החשבוניות צוין כי חוות הדעת הפסיכולוגית ניתנה ל"עוזרת משק בית". יש לציין כי ברשימה ששלחה הפרקליטות ובה ריכוז ההוצאות לא צוינה ההוצאה על חוות הדעת הפסיכולוגית.

 

4,130 שקלים הוצאו על הכנת מפרט טכני לביצוע עבודות איטום בבית ראש הממשלה בירושלים. משרד ראש הממשלה שילם גם 11,875 שקלים על "תריס משוך שלב 61". לא ברור באיזה מהבתים הותקן התריס. עוד הוגשה קבלה על כניסה של אורח, לא מצוין, על סך של 60 שקלים ואותם החזיר נתניהו במלואם.

 

על תיקון צנרת המים בבית ראש הממשלה בקיסריה שילמה המדינה 4,012 שקלים בינואר 2014. על עבודות טיח אקרילי באחד הבתים בחודש ינואר 2014 הוציאה המדינה 19,656 שקלים.

בית נתניהו בקיסריה (צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות") (צילום: שאול גולן
בית נתניהו בקיסריה(צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות")

 

 

על עבודות באינפרא אדום ומיכשור אלקטרוני בסוף 2013 בבית בקיסריה ועל עבודת בדיקת מערכת המים הכללית, תיקון והכנסת שסתום אל חזור שילמה המדינה 10,030 שקלים. עבור ניקיון רמקולים כולל פירוק והרכבה במעון בקיסריה הסכום ששולם הוא 2,124 שקל. חשבונית שהוצאה ב-28.1.14 עבור שרה נתניהו מתייחסת לתיקון מיזוג האוויר בבית בקיסריה בהיקף של 27 שעות עבודה בסכום של 300 שקלים כל אחת. הסכום הכולל עמד על 11,080 שקלים.

 

אם בשנת 2012 נרשמה הוצאה של 80 אלף שקלים על חשבון המים במעון בקיסריה, בשנת 2014 הוחלף מד המים. על פי החשבוניות שהועברו, החשבון עמד על כ-27 אלף שקלים. בנוסף, ראש הממשלה החזיר פעם אחת סכום של 437 שקלים, ופעם נוספת 286 שקלים (במזומן) על פי מכתבים שמצורפים בקבלות, עבור מילוי מים בבריכת הבית בקיסריה.

 

עו"ד נירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, מסרה: "אחד היתרונות של חופש המידע היא היכולת לבחון את הגבול בין הגלוי לנסתר. כשמדברים על שימוש בכספי הציבור להוצאות פרטיות הגבול הוא ברור. מה שאישי, פרטי ולא רוצים להגיש בגינו חשבוניות, כנראה שלא צריך להיות משולם מכספי הציבור. מה שהציבור משלם, חייב תמיד להיות חשוף לביקורת ציבורית".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "אין פה שום חדש. הנתונים פורסמו כבר לפני שנה והתשלומים נעשו בהחלטת הדרג המקצועי ולפי החוקים שחלו על כל ראשי הממשלה. הניסיון לייצר סטנדרט מיוחד לרה"מ נתניהו הוא פסול מיסודו. כל ההוצאות המפורטת כאן אושרו על ידי הדרג המקצועי והן נובעות מהחלטות הכנסת והיועמ"ש".

 

"לפי הנוהל שאושר על ידי המשנה ליועמ"ש, בהתבסס על החלטת ו', הכספים של הכנסת משנת 2001:

'אוצר המדינה ישתתף בהוצאות מעונו הפרטי של ראש הממשלה... ויישא בהוצאות השימוש בדירה כגון ניקיון, מים, חשמל, גז, הסקה, גינון, קווי טלפון וכיוצ"ב. אוצר המדינה ישתתף בשיפוצים ובתיקונים אחרים שיבוצעו אך ורק לשם שמירה על הקיים'. וההוצאות המפורטות כאן תואמות בדיוק הנחיות אלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון
בני הזוג נתניהו
צילום: קובי גדעון
מומלצים