שתף קטע נבחר

בלי שנשפט: "הנאצי האחרון באמריקה" מת בגרמניה

יאקיב פאלי שהיה שומר במחנה הריכוז טרווניקי בפולין מת בגיל 95 בבית אבות. עברו הנאצי נחשף כבר ב-1989, אך רק לפני כמה חודשים גורש מארה"ב לגרמניה. "איש רשע הלך לעולמו. ניצולי השואה זכו לסגור מעגל"

יאקיב פאלי, שומר לשעבר במחנה הריכוז טרווניקי בפולין, מת שלשום (ד') בגרמניה בגיל 95. פאלי חי בשלווה בארצות הברית במשך שנים, עד שלפני כמעט שלושה עשורים נחשף עברו הנאצי. באוגוסט האחרון הוא נעצר וגורש לגרמניה, אך מת מבלי שעמד למשפט. כלי תקשורת בגרמניה דיווחו שהוא מת בבית אבות בעיר אהלן.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

יאקיב פאלי פושע נאצי ש גורש מ ארה
לארה"ב לא הייתה סמכות להעמידו לדין. פאלי ביום גירושו לגרמניה(צילום: AP)

פאלי היה אדם האחרון בארה"ב שנגדו היה תלוי ועומד צו גירוש בגין היותו פושע מלחמה נאצי כשנלקח מביתו ברובע קווינס שבניו יורק על אלונקה והועלה על מטוס לגרמניה. שגריר ארה"ב בגרמניה ריצ'רד גרנל אמר כי "זה היה מכעיס אמריקנים רבים אם הוא היה מת על אדמת ארה"ב".

 

"איש רשע הלך לעולמו. אני מניח שזה חיובי", אמר הרב זאב מאיר פרידמן, שהוביל מחאות מחוץ לביתו של פאלי. דב הייקינד, מחוקק ניו יורקי שנלחם על גירושו של פאלי לגרמניה, אמר שמותו "נתן לניצולי השואה את סגירת המעגל שלו הם היו זקוקים".

 

לארה"ב אין סמכות להעמיד לדין מקרים כאלה, משום שהפשעים לא בוצעו על אדמתה והקורבנות לא היו אמריקנים. במקום זאת, היא התמקדה בביטול אזרחותם של חשודים וגירושם - או הסגרתם, אם מדינה אחרת מבקשת להעמידם לדין.

יאקיב פאלי פושע נאצי ש גורש מ ארה
תמונת פאלי בוויזה האמריקנית שקיבל בצעירותו(צילום: EPA)

פאלי גורש לגרמניה 29 שנה אחרי שהחוקרים בארה"ב התוודעו לעברו ו-25 שנה אחרי שהם עימתו אותו לראשונה עם המידע שבידיהם ואילצו אותו להודות כי שיקר כדי לקבל את הזכות להיכנס לארה"ב ולהפוך לאזרח אמריקני. בבואו לארה"ב טען פאלי כי במהלך המלחמה היה חקלאי ועבד במפעל.

 

כשכבר היה גמלאי, גילו חוקרים את שמו ברשימת בעלי תפקידים נאצים, ושומר אחר במחנה הריכוז טרווניקי שבו הוצב חשף כי פאלי חי במקום כלשהו בארה"ב. כשאנשי משרד המשפטים האמריקני התייצבו בביתו ב-1993 הוא אמר להם: "אם לא הייתי משקר לעולם לא הייתי מקבל אשרת כניסה. כולם שיקרו".

 

ב-2003 שלל בית משפט אמריקני את אזרחותו של פאלי בגין "השתתפותו במעשים נגד אזרחים יהודים" כשהיה שומר במחנה טרווניקי, ושנה אחר כך, ב-2004, הורה בית המשפט לגרשו. עם זאת, כיוון שגרמניה, פולין, אוקראינה ומדינות נוספות סירבו לקבל אותו, הוא המשיך לגור בינתיים בביתו בניו יורק יחד עם אשתו. הישארותו בארה"ב הכעיסה את הקהילה היהודית, ולאורך השנים נערכו נגדו כמה וכמה הפגנות מחאה שבהן הושמעו קריאות כמו "השכן שלכם נאצי".

 

לפי משרד המשפטים האמריקני, פאלי שירת במחנה הריכוז ב-1943, אותה השנה שבה הוצאו להורג 6,000 אסירים במחנות ועוד עשרות אלפי אסירים אחרים ברחבי פולין הכבושה. פאלי הודה בפני משרד המשפטים כי שירת בטרווניקי, אבל הכחיש שהיה מעורב בפשעי מלחמה.

יאקיב פאלי פושע נאצי גורש מ ארה
ביתו של פאלי בניו יורק. לאורך השנים נערכו הפגנות מחוץ לבית(צילום: AP)
 

משרד המשפטים האמריקני החל לחבר את חלקי הפאזל בנוגע לעברו של פאלי אחרי ששומר ששירת לצדו במחנה טרווניקי חשף את זהותו של פאלי בפני הרשויות בקנדה ב-1989. רק ב-2001 חתם פאלי על מסמך שבו הודה כי היה שומר בטרווניקי. הוא טען כי אילו היה מסרב למלא את התפקיד היה מעמיד את עצמו בסכנת מוות: "אם אתה לא מתייצב, בום-בום", אמר.

 

אף שהיה הנאצי האחרון שנשאר לחיות בארה"ב גם אחרי שהוצא נגדו צו גירוש, פאלי אינו הפושע הנאצי האחרון שעדיין חי בארה"ב. מאז שנת 2017 מבקשת פולין מוושינגטון להסגיר לידיה את מיכאל קרקוץ', אוקראיני שהיה מפקד ביחידה נאצית ששרפה כפרים פולניים ורצחה אזרחים במהלך המלחמה. כיום הוא בן 99 וחי במיניאפוליס. ההערכה הכמעט ודאית היא שיש גם פושעים נאצים אחרים שהצליחו להיכנס לארה"ב מבלי לחשוף את עברם ועדיין חיים כיום בתחומיה.

 

רק בשנות ה-70 נעשה הציבור האמריקני מודע לעובדה שאלפי פושעים נאצים ברחו לארה"ב אחרי מלחמת העולם השנייה. לפי חלק מההערכות, כ-10,000 פושעים נאצים השתקעו בארה"ב אחרי המלחמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"איש רשע הלך לעולמו". פאלי
צילום: AP
מומלצים