שתף קטע נבחר

בדרך להסלמה: חמאס זועם על אבו מאזן - ומשתמש בישראל

מספר המפגינים בגבול עזה היה חריג, ההתפרעויות היו אלימות יותר - ולנוכח מות הפלסטינית והתקיפות מהאוויר עשויה להיות הסלמה תוך שעות או ימים. מעצירת הכסף הקטארי ועד מזג האוויר הבהיר: אלו הסיבות להתגברות המחאות

 

 

העימותים על הגדר אתמול (יום ו') ברצועת עזה היו חריגים במספר ביחס לתקופה האחרונה, מאז נכנס הכסף הקטארי לעזה בחסות ישראל. מספר הפלסטינים שהתגודדו אתמול ליד הגדר גבוה בכ-5,000 איש ביחס למה שהורגלנו לו בחודשיים האחרונים, וגם ההתפרעויות היו יותר אלימות ונראה שחמאס הוא שיזם זאת.

 

המונים ניסו פעם אחר פעם לפרוץ את הגדר באחד ממוקדי ההפגנות בגבול עזה, ובשלושה מקרים אף חצו את הגדר. אחרים השליכו מטעני חבלה, רימונים ואבנים, ותגובת צה"ל הייתה תקיפות מהאוויר. לנוכח אירועים אלו, ובכללם מות הפלסטינית בת ה-43 במהומות, עשויה להיות הסלמה בשעות או בימים הקרובים, ותושבי עוטף עזה צריכים להיות ערניים.

 

נשים משליכות אבנים על חיילי צה
נשים משליכות אבנים על חיילי צה"ל בגבול עזה
 מהומות יום בגבול עזה (צילום: AP)
המחאה לאחר מות הפלסטינית(צילום: AP)
נשים משליכות אבנים על חיילי צה
נשים בדרך לזיהוי גופת ההרוגה(צילום: AP)

אפשר להעריך שיוזמת חמאס להסלים את ההתפרעויות על הגדר נובעת משלוש סיבות עיקריות. ראשית, המדיניות הישראלית קשוחה יותר לאחרונה וישראל מעכבת את הכנסת הסכום החודשי שמעבירה קטאר לחלוקה ברצועה בין פקידי חמאס והמשפחות הנזקקות, סכום העומד על 15 מיליון דולר.

 

הסיבה השנייה היא החרפת הסנקציות שמטיל אבו מאזן על חמאס ברצועה. אבו מאזן מאיים לעכב לחלוטין את העברת כל הכסף שהוא שולח לרצועה והשבוע הוא הוציא את אנשיו ממעבר לרפיח. כתוצאה מכך סגרו המצרים את מעבר רפיח שהיה פתוח בחודשיים האחרונים. גם מזג האויר הבהיר גורם להיענות גדולה מהרגיל של עזתים להצעות חמאס או לדרישת חמאס להגיע לגדר.

 מהומות יום בגבול עזה (צילום: AFP)
המהומות בגבול עזה(צילום: AFP)

 מהומות יום בגבול עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

חמאס הגיב על פי הדפוס שהתקבע מאז מרץ השנה - הסלמת העימותים עם צה"ל על הגדר ושיגורים של בלוני תבערה. השבוע גם נורתה רקטה מהרצועה לשטח ישראל. הדפוס המוזר הזה שאימץ חמאס בעצם נועד להשתמש בישראל כגורם שישפיע על אבו מאזן, על הקטארים ועל המצרים, על מנת שייתנו לחמאס את מה שהוא דורש.

 

לרוב, כשהנהגת חמאס ברצועה לא מרוצה היא אינה פועלת נגד אנשי אבו מאזן, אלא נגד ישראל. אך יש לציין כי בשבוע האחרון חמאס פעל ישירות נגד אנשי פתח ברצועה הנאמנים לאבו מאזן שמתגוררים ברצועה, כשאלו ניסו לקיים עצרת לציון יום ייסוד תנועת הפתח.

 

שלשום נכנסה לרצועה משלחת של המודיעין המצרי שמנסה להרגיע את הרוחות בהנהגת חמאס ולמנוע הסלמה בגבול עם ישראל, שבעצם מכוונת נגד אבו מאזן. במקביל, מנסה ישראל בשיחות שקטות לשכנע את אבו מאזן להפסיק את הסנקציות שהוא מטיל על הרצועה ואשר רק מחמירות את המצב ההומניטרי של התושבים שם.

 

ישראל מציעה לאבו מאזן דווקא להשתמש במצוקה של חמאס ושל הפלסטינים ולהכניס את אנשיו לרצועה כדי לנהל את שיקומה. אבל אבו מאזן בשלו והשבוע כאמור הוציא את אנשיו ממעבר רפיח, שם הם מפקחים על היוצאים והנכנסים מעזה. חמאס הציב את אנשיו במקום אנשי אבו מאזן במעבר, אבל המצרים לא קיבלו את זה וסגרו את המעבר. התסבוכת הזאת כנראה לא תיפתר אם לא יהיה אירוע "מכונן" שיגרום לכל הצדדים בדייסה הזאת להתעשת.


פורסם לראשונה 11/01/2019 19:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשים מפגינות, ועימותים בגבול
צילום: AFP
מומלצים