שתף קטע נבחר

ארה"ב: השבתת הממשל הפכה לארוכה ביותר בהיסטוריה

השבתת הממשל האמריקני נכנסה ליומה ה-22 ובכך הפכה לארוכה ביותר בתולדות ארצות הברית. השבוע פוצץ טראמפ פגישה עם מנהיגי הדמוקרטים ואמר כי "זה היה בזבוז זמן מוחלט". בינתיים, 9 מתוך 15 משרדי ממשלה - סגורים

דונאלנד טראמפ על מסקנות מפגישה עם נציגי הקונגרס האמריקני (צילום: AP)
דונלד טראמפ לאחר פגישתו בקונגרס(צילום: AP)

השבתת הממשל האמריקני נכנסה היום (שבת) ליומה ה-22 ובכך הפכה לארוכה ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית. השבוע נועד הנשיא דונלד טראמפ עם מנהיגי הדמוקרטים בקונגרס בניסיון לשכנע אותם להעביר את התקציב שהוא דורש למימון בניית החומה בגבול מקסיקו, ובכך לסיים את השבתת הממשל, אך המנהיגים סירבו וטראמפ פוצץ את הפגישה: "זה היה בזבוז זמן מוחלט. אמרתי ביי-ביי". 

 

עד לחידוש השיחות בין נציגי ממשל טראמפ לבין מנהיגי הדמוקרטים, האפשרות של הכרזת "מצב חירום לאומי" בארצות הברית, כפי שכמה מאנשיו של טראמפ הציעו לו, עדיין תקפה כמו גם השימוש במשאבי החירום לבניית החומה.

 

מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר סיפר כי טראמפ נטש את הפגישה איתו ועם יושבת הראש הדמוקרטית של בית הנבחרים ננסי פלוסי, לאחר שהשניים הבהירו לו כי הדמוקרטים לא שינו את דעתם, וכי אין בכוונתם לאפשר את הקצאת 5.7 מיליארד הדולרים שהוא מבקש לבניית החומה נגד מסתננים בגבול עם מקסיקו. בניית החומה, נזכיר, הייתה אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות של טראמפ, אולם מאז תחילת כהונתו הוא מתקשה לקדם אותה.

 

"הוא שאל את יושבת הראש פלוסי 'תסכימו לאשר את החומה שלי?' והיא ענתה 'לא'", סיפר שומר. "ואז הוא פשוט קם ואמר, 'אם ככה אז אין לנו על מה לדבר' - ופשוט יצא". לדברי שומר, זו הייתה עוד התקפת זעם רגילה של טראמפ, מהסוג שאליו הוא נקלע כשהוא אינו מצליח להשיג את מבוקשו.

ארה
ננסי פלוסי וצ'אק שימר לאחר פגישתם עם טרמאפ(צילום: AFP)

ההשבתה הנוכחית, ש"עקפה" את השבתת הממשל שנמשכה 21 ימים במהלך כהונתו של הנשיא ביל קלינטון, כוללת תשעה מתוך 15 משרדים בהם ביטחון המולדת, תחבורה, פנים, חקלאות וכן הלאה. ההשבתה נכנסה לתוקפה ב-22 בדצמבר, לאחר שהקונגרס לא הצליח להגיע להסכם על התקציב שטראמפ התעקש עליו לבניית החומה: 5.7 מיליארד דולר.

 

טראמפ אמר בעבר כי הוא יהיה "גאה" להשבית את הממשל כדי להשיג את דרישותיו בתחום הביטחון בגבולות. "אפילו הנשיא רייגן ניסה במשך שמונה שנים לבנות חומה בגבול - או אפילו גדר - ולא הצליח לעשות זאת. גם אחרים ניסו. אנחנו נצליח, כך או אחרת", אמר הנשיא בתחילת ההשבתה, והוסיף כי "הדמוקרטים מנסים להמעיט בערך של החומה ומכנים את הרעיון 'מיושן'. העובדה היא שאין דבר אחר שיעבוד - וזוהי אמת שהוכחה במשך אלפי שנים".

 

ביום שקדם לתחילת ההשבתה, דחה בית המשפט העליון בארצות הברית את יישום החלטת ממשל טראמפ שמונעת מתן מקלט לכל מהגר שנכנס לארה"ב באופן לא חוקי. ההחלטה הייתה אמורה להיות רכיב משמעותי במדיניות ההגירה החדשה של הנשיא, שתקשה על מהגרים להיכנס למדינה ולהישאר בה. השופטים דחו את בקשת הממשל ברוב של חמישה מתנגדים מול ארבעה תומכים לעכב החלטה של בית משפט פדרלי בקליפורניה, שפסלה את מדיניות הממשל למנוע ממסתננים בגבול ארצות הברית-מקסיקו לבקש מקלט שלא במעבר גבול מוסדר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ
צילום: gettyimages
מומלצים