שתף קטע נבחר

מחר הצבעת הברקזיט: מיי בדרך להפסד

הדחיות והשכנועים לא עזרו: ראש ממשלת בריטניה צפויה להפסיד בהצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט ביום שלישי. אתמול עוד הזהירה: "אם הברקזיט לא ייצא לפועל זה יהיה אסון לדמוקרטיה". סכנה לממשלתה של מיי, מנהיג הלייבור קורבין מתכנן הצבעת אי אמון

בניסיון כמעט אחרון לדחוק בחברי הפרלמנט הבריטי להצביע בעד הסכם הברקזיט שגיבשה עם האיחוד האירופי, הזהירה אתמול (א') ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי את המחוקקים כי אם בריטניה לא תבצע בסופו של דבר את הברקזיט, כלומר הפרישה שלה מהאיחוד, יהיה זה אסון לדמוקרטיה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

מנהיג מפלגת הלייבור ב בריטניה ג'רמי קורבין בזמן נאום תרזה מיי  (צילום: AP, AFP)
תרזה מיי וג'רמי קורבין. הלייבור מאיימת באי-אמון(צילום: AP, AFP)

הפרלמנט הבריטי יתכנס מחר בערב להצבעה ההיסטורית על ההסכם שגיבשה מיי עם מנהיגי האיחוד האירופי על תנאי הפרישה של בריטניה ממנו, והחברים צפויים להצביע נגד ההסכם ברוב גדול. לפי הערכת ה-BBC, להסכם של מיי יש רק כ-240 תומכים בפרלמנט הבריטי, הרבה פחות מהדרוש. בפרלמנט יש 650 מחוקקים.

 

מיי, נזכיר, התכוונה להביא את ההסכם להצבעה בפרלמנט כבר בחודש שעבר, אך נאלצה לדחות את ההצבעה יממה לפני כן, כשנעשה כבר ברור לגמרי שאין לה הרוב הדרוש כדי לאשר אותו. במעמד דחיית ההצבעה בדצמבר הבטיחה לחברי הפרלמנט לנהל שיחות נוספות עם מנהיגי האיחוד כדי שיספקו לבריטניה ערבויות בסוגיה שהטרידה את המחוקקים יותר מכול, סוגיית הגבול בין מדינת אירלנד העצמאית לבין הטריטוריה הצפון-אירית, השייכת לבריטניה.

תרזה מיי (צילום: AFP)
"אסון לדמוקרטיה". תרזה מיי בפרלמנט(צילום: AFP)

הפגנה נגד הברקזיט  (צילום: AP)
מתנגדי הברקזיט מפגינים מול הפרלמנט בלונדון(צילום: AP)

אלא שנראה כי מאמציה לא הצליחו לספק את המחוקקים. המועד שנקבע לפרישת בריטניה מהאיחוד הוא 29 במרץ, ואם עד אז לא יאשר הפרלמנט הבריטי את ההסכם עלולה בריטניה למצוא עצמה פורשת ללא סיכום שיגדיר את היחסים החדשים בינה לבין האיחוד. תומכי ההסכם של מיי מזהירים כי פרישה ללא הסכם תגרום לכאוס כלכלי ותחבורתי בממלכה ולמחסור במוצרי יסוד.

 

מיי אמרה אתמול לחברי הפרלמנט כי אסור להם לאכזב את המצביעים, שהצביעו ברוב של 52% בעד פרישה מהאיחוד האירופי במשאל העם שנערך בבריטניה ביוני 2016. "אם תעשו זאת יהיה מדובר בהפרת אמון קטסטרופלית ובלתי נסלחת", הזהירה. "המסר שלי לפרלמנט פשוט: הגיע הזמן להפסיק עם המשחקים ולעשות את מה שנכון לארצנו".

האיחוד האירופי ()
האיחוד האירופי

ההסכם שגיבשה מיי עם האיחוד האירופי סופג ביקורת קשה מכל הצדדים בממלכה. מתנגדי האיחוד האירופי טוענים כי ההסכם משאיר את בריטניה כבולה לאיחוד וכי מדובר למעשה בפרישה-למחצה בלבד, ואילו תומכי האיחוד האירופי טוענים שיש לקיים משאל עם חדש, משום שלפי סקרים שונים רוב הבריטים תומכים כעת, משהבינו את השלכות הפרישה, בהישארות באיחוד.

 

הפסד בהצבעה מחר עשוי לטלטל את ממשלתה של תרזה מיי. בחודש שעבר שרדה מיי הצבעת אי-אמון בתוך מפלגתה שלה, אבל מנהיג האופוזיציה, ג'רמי קורבין מהלייבור, הודיע כי אם מיי תפסיד בהצבעה בפרלמנט ביום שלישי הוא ימהר לבקש לערוך הצבעת אי-אמון של הפרלמנט כולו. קורבין, מבקר חריף של ישראל, חותר לעריכת בחירות חדשות, שבהן יש לו סיכוי להוביל את הלייבור לשלטון אחרי כמעט עשור באופוזיציה.


פורסם לראשונה 13/01/2019 22:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
תרזה מיי. "הפרת אמון"
צילום: AFP
מומלצים