שתף קטע נבחר

סמוטריץ': "מקווה שבנט יחפש את המנדטים שלו במקומות אחרים"

אחרי שניצח את אורי אריאל ונבחר ברוב גדול להנהגת האיחוד הלאומי, התראיין ח"כ בצלאל סמוטריץ' לאולפן ynet ואמר: "זה היה מאוד קשה כי התמודדתי מול חבר. לא כועס עליו על שלא לחץ את ידי"

 

 

  

"היינו דומיננטיים לפני בנט ונהיה כאלה גם אחריו". כך אמר היום (ג') ח"כ בצלאל סמוטריץ', שהתראיין לאולפן ynet, אחרי שנבחר אתמול ברוב גדול להנהגת האיחוד הלאומי. אחרי קבלת התוצאות התקבל השר אורי אריאל בתשואות. סמוטריץ' ניגש ללחוץ את ידו אך אריאל, שהפסיד לסמוטריץ', סירב.

 

"בנט הלך לדרכו אבל יש מפלגה ציונית דתית אחת בלבד", הוסיף סמוטריץ'. "אני מקווה שהוא יהיה נאמן להצהרותיו ויחפש את המנדטים שלו במקומות אחרים כדי להגדיל את גוש הימין, ולא יחפש אותם אצלנו מתחת לפנס". 

 

בצלאל סמטוריץ' נבחר ליו
"יוצאים לדרך בכל הכוח". סמטוריץ'(צילום: אוהד צויגנברג)

יש איזו הערכה שהבחירה בך משרתת טוב את מנהיגי המפלגה הקודמים, נפתלי בנט ואיילת שקד, בגלל שאתה מחדד את ההבדל בין הבית היהודי הנוכחי שהוא יותר נצי ומיליטנטי נגיד, לבין ימין מתון יותר שהם מבקשים לפנות אליו. אתה מקבל את הניתוח הזה?

 

"זאת אמירה קצת מוזרה, היינו באותה מפלגה, היינו קרובים, עבדנו ביחד, אני מציע שיחפשו איך להגדיר את עצמם לא דרך שלילה של מישהו אחר. אני חושב שהבחירה בי מייצגת את האמונה והמחשבה, בראש ובראשונה של חברי המרכז אבל זה גם משתקף מכל הסקרים האחרונים, שאני יכול כנראה להיות חלק משמעותי מההובלה הזו של הציונות הדתית קדימה כתנועה שיש לה נאמנות מוחלטת לעולם הערכים שלה.

 

"ואני אגב חושב שיש חלקים מאוד גדולים בציבוריות הישראלית שיכולים וצריכים להזדהות עם עולם הערכים שאנחנו מציבים בחלון הראווה שלנו ולהרגיש שם בבית, ואנחנו נעשה את זה".

 

 

כינוס של מרכז האיחוד הלאומי בעקבות פיגוע היהי בגבעת אסף (צילום: האיחוד הלאומי)
"זה היה מאוד מאוד קשה". סמוטריץ' ואריאל(צילום: האיחוד הלאומי)
 

 

מצד שני היו לך בקדנציה הנוכחית כמה התבטאויות שמסמנות ערכים קצת בעייתיים לחלק גדול בציבור הישראלי. זה לא עלול להרתיע מצביעים פוטנציאליים?

 

"זה כנראה ירתיע את מי שחושב אחרת ממני וזה מאוד לא ירתיע את מי שחושב כמוני וזה בסדר גמור. מי שרוצה יכול להצביע למרצ, העבודה ואפילו לבני גנץ. מי שירצה לקבל ימין אמין, שורשי, שמחובר לעם ישראל, לארץ ישראל, לתורת ישראל, שמאמין בערכים האלה שהציונות הדתית חרטה על דגלה והולכת איתם כבר עשרות רבות בשנים, אני חושב שיוכל להרגיש בבית.

 

הציונות הדתית באמת מורכבת, יש בה ספקטרום מאוד רחב גם בהקשרים דתיים, גם בהקשרים מדיניים, ועדיין אני חושב שהמכנה המשותף שלנו עולה בהרבה על המפריד, כולם יכולים וצריכים להרגיש בבית. יש לי את דעותיי האישיות אבל ככל שאני אעמוד בראש התנועה הנהדרת הזאת זו תהיה זכות עצומה ואני אתן ביטוי לכל הגוונים בעושר הגדול הזה שיש בתנועה החיה והתוססת שלנו".

 

ראינו שאורי אריאל סירב ללחוץ את ידך אתמול בערב, אחר כך גם התברר שהוא מתכוון לפרוש מהחיים הפוליטיים. דיברת איתו? ניסית אולי להציע לו להישאר?

 

לא שוחחתי איתו אחרי, שוחחתי איתו לפני, אין ספק שבהקשר האישי זה כואב מאוד מאוד. אני חושב שעשינו את המהלך הנכון במישור הציבורי אבל יש לו מחיר אישי. ההתמודדות הזאת היתה מאוד קשה לשנינו, היא מאוד לא דומה בשום דבר לכל הקרבות הפוליטיים שהייתי מעורב בהם בארבע השנים האחרונות, פה זה לא היה מול יריב, זה היה מול חבר ושותף ואפילו מורה במידה רבה.

 

יש כאן קושי גדול, אני אוהב אותו, מעריך אותו, זה לא משתנה בכהוא זה בגלל ההתמודדות בינינו, אני גם מבין את הכעס שלו וגם לא כועס וחלילה לא שופט את ההתנהלות שלו אתמול. אני מקווה שהזמן יעשה את שלו, אורי ימצא את הדרך להמשיך להיות שחקן דומיננטי ולהשפיע ולעשות טוב לעם ישראל".  

 

מעצר בשב"כ ותואר במשפטים

סמוטריץ', נשוי לאביטל ואב לשישה ילדים, נולד ביישוב חיספין שברמת הגולן. בגיל שלוש עברו עם משפחתו לבית אל. בתיכון התחנך בישיבה לצעירים בירושלים ואת כיתה י"ב העביר בפרויקט של"פ (שמיניסטים לעיירות פיתוח) של משרד החינוך בבית שאן. משם המשיך ללמוד שנה אחת בישיבה הגבוהה במרכז הרב, ולאחר מכן עבר ללמוד בישיבה בקדומים.

 

בשנת 2005, במהלך תוכנית ההתנתקות נעצר סמוטריץ' בחשד שארגן חסימות כבישים. הוא שהה שלושה שבועות במעצר בשב"כ, אך לבסוף שוחרר ולא הוגש נגדו כתב אישום. בצבא הוא שירת בחטיבת מבצעים בתפקיד עוזר של ראש זירת מרכז. הוא התגייס כשהיו לו שלושה ילדים ושירת שנה וארבעה חודשים.

 

סמוטריץ' הוא בעל תואר ראשון במשפטים וכדי לסיים את התואר השני במשפט ציבורי-בינלאומי באוניברסיטה העברית חסרה לו עבודה סמינריונית. את התואר השני לא סיים בשל כניסתו לחיים הפוליטיים. לפני בחירתו לכנסת, הקים את תנועת "רגבים" שעוסקת בקידום מדיניות קרקע ציונית ושמירה על קרקעות, "בעיניי ארגון הימין המשפיע ביותר היום במדינת ישראל", הוא אמר. מלבד עיסוקיו הפוליטיים, סמוטריץ' גם חובב נגינה ומנגן על תופים, פסנתר וגיטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
סמוטריץ'
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים