שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

מסדר כבוד בקריה: צה"ל החליף רמטכ"ל

הטקס בבסיס שבת"א סימן רשמית את חילופי הפיקוד בצמרת צה"ל - ורב-אלוף אביב כוכבי נכנס לתפקידו כרמטכ"ל במקום גדי איזנקוט. בישיבת פורום מטכ"ל הראשונה שלו הודה כוכבי לקודמו: "היית לכולנו מורה". נתניהו: "אנחנו סומכים עליך. תודה גדי, בהצלחה אביב - ומברוק"

  

 

רמטכ"ל חדש: לאחר שהועלה לדרגת רב-אלוף, אביב כוכבי קיבל מידי הרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט את הפיקוד על צה"ל במסדר הכבוד במחנה הקריה בתל אביב - והפך באופן רשמי לרמטכ"ל ה-22. לאחר מסדר הכבוד עלו השניים לישיבת פורום מטכ"ל - לפרידה הסופית מאיזנקוט. ynet העביר את הטקס בשידור חי.

 

בפתח הישיבה, שבה השתתף גם ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו, הודה כוכבי לאיזנקוט: "ברמה העניינית והמקצועית צה"ל התקדם, המוכנות שלו הרבה יותר גבוהה ויותר טובה. אבל גם בצד הערכי שעליו דובר לא מעט - היית לכולנו מודל ומורה. אתה, גדי, נמצא בגלריה של האנשים שאני שואל את עצמי מה הם היו עושים".

 

 

טקס חלופי רמטכ
כוכבי נכנס רשמית לתפקיד. מסדר הכבוד בקריה(צילום: מוטי קמחי)

טקס חלופי רמטכ
(צילום: מוטי קמחי)

פרידה אחרונה מגדי איזנקוט בלשכת הרמטכ
כוכבי לאיזנקוט בפורום מטכ"ל: "היית לכולנו מורה ומודל"(צילום: מזמור הפקות)

בנימין נתניהו וזהבה שאול אמו  של אורון שאול (צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון)
נתניהו עם זהבה שאול, אמו של החייל אורון שאול(צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון)

לאחר מכן אמר איזנקוט: "היום התרגשתי מאוד". הוא הוסיף לגבי התפקיד שאותו סיים: "לצידי מצאתי מטה כללי מצוין לכל אורך התקופה, וזה המטה הכללי שאתה פוגש פה, אביב. קצינים מנוסים מאוד, ביקורתיים מאוד. מי שיושב בחדר הזה יודע איזה דיונים סוערים יש בחדר הזה, אבל יש פה משמעת מעולה, אחדות מטרה ואחדות משותפת - שמחפשת את טובת ביטחון ישראל. אפשר להתווכח, אבל מהרגע שניתנת פה פקודה - יש פה הירתמות של מאה אחוז, לא פחות. זה סוד העוצמה של צה"ל".

 

לקראת סיום דבריו אמר איזנקוט: "אני רוצה לאחל לך, אביב, האיש הנכון בזמן הנכון - מגיע קצין בצה"ל שעשה את כל התפקידים שמכשירים לרמטכ"ל, עשה את זה בכישרון רב, בהצטיינות. נס הרמטכ"ל עבר היום ביד בוטחת, ועם ישראל יכול להתברך בך כרמטכ"ל. אני משוכנע שאתה תביא את היכולות שלך לטובת מדינת ישראל. אני רוצה להודות לך על שירות משותף, על דיונים וקבלת החלטות על מציאות לא פשוטה".

 

איזנקוט הוסיף בפנייה לראש הממשלה נתניהו: "בלא מעט דיונים אני אמרתי שאני ממליץ את ההמלצות לטובת ביטחון ישראל, אני לא משקלל בכלל שיקולים פוליטיים. מצאתי בכל ההחלטות שלך החלטות ענייניות שתרמו למדינת ישראל ולי כרמטכ"ל לבצע את המשימה - ואני רוצה להודות לך על כך. אני הייתי גאה להיות רמטכ"ל בארבע השנים האחרונות".

טקס חלופי רמטכ
(צילום: AP)

נתניהו אמר לאחר מכן: "אני חושב שיש הערכה עצומה לכל דור המפקדים, של האלופים ושל הרמטכ"לים - דור שעומס על כתפיו את האחריות האדירה להמשיך את הנס ולהבטיח שהוא יגדל. אנחנו עשינו את זה ביחד, גדי, בארבע השנים האחרונות, ומה שתיארת הוא מדויק. זה לא שלא היו רעשי רקע, זה לא שלא יהיו לחצים, אבל היו דיונים ישרים. ואפילו בלי דיונים, אני חושב שקיבלנו את ההחלטות הענייניות שמטרתן לשמר את הנס, ולהבטיח את קיום וביטחון המדינה".

 

בסוף דבריו פנה נתניהו לאיזנקוט ולכוכבי: "אני רוצה להודות לך על כך. אנחנו נדרשים לשפר כל הזמן, אני מעביר את המטלה הזו מהכתפיים של גדי לכתפיים שלך ואנחנו סומכים עליך. אחרי הנאומים הרוויים, נאומים חשובים ומרגשים, אני מבקש להגיד חמש מילים: תודה גדי, בהצלחה אביב ומברוק, מברוק!".

 

הישגי איזנקוט הם אתגרי כוכבי / הפרשנות של רון בן ישי

 

גם הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ נפרד מאיזנקוט ובירך את כוכבי. לדבריו, "זו הזדמנות טובה לברך עכשיו את גדי שזה עתה סיים את תפקידו והולך מאחוריכם לכיוון הפרק הבא שלו ולאביב שנכנס עכשיו. גדי עשה עבודה נהדרת לאורך ארבע שנים שהיו קצה השירות שלו. אני מכיר את אביב. הוא יעשה בטוח ארבע שנים מצוינות, שיהוו קצה הדרך שלו. לי היה כבוד להיות איתם בעבר ואני מאחל להם בהצלחה ולכולנו. תודה רבה לכם".

 

טקסי החלפת הפיקוד החלו הבוקר עם הענקת הדרגה הבכירה ביותר לכוכבי על ידי נתניהו בקריה. איזנקוט וכוכבי סיירו לאחר מכן ברחבת הכותל המערבי ובהר הרצל, ובהמשך הם הגיעו לבית הנשיא.

טקס חלופי רמטכ
(צילום: מוטי קמחי)

טקס חלופי רמטכ
(צילום: מזמור הפקות)
 

טקס חלופי רמטכ
(צילום: מוטי קמחי)

טקס חלופי רמטכ
(צילום: מוטי קמחי)

טקס חלופי רמטכ
(צילום: AP)
 

טקס חלופי רמטכ
(צילום: AP)

טקס חלופי רמטכ
מסדר הכבוד בקריה(צילום: מזמור הפקות)

טקס חלופי רמטכ
(צילום: מזמור הפקות)

בני  גנץ (צילום: מוטי קמחי)
הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ במסדר הכבוד(צילום: מוטי קמחי)

במהלך הביקור בכותל הניחו איזנקוט וכוכבי זר והדליקו נר זיכרון לזכר חללי מערכות ישראל. בהמשך קיבלו ברכה מהרב הצבאי של צה"ל, תת-אלוף הרב אייל קרים, והניחו פתק בכותל.


בנאומו בטקס בקריה בבוקר אמר איזנקוט כי יעדיו הראשונים כרמטכ"ל היו "צבא כשיר, מוכן ועוצמתי שחיזק את כוחו בתבונה ובנחישות, שהוכיח כי בעבורו החתירה לניצחון היא ערך עליון. כצבא העם עלינו לשמר מעל לכל את מקומו של צה"ל במרכז הממלכתיות וההסכמה הלאומית".

 

בהמשך נאומו פנה איזנקוט לכוכבי ואמר: "בגאווה אני מבקש להעביר היום את הפיקוד על הנכס היקר ביותר של אומתנו - צבא ההגנה לישראל. הפיקוד על הצבא מועבר היום לך, רב אלוף אביב כוכבי, מפקד ראוי מאין כמותו לעמוד בראש צבא ההגנה לישראל".

 


טקס הענקת דרגת רב אלוף רמטכ
הרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי מועלה לדרגת רב-אלוף(צילום: מוטי קמחי)

הרמטכ
אחרי הטקס - תפילה בכותל המערבי(צילום: AFP)
  

הרמטכ"ל הנכנס כוכבי אמר לאחר מכן כי הוא נוטל על עצמו "את התפקיד ביראת קודש ורואה בו זכות שניתנה לי בסיוע רבים הראויים לתודה. להוריי, שקבעו בידי את המצפן הראשון, מצפן הערכים. למפקדיי ולפקודי לאורך השנים, לשר הביטחון הקודם ליברמן ולך ראש הממשלה ושר הביטחון על הבעת האמון. מעל לכל, לבנותיי ולרעייתי יעל הצועדת עמי כשותפה בדרך התלולה".

 

בסיום נאומו אמר: "כמו כל חייל במעמד השבועה, התחייבתי בזמנו גם אני להקדיש את כל מאמציי להגנת המולדת. כעת, כראש המטה הכללי, כשלנגד עיניי אבני הביטחון הלאומי וטובת המדינה - אני נשבע מחדש. במוקד - הגדלת כושר הפגיעה באויב. המלאכה מרובה, בהצלחה לכולנו".

 

 

 

ראש הממשלה נתניהו אמר בטקס הענקת הדרגות כי "השורות האחרונות בדפי המורשת של הרמטכ"ל היוצא נכתבות היום ובמקביל נכתבות השורות הראשונות בגיליון העשייה של הרמטכ"ל הנכנס. בשליחותנו המשותפת להבטחת ביטחון ישראל אסור שיהיה חלל ומעצור, חייב להיות רצף של נשיאה בעול למען מדינת ישראל ולמען בטחון אזרחי ישראל. בעיניי זוהי חובה אדירה, חובה עליונה וזוהי גם זכות כבירה".

 

נתניהו פנה לרמטכ"ל היוצא: "גדי, אתה מסיים יותר מ-40 שנות שירות מסור בצה"ל במימוש הזכות הזאת, ואני בטוח שאתה זוכר את יום הגיוס שלך לחטיבת גולני בנובמבר 78'. בשמי, בשם ממשלת ישראל ובשמם של אזרחי ישראל, תודה לך גדי מעומק הלב".

  

בהמשך פנה לכוכבי: "רב אלוף אביב כוכבי, בנם של ריבה ושאול, שאול שנמצא איתנו כאן. אתה עם כומתה אדומה על הכתף, מה שמסמל את הרוח המיוחדת של הצנחנים. הקריאה 'אחריי', הדבקות במשימה והחתירה המתמדת למצוינות. כמצביא מנוסה אתה תישא מעכשיו באחריות כבדה להבטיח שצבא ההגנה לישראל יעמוד במשימותיו. ישבנו יחד, דיברנו, שוחחנו שיח קולח על העבר ועל ההווה, אבל בעיקר על העתיד, על העשור הקרוב. המטרה ברורה: להבטיח את העליונות שלנו על אויבינו ולהגדיל את הפער האיכותי בינינו לבינם. קודם כל נפעל לחזק עוד יותר את כושר התקיפה שלנו. נבטיח אגרוף תקיפה מוחץ נגד אויבים קרובים ורחוקים כאחד".

 

 

הרמטכ
הרמטכ"ל הנכנס והרמטכ"ל היוצא מתפללים בכותל(צילום: AFP)

הרמטכ
(צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)

הרמכ
בהיכל הזיכרון בהר הרצל(צילום: דובר צה"ל)
 

כוכבי ערך בשבועות האחרונים, בעיקר מאז אלוף אייל זמיר החליפו בתפקיד כסגן הרמטכ"ל, חפיפה עם איזנקוט. זאת, חרף היכרותו עם התפקיד מהשנים האחרונות בתור הסגן.

 

חילופי הרמטכ"לים היו אמורים להיערך כבר לפני כשבועיים, אך לאור בקשת נתניהו, איזנקוט האריך את כהונתו - גם על רקע שיאו של מבצע "מגן צפוני" לסיכול מנהרות חיזבאללה בגבול לבנון.

 

כוכבי יחל את כהונתו בתקופה נפיצה, ולא רק ביטחונית: החודשיים הראשונים של תקופתו כרמטכ"ל יחלפו בסימן הבחירות לכנסת, כאשר צה"ל וסוגיות ביטחוניות כבר נמצאים במוקד ההתנגחויות, במקביל לניצול ביקורים ביחידות צבאיות על ידי פוליטיקאים.

 

התרגשות במקום המגורים: "זה הרמטכ"ל שלנו"

ביישוב שבו מתגורר הרמטכ"ל הטרי, אי שם בעמק יזרעאל, קשה היה למצוא הבוקר תושבים נרגשים. רוב התושבים עובדים מחוץ ליישוב ואפילו לצרכניה מגיעים רק בודדים. עם זאת, אלה שכן נמצאים מתקשים להסתיר את הגאווה על המינוי רם המעלה. ביישוב הקהילתי מתגוררים קצינים בכירים נוספים ובהם ניצב במשטרה.

 

בלהה קורן, אחת מתושבי המקום, סיפרה כי דמעה מגאווה בעת טקס הענקת הדרגות. "אני מכירה, לשמחתי, את אשתו ואת המשפחה של אשתו. לאורך השנים כולם אמרו שאביב יהיה הרמטכ"ל, ואני שמחה שדבר טוב כזה קרה במדינה שלנו. ראינו את הטקס והתרגשנו עד דמעות, כי אנחנו יודעים שהוא האיש הנכון, במקום הנכון ובעיקר בזמן הנכון".

 

קורן מספרת כי ביום שבו נמסר על המינוי, ההתרגשות הרקיעה שיאים. "רצו פה מאות הודעות בפייסבוק. כל אחד התייחס כאילו זה הבן שלו, כאיל והוא מכיר אותו מגן חובה. יש פה גאווה אדירה.

 

"לא מכל מקום כזה קטן, יוצא איש כזה גדול, וכל אחד רוצה להיות כמוהו. אני מתנדבת עם בעלי פה בגני הילדים, ואני אומרת לו, 'תשמע, הרמטכ"ל הבא פה, ראש הממשלה הבא פה'. זה לא, עם כל הכבוד, סג"מ. זה הרמטכ"ל שלנו. בטח שאנחנו גאים, הכי גאים בעולם".

 

חיים שמו עומד לעבור לגור ביישוב ועובד בו כמנהל אחזקה כבר 25 שנה. "אני מכיר את המשפחה המורחבת שלו ואני מכיר אותו. זאת משפחה מדהימה, צנועה. בחרו באדם נעים הליכות, צנוע ולדעתי הוא גם יעשה טוב, גם לצבא וגם למדינה. אני מרגיש שאנשים פשוט גאים שצמח אדם כזה בתוך היישוב שלנו", אמר.

 

שמו הוסיף: "זאת באמת גאווה. זה לא מובן מאליו שמגיעים לדרגות ברמה הזאת ביישוב כזה קטן. זה עושה לנו טוב".

 

טלאל סוועאד ואיברהים כעבייה, צעירים בדואים המתגוררים בשפרעם ובכעבייה, עובדים גם ביישוב ואמרו כי הם מרוצים מהמינוי. "קודם כל מאחל לו בהצלחה ושיהיה שלום בכל העולם, לא רק פה במדינה, בכל העולם", אמר סוואעד. "הוא ממשפחה טובה, אני מכיר אותם. מכיר היטב את ההורים של אשתו,יש קשרים בינינו ואני מאחל לו רק הצלחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מסדר הכבוד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים